Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Cesta kolem světa Nellie Blyové

Cesta kolem světa Nellie Blyové

Když Jules Verne v roce 1873 napsal knihu Cesta kolem světa za osmdesát dní, stala se rázem jedním z největších bestsellerů 19. století. Knihu si velmi oblíbila i mladá novinářka Nellie Blyová ( 1864 – 1922 ), ba co víc, kniha ji inspirovala k vlastní dobrodružné cestě kolem světa.

Novinářka, která žila v New Yorku a pracovala pro noviny New York World, v roce 1889 pečlivě prostudovala lodní a vlakové jízdní řády. V listopadu téhož roku pak navrhla šéfredaktorovi listu, že vykoná cestu kolem světa za 75 dní. nellie b.Hodlá tak překonat rekord knižního, fiktivního cestovatele Philease Fogga, který cestu kolem světa měl vykonat za 80 dní. Šéfredaktor byl tímto nápadem sice nadšen, ale nutil novinářce na cestu mužský doprovod, neboť v té době bylo velmi neobvyklé, aby žena cestovala sama. Nellie však tento doprovod striktně odmítla.

Dne 14. listopadu 1889 Nellie Blyová nastupuje v New Yorku na loď a pluje do Anglie. V Anglii, kam dopluje 21. listopadu, na ni čeká zpráva, že by se s ní rád setkal sám Jules Verne. K setkání cestovatelky a slavného spisovatele došlo 23. listopadu v Paříži a Jules Verne vysloví svůj názor, že novinářka může vykonat cestu kolem světa nejdříve za 79 dní. Což o to, taky velikán světové literatury se může mýlit.

Novinářka nasedá do vlaku a jede do Itálie, kde v přístavním městě Brindisi znovu nastoupí na loď. Pak už pluje po trase Egypt, Jemen až na Srí Lanku. Ze Srí Lanky jede do Číny a odtud do Japonska, kam dorazí 1. ledna 1890. Z Japonska pak loď s cestovatelkou dne 21. ledna připluje do kalifornského San Franciska. Zde novinářka znovu nastupuje do vlaku a míří přes celé Spojené státy. Na každém nádraží ji vítají davy lidí a do vlaku jí přicházejí stovky telegramů na adresu „Vlak Nellie Blyové“. Dne 25. ledna 1890 vlak přijíždí do New Yorku a na nádraží ji čekají tisíce nadšených lidí.

Nellie Blyová vykonala cestu kolem světa nikoliv za 75, ale za pouhých 72 dní a jak sama skromná cestovatelka prohlásila, nejvíce ji těšilo, že je zase doma. Její postřehy a reportáže z cesty kolem světa pak vycházely v listu New York World a těšily se velké čtenářské přízni.

Jiří Glet


9.2.2011   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Cesta kolem světa Nellie Blyové

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Ťapina
Ťapina - 10.2.2011 11:56

Almega: V Estonsku byla zrušená osobní vlaková doprava, ale jinak? Přes oceán by se muselo letadlem, ale jinak není problém absolvovat cestu kolem světa romanticky.

 
Almega
Almega - 9.2.2011 11:33

Ta se měla....Dnes se cestuje rychleji,ale možná by stálo zato,prožít cestu za těch Verneových 80 dní,jenže dnes už nejezdí ty vlaky ani lodě...konec romntiky....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.