Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Domácí zvířátka a infekce

Domácí zvířátka a infekce

Víte, že se infekcím, které jsou přenosné ze zvířete na člověka, říká zoonózy? Že mezi ně patří salmonelóza, borrelióza, listerióza, vzteklina nebo ptačí chřipka? Že jimi onemocní v ČR statisíce lidí ročně? Že ve světě ještě existuje mor a cholera? Pro všechny, kdo se chtějí seriózně poučit a mít po ruce přehledně shrnuté a stručné informace o více jak stovce nákaz tohoto typu, jsme přichystali jedinečnou publikaci Nebezpečné infekce zvířat a člověka. Čtenáři z řad chovatelů zvířat nebo těch, kteří s nimi přicházejí do kontaktu pravidelně, ocení zejména praktické informace a rady ohledně prevence.

Autoři rozčlenili širokou problematiku do pěti tematických kapitol

1) přehled 10 nejvýznamnějších zoonóz v naší republice (seřazeno podle četnosti výskytu od tisíců případů ročně po desítky hlášených případů),

2) největší strašáci či zabijáci v dějinách lidstva (mor, neštovice atp. a jejich současný výskyt),

3) užitečné rady či zásady prevence v konkrétních situacích (zásady v chovu zvířat, při pobytu v přírodě, na zahradě, na co si dát pozor při stravování, na co nezapomínat při cestování a čeho se vyvarovat v těhotenství),

4) letem světem (abecední seznam zoonóz),

5) geografické rozšíření infekcí (preventivní vakcinace a chemoprofylaxe, přehled přenašečů v různých světadílech atp.).

V souvislosti se zoonózami se přímo nabízí otázka, jestli je rozumné chovat ve svém bytě zvířata, o kterých je známo, že mohou být pro své spolubydlící zdrojem zoonóz. Na tuto otázku je možno hned a bez váhání odpovědět: chov zvířat v bytě nepředstavuje žádné výrazné riziko zoonóz, pokud jsou dodržovány zoohygienické zásady. A ty se odvíjejí především od toho, jaká zvířata chováme a kdo v bytě bydlí:

 • Potenciálně velmi nebezpečným zoonózám, jako je např. vzteklina či larvální toxokaróza u psa, lze zabránit standardními preventivními opatřeními, jako je očkování či odčervení.
 •  Pokud chováme zvířata pocházející z přírody nebo zvířata, která se volně pohybují venku nebo bývají s polodivokými zvířaty v kontaktu, musejí být hygienické zásady dodržovány daleko přísněji než u klasických „domácích“ zvířat.
 • Hygiena musí být rovněž přísnější, pokud v bytě bydlí těhotná žena, malé děti či osoby s oslabenou imunitou. Tyto osoby by např. neměly čistit ubikace či vynášet trus, neměly by však být vyloučeny z bezpečného kontaktu se zvířetem.
 • Většina zvířat chovaných v domácnostech už žije s lidmi po mnoho generací, živí se víceméně sterilní potravou a s ostatními zvířaty prakticky nepřichází do kontaktu. Proto je u nich riziko zoonóz minimální. A ani z dostupných epidemiologických údajů nijak nevysvítá, infekceže by se v naší populaci některá ze zoonóz v souvislosti s rozmáhajícím se chovem zvířat šířila – naopak incidence mnohých z nich, v souvislosti s přechodem na „sterilnější“ podmínky chovu, spíše klesá. A pro strach z infekcí nesmíme zapomínat na blahodárný vliv soužití se zvířaty na lidské zdraví, především na psychický vývoj dětí. Už pánové Suchý a Šlitr věděli, že „kotě je solidní, nervy vám uklidní“. A to zdaleka není všechno. Například studie provedená ve Velké Británii dokázala, že u dětí, které vyrůstaly v domácnostech, kde měly kontakt se zvířaty, se výrazně méně často objevovalo astma a různé alergie…

  Člověk, který ví, co zoonózy způsobuje a jakými cestami se šíří, z nich nemusí mít iracionální hrůzu. A to je důvod, proč vychází tato kniha.

  Úryvek z předmluvy RNDr. Petra Kodyma, CSc.

  Knihu Nebezpečné infekce zvířat a člověka napsali odborníci ze Státního veterinárního ústavu K. Sedlák a M. Tomšíčková, vydalo Nakladatelství Scientia, Praha 2006.

  A5 váz., 168 stran + 44 stran barevné přílohy na křídě, ISBN 80-86960-07-02,

  cena Kč 250,-

   

  Sleva pro čtenářky magazínu Šťastné ženy 

  Pokud vás tato kniha zaujala a máte o ni zájem, napište na e-mail: er@stastnezeny.cz . Při nákupu tak získáte 15% slevu. Knihu vám z nakladatelství mohou zaslat poštou na dobírku, nebo si můžete domluvit osobní vyzvednutí. 

  www.scientia.cz

  Redakce


  25.9.2007   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

  Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

   

  Diskuse ke článku - Domácí zvířátka a infekce

  Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
  Sponzori

  Prohledej


  Výherci v soutěžích

  Soutěže na Soutez.cz

  Anketa

  Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

  Zpíváte si občas doma?

  Celkem hlasovalo 471805.
  Archiv anket.