Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Jak na svět přicházejí mámy

Jak na svět přicházejí mámy

Toužíte po dítěti? Takové pošetilé přání vám v dnešní době dokážou všichni kolem opravdu pěkně „osladit“. Mně osobně mé okolí jízlivě prorokovalo, že jakmile porodím, tak se budu celé roky potýkat s chronickým nevyspáním, nebudu mít ani jedinou minutku jen pro sebe a budu vydaná na milost a nemilost vrtochům tyranského mláděte! „Dítě ti obrátí celý život naruby,“ tvrdili přesvědčivě mí přátelé, a ještě dnes slyším naprosto zřetelně tu potěšenou škodolibost v jejich hlasech, „dítě z tebe udělá úplně jiného člověka.“ Právě proto jsem očekávala příchod děťátka s četnými obavami.

Tím to ale nekončí, autorka Dorothee Nolteová učiní sama na sobě různé znepokojivé objevy, jako například pedantský sklon k pořádkumilovnosti nebo vášnivé vzplanutí lásky k přírodě… lehce, radostně a vtipně líčí svou přeměnu v mateřskou bytost, při které – a to je na jejích příbězích uklidňující – zůstává věrná sama sobě.

 

Dorothee Nolteová - všestranná žena a autorka

Dorothee Nolteová se narodila v roce 1963 v Bonnu. Je doktorkou romanistiky, kterou studovala ve Freiburgu, Berlíně, Paříži a Stanfordu. Od roku 1992 pracuje v berlínských novinách „Tagesspiegel“ jako redaktorka pro vzdělávání, výzkum a vědu. Píše fejetony a pracuje pro rozhlas. Dále je moderátorkou veřejných diskuzí o školství a spojení rodiny a zaměstnání. Vyučuje v kurzech žurnalistiky a kreativního psaní. Vystudovala i zpěv a občas zpívá na veřejnosti árie a šansony. Žije v Berlíně a má dva syny – staršího Tima Caspara a mladšího Jana Lucase. Říká, že červenou nitkou jejího života je řeč – psaná, mluvená i zpívaná.

Knížka zachycuje těhotenství autorky a prvních 18 měsíců života se synem Timem Casparem.

Humorné ilustrace Marie Plotěné

Český překlad vyšel s humornými ilustracemi brněnské malířky Marie Plotěné. Tato přední česká karikaturistka, kreslířka a malířka získala za svou tvorbu 22 ocenění, čtrnáct obdržela na domácí scéně a osm v zahraničí. Je členkou Sdružení Q, České unie karikaturistů, Sdružení Bienále Brno, Unie výtvarných umělců a Federace evropských karikaturistů.
Její kreslený humor byl publikován v mnoha periodikách u nás i v zahraničí.
Pro kreslený humor Marie Plotěné je příznačná jednoduchá obrysová lineární kresba bez stínování, jíž dosahuje výrazové čistoty a řádu. Vtip je mimo jiné založen i na mnohovýznamovosti slov, nebo na jejich doslovné interpretaci či na absurdních situacích parodujících lidské činnosti.

Ukázka z knihyjak na svět přicházejí mámy

Znám pěknou řádku žen, které tvrdě dřou v zaměstnání, ale přesto o sobě občas bokem utrousí: „Vždyť já jsem v jádru taková máma kvočna!“ A přitom na vás koketně mrknou, abyste je nebrali doslova a nemysleli si hned, že snad celý den hřadují někde na bidle v kurníku mezi třemi neopeřenými kuřaty. I přes tohle zamrkání je ale v jejich slovech slyšet vážný tón. Zatím musí něco vězet, mudruju si pro sebe. Touhle větou vlastně hlásají do světa: Kdybych na to měla skutečně čas a neměla na práci nic jiného, tak bych se od rána až do večera starala jen o své děti a chránila je pod svými mateřskými křídly.

No mě tedy po deseti týdnech rodičovských povinností pronásleduje úplně opačný pocit. Já rozhodně žádná kvočna nejsem! Jestli někde existuje hodná víla všech maminek, tak bych ji každé ráno uvítala s otevřenou náručí u nás doma. Tahle víla má určitě prsa pořádně nalitá mlékem a zvládne levou rukou tříhodinovou šichtu kolem nespokojeného křiklouna. A kdyby měla odpoledne dlouhou chvíli, mohla by k nám zaskočit ještě na dvě hodinky. Prcek by určitě nebyl proti. Já totiž v hloubi duše chovám pevné přesvědčení, že mě ten malý trapič stejně nepozná.

 


Kniha Jak na svět přicházejí mámy je k dostání běžně v knihkupectvích nebo v internetových obchodech.

MC 219,- Kč, cena na www.prah.cz 199,- Kč

Redakce


6.8.2010   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 14   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak na svět přicházejí mámy

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sasinka
Sasinka - 9.8.2010 10:36

Jééé! To vypadá jako dobrý dárek pro mojí kámošku - těhuli smajlik - 3 líbí se mi, že autorka píše ze života, jak všichni kolem ní byli nadšení nebo jízliví, ale ona nevěděla, co ji čeká a brzy zjistila, že vůbec není mámou kvočnou a musela se s tím popasovat. Ani já nejsem typická kvočna, ale zvládáme to. KONEČNĚ nějaká knížka o tom, jaké to fakt je a ne žvásty o posvátném mateřském poslání!!! Líbí se mi i ten humor a ilustrace. Já taky potřebuju spoooustu humoru a trpělivosti, abych ďáblíky zvládla!
Sharon, Dadka, Jarca: souhlas
... viděla jsem na Primě ten pořad, v jádru ok, ale byli to dost sobci a takoví nedospělci smajlik - 76 jsou Angličané fakt tak tupí nebo je do těch pořadů extra vybírají?

 
kubikm
kubikm - 6.8.2010 23:52

PEGG: smajlik - 47i to plesknutí "špinavého" dítka má logický důvod, je to prostě příroda...nikdy se dítě hned neodnášelo a nemylo...
dříve se to bralo instiktem...a to je to pravé....

 
PEGG
PEGG - 6.8.2010 20:39

No jo, každý to má jinak, Já svoje děti milovala od chvíle,kdy jsem se dozvěděla,že jsem v jiném stavu smajlik - 86a nikdy se mi neošklivily i když třeba zrovna nevoněly. Ale je fakt,že až z praxe člověk zjistí o co jde. V knihách se povětšinou píšou nesmysly a polopravdy,buď zbytečně přikrášlené nebo naopak. A nejhorší je,když se maminky striktně drží knižních rad a neposlouchají svůj rozum a cit. smajlik - 105smajlik - 86

 
Jarča*
Jarča* - 6.8.2010 18:58

Almega: plesknout...smajlik - 34

 
Almega
Almega - 6.8.2010 18:39

sonije: Pravda pravdoucí!! Na sále mi položili špinavé dítko na mě a já hned namísto radosti jsem je poprosila,ať ho jdou umýt,že se mi to takhle oškliví-no kdyby se dalo pohledem vraždit,tak už nežiju....Chtěla jsem dítko vidět už čisté,abych viděla,zda je "celé", a né ho na mě plesknout...

 
sonije
sonije - 6.8.2010 15:39

Almega: taky se mito dostavilo pozdějc. Spíš by měly vycházet knížky, ve kterých se nepíše, jak je krásný akt zrození, jak se máma do miminka hned zamiluje, jak novorozenec jen spí a jí, a měly by se vydávat knížky, ve kterýchpopíšou i to, že láska nemusí přijít hned a všechny děti nespí celý den... Pak by si některé prvorodičky, jako já, nepřipadaly jako vyvrhel mezi těmi nadšenými maminami.. Mmch. slovo mamina úplně nesnáším, zvlášť, když vás tak osloví v porodnici, kde se nevyspíte a pod očima a prsama máte vaky jak blbec "tak co mamino, jak je?" To bych vraždila..smajlik - 36

 
sonije
sonije - 6.8.2010 15:35

To si musí každá ženská srovnat sama, když dítě chci, takl mě ani milion přátel nepřesvědčí, že to není dobrý nápad a funguje to i naopak. Já mám děti dvě, kamarádkám narovinu říkám, že to není procházka růžovým sadem, ale že bych neměnila. Tyhle knihy, no... Každý to má prostě jinak, i děti jsou jiné. Já mám dva nespavce a zlobivce, kamarádka má pecivála, ale neměnila bych je..
U nás je to tak, jsem ráda, když jsou z domu a jsem ráda, když jsou doma.. Prostě v čas, kdy si je bere manžel, jsem ráda, že mám klid a když mi je přiveze, hrozně se na ně těší. To když zůstane starší u babičky, klidně obrečím..

 
Almega
Almega - 6.8.2010 15:34

Mimina jsem snášela jen s velkým sebezapřením,děti mě začaly bavit,když jim byly tak 3 roky...Vzpomínám si,když se mi narodilo 1.dítě,tak jsem na něj koukala v tý postýlce,s velkým odstupem,a říkala jsem si,jéžiš,tak od teďka to budu mít na krku 24 hod denně a nemůžu to vzít a někam strčit....Neozvaly se ve mně žádné mateřské pudy,ty se horko-těžko zrodily až za dýl....Když jsem si řekla:tak a teď jseš matka --tak nic!!! a bylo mi to velmi cizí.....

 
sharon
sharon - 6.8.2010 13:07

to bych si ráda přečetla....dadka: evropka: i já to tak cítím.....smajlik - 25smajlik - 47

 
Kadla
Kadla - 6.8.2010 12:34

Nějak mě ten styl, kterým je to psané, neoslovil....

 
Jarča*
Jarča* - 6.8.2010 10:33

No, možná by se mi ta knížka líbila, když jsem byla na první mateřské v necelých 19smajlik - 68. Když jsem měla třetí dítě ve 34, tak už jsem si to vychutnávala úplně jinak.

 
Renee
Renee - 6.8.2010 10:20

To musí být neuvěřitelně blbá kniha smajlik - 9

 
evropka
evropka - 6.8.2010 9:18

dadka: ...přesně,já ty "smrady"tak milova,že jsem je ani na chvilku nikomu nepůjčila...tohle bylo přehnané

 
dadka
dadka - 6.8.2010 9:13

Nedávno jsem se dívala v TV na pořad"Dítě mně zničilo život".Maminky tam popisovaly život s malým dítětem tak drasticky, že být mladá a nezkušená, tak si dítě asi nepořídím. Nechápu to, byla jsem na MD moc ráda, užívala jsem si to, stihla jsem mít čas na děti a ještě spoustu dalších činností. MD byla nejhezčím obdobím mého života.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 471296.
Archiv anket.