Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Tipy na dovolenkové čtení

Tipy na dovolenkové čtení

Přemýšlíte, jakou knihu si s sebou vezmete na dovolenou? Možná vám přijde vhod některý z našich tipů...

 

Mezi touhou léta a chladem zimy, Leif G. W. Persson, severská krimi, nakladatelství MOBA

Mezi touhou léta a chladem zimy začíná smrtí  amerického občana Johna P. Krassnera ve Stockholmu. Vypadl z okna v patnáctém patře, z bytu určeného pro zahraniční studenty. Mohlo by se to zdát jako nehoda, ovšem kdyby se kolem nevyskytlo několik pozoruhodných faktů: Krassnerova bota dopadá na zem až několik sekund po jeho těle, při tom zabije psa nevinného nezúčastněného diváka. Dále pak: Krassner zanechal dopis na rozloučenou, ale zdá se, že byl již mrtvý, když padal. A aby toho nebylo málo, jedním ze svědků v studentské ubytovně je i policistka pracující v utajení pro švédskou zpravodajskou službu. Skutečnost, že Krassner byl pod dohledem švédské zpravodajské služby, výrazně ztěžuje vyšetřování obyčejných řadových policistů, kteří se snaží zjistit, jak dotyčný zemřel. Příběh rozplétá složitou síť sestávající z mezinárodní špionáže, nenasytnosti, naprosté neschopnosti a chabě postavené švédské zpravodajské jednotky, na pozadí se odehrává doba před vraždou švédského ministerského předsedy Olafa Palmeho (1986). Jakkoliv se popis děje jeví vážný, sama kniha je nesmírně zábavná a poučná kombinace satiry, thrilleru, psychologického dramatu a policejního postupování.

Spasitel, Jo Nesbø, severská krimi, nakladatelství KNIHA ZLIN

A na co máme těšit? Na vraždu beze svědků nemající ani motiv, ano vražednou zbraň. Příběh nájemného vraha, který zastřelí nesprávného člověka a potřebuje chybu napravit….

Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později. V Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem – ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle.

Smršť, Johan Theorin, severská krimi, nakladatelství MOBA

Chladný, ponurý říjen na ostrově Öland. Joachim nedal na pověry o ostrově a se svou rodinou se nastěhoval na statek Åluden. Tato usedlost však byla vystavěna ze dřeva lodního vraku a všem obyvatelům přineslo toto místo jen neštěstí. Jednoho dne je nalezena mrtvola Joachimovy ženy Katrin. Utopila se za opravdu záhadných okolností. Co se to jen na Åludenu odehrává? A jakou roli v tom hraje Joachimova sestra, s níž už před časem rodina přerušila kontakty? Nejlepší švédský kriminální román roku 2008!

 

Léčitel, Antti Tuomainen, severská krimi, nakladatelství KNIHA ZLIN

Léčitel, jehož příběh nás zavede do Helsinek v blízké budoucnosti. Nastala fatální změna klimatu a přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, běžence, zločinnost, epidemii smrtelných chorob a hlavně všude přítomný strach…..

Dva dny před Vánoci zmizí beze stopy novinářka Johanna Lehtinenová. Policie, jíž se zoufale nedostává lidí a prostředků, se takovou „banalitou“ odmítá zabývat. Novinářčin manžel Tapani se pouští do pátrání na vlastní pěst. Poměrně záhy odhalí, že Johannino zmizení souvisí s tím, že shromažďovala materiál o sériovém vrahovi systematicky likvidujícího bohaté a mocné včetně jejich rodin, úspěšně uniká spravedlnosti a nechá si říkat Léčitel. Tapani při zběsilé dvoudenní honbě za vražedným monstrem narazí na několik velmi překvapivých okolností v manželčině minulosti a s Léčitelem úzce souvisejících okolností, o nichž za deset let jejich soužití nepadlo ani slovo

Oběť, Arnaldur Indridason, severská krimi, nakladatelství MOBA

V jednom bytě v Reykjavíku je nalezen muž s podříznutým hrdlem. Zdá se, že pachatel i oběť se znali, neboť nic nenasvědčuje násilnému vniknutí. Komisařka Elinborg spatří pod postelí kašmírový šál, který vydává podivnou vůni, a v kapse oběti je rovněž nalezena tzv. "znásilňovací droga". Erlendurova kolegyně tuší, že vražda byla odplatou za brutální zločin, který nebyl nikdy potrestán.

Zatímco se komisař Erlendur snaží ve fjordech vyrovnat s traumatickými zážitky z dětství, vyšetřuje Elinborg vraždu, která otřese nejenom jí.

Neviditelný, Mari Jungstedtová, severská krimi, nakladatelství KNIHA ZLIN

Kniha Neviditelný nás zavede na malebný švédský ostrov Gotland, kde i spisovatelka sama tráví prázdniny. Helena a Per pořádají v letním domku na západním pobřeží každoroční večírek s přáteli, který končí prudkou žárlivou hádkou. Za svítání se Helena vydává na procházku po pláži a v husté ranní mlze někoho potká….. Pak je nalezena brutálně zavražděna.

Zanedlouho je objeveno tělo další mrtvé ženy, zavražděné podobně bestiálním způsobem, a kriminálnímu komisaři Andersi Knutasovi začíná být jasné, že se jde o téhož pachatele. O pátrání po sériovém vrahovi mají velký zájem i média a ostrovem se šíří panika. Podléhají jí jak místní obyvatelé, tak přijíždějící turisté. Vybírá si vrah náhodně nebo má nějaký plán? A pokud ano, kdo bude další obětí?...

Podivná svatba na Lichnici, Vlastimil Vondruška, historická krimi, nakladatelství MOBA

Při ústupu českého vojska z Bavorska se dostane v Mühldorfu zádní voj do obležení. V něm bojuje i Oldřich z Chlumu. Rytířům se podaří probojovat na svobodu, ale i když by měli slavit, jejich velitelé Smil z Lichtemburka a Vok z Rožmberka jsou nervózní. Záhy poté pozve Smil Oldřich na svůj hrad Lichnice, kde se má konat svatba jeho druhorozeného syna. Když Oldřich na hrad dorazí, uvědomí si, že něco není v pořádku. Jako svatební hosté tu jsou všichni, se kterými se nedávno ocitl v obležení. Ani příprava svatby neprobíhá klidně, neboť dojde k prudké hádce mezi snoubenci. Oldřich z Chlumu to rozmrzele sleduje, ale než stačí pochopit, co se vlastně děje, dojde k první vraždě.

Útěk do pekel, František Niedl, dobrodružný román, nakladatelství MOBA

 Útěk do pekel je v české literatuře naprosto ojedinělou knihou, srovnatelnou jen s nejlepšími evropskými a světovými romány. Knihou nabitou dějem, vzrušením a kaskádou nepředvídatelných událostí, které čtenáře vtáhnou do děje a nenechají ho vydechnout do posledního řádku.

Pavel Vencl sice vystudoval filozofii, ale samotné studium mu mnoho neříkalo. Tou nejužitečnější školou mu byl vždy život. Proplouvá jím jako profesionální karbaník, boxuje s přáteli v klubu na Žižkově a jeho náručí prošla řada dívek. 15. březen 1939, první den okupace, ho zastihne u milenky Katy. Byl by rád, kdyby se mu následující události v okupovaném Československu vyhnuly, ale brzy zjistí, že to není možné. Svoji situaci se rozhodne vyřešit útěkem. Opustí svoji matku, kamarády i milenky a přes Alpy se dostává nejdříve do neutrálního Švýcarska, poté do Francie, Anglie a jeho cesta pokračuje i za oceánem, kde také potká svoji životní lásku Inéz. Kvůli své konfliktní povaze se mnohdy dostává do značně dramatických situací, na vlastní kůži poznává různé způsoby brutality, ať už od mocenských složek států, nebo přímo od spoluvězňů. Je cynický, arogantní, pohrdá lidmi a neváhá zabít, přesto díky své inteligenci, nadhledu, břitkému smyslu pro humor a notné dávce štěstí dokáže přežít v každé situaci…

Redakce


20.6.2012   Rubrika: Knižní recenze   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Tipy na dovolenkové čtení

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lilia-na
Lilia-na - 20.6.2012 11:46

knihu Útěk do pekel jsem vyhrála, práve ji mám rozečtenou smajlik - 47

 
sharon
sharon - 20.6.2012 8:11

určitě bych nečetla nic z krimi , o vraždách a násilí, toho mám kolem sebe dost stačí pustit TV......
jako paní v letech teď čtu autorku Marcelu Mlynářovou - oddechové a zábavné čtení ze současnosti......

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 473345.
Archiv anket.