Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Martin Stránský dává život Mileniu: Dívka, která si hrála s ohněm.

Martin Stránský dává život Mileniu: Dívka, která si hrála s ohněm.

Audioverze bestsellerových Mužů, kteří nenávidí ženy a Dívky, která si hrála s ohněm je opravdu skvělá. Lví podíl na tom má mimořádně příjemný hlas Martina Stránského, který dabuje známého seriálového hrdinu, Dr. House. Nevtíravá, leč podmaňující hudba tvoří třešničku na dokonalém posluchačském požitku.

Je to ale v obou případech relax poněkud dlouhý

Ano, obě audioknihy mají téměř 15 hodin, ale nutno říci, že jsou to hodiny, kterých nebudete litovat. Příjemný hlas a dokonalá zápletka s mnoha dějovými liniemi, která vás chytne a nepustí. A i ta často opakovaná slovíčka jako „zjevně“ či „svraštil obočí“ brzy celému projektu odpustíte, protože to je právě to, co dává příběhu punc jedinečnosti. Tato cédéčka si opravdu schováte na čestné místo v knihovně, protože si určitě zaslouží opětovný poslech. Zamilujete se do Mikaela Blomkvista, charismatického novináře (kterého mimochodem v americké verzi filmu ztvárnil Daniel Craig) a zejména pak do Lisbeth Salanderové, problémové dívky, hackerky a geniální nekomfortní kriminalistky. Okolnosti jejich vzájemného setkání jsou trošku divoké a o jejich vztahu také můžeme říci, že je velmi neobvyklý…

Muži, kteří nenávidí ženy

Mikael Blomkvist je tady hlavní postavou, která se díky osudu dostává do situace, kdy má sepsat paměti starého průmyslníka a mimochodem odhalit pachatele vraždy staré přes čtyřicet let. Do cesty mu vchází také Lisbeth, i když poněkud neobvykle. Jejich společná práce na rozkrývání zapeklitého případu je doslova návyková a i když už bude čas jít spát, stále si budete přidávat kapitoly. Ty jsou rozděleny do zhruba dvacetiminutových úseků, což se zdá naprosto ideální.

Rozuzlení tu je takové, že ho snad nikdo nečeká... A to jak v ději, tak ve vzájemném vztahu Mikaela a Lisbeth.

Dívka, která si hrála s ohněmlarsson

I tady je vícero dějových linií a jedná se o přímé pokračování navazující událostmi zhruba půl roku poté… Lisbeth a Mikael se tu téměř nespatří, přesto mezi nimi onen zvláštní vztah pokračuje a vyvíjí.  Zde je hlavní postavou Lisbeth prožívající si na vlastní kůži mediální hon a obvinění z trojnásobné vraždy. Mozek si zavaříte, protože budete mimoděk přemýšlet s detektivy, policisty i přátely Lisbeth, jak to všechno bylo… Stejně jako v prvním díle, i tady jsou jedněmi z nosných témat sexuální zločiny a násilí, které příběh dokonale dramatizují a dodávají mu emoce.

Třetí část trilogie Stiega Larssona, Dívka, která kopla do vosího hnízda se chystá k vydání v říjnu 2012. Je na co se těšit, protože mnoho bylo nakousnuto v prvním dílu, mnoho vysvětleno v druhém, a mnoho toho ještě na vývoj čeká. Stieg Larsson umí dávkovat napětí a informace, jen co je pravda…

Stieg Larsson (15.8.1954 – 9.11.2004) byl švédský novinář a spisovatel. V roce 1977 začínal v novinách jako grafik, později se stal zpravodajem a publicistou. Novinářské zkušenosti a politické přesvědčení vedlo Stiega Larssona. Založil nadaci, jejíž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti, byl majitelem magazínu a jeho náhlá smrt ihned poté, co nakladatel přijal první díl jeho trilogie byla obestřena tajemstvím. Ve Stockholmu Stieg Larsson umírá na těžký infart a spekulace o tom, že mu bylo vyhrožováno za jeho politické aktivity, se nepotvrzují. Nedožil se světoznámého úspěchu svého díla, kterého se prodalo přes 60 milionů výtisků ve čtyřiadvaceti zemích. Určitě právem, protože zápletky jeho děl jsou doslova bezchybné.

 

Vydavatel: Martin Pilař - ADK Prague s.r.o., 2012

Distribuce: Radioservis, a.s. - www.radioservis-as.cz

Foto: Radioservis a Renata Petříčková

Renata Petříčková


31.7.2012   Rubrika: Knižní recenze   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Martin Stránský dává život Mileniu: Dívka, která si hrála s ohněm.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 31.7.2012 15:10

Když mám hodně práce v kanclu,tak poslouchám rádio,když dávají nějakou hru,tak mám hned vzpomínku na dětství-každou sobotu jsme seděli u rozhlasu po drátě (dráťáku) a poslouchali...a v neděli pohádku.Koupit nějakou takovouhle nahrávku mě ještě nenapadlo,netuším,co to stojí,ale zdá se mi to zajímavé.

 
HelenaPa
HelenaPa - 31.7.2012 7:54

nekomfortní nebo nekonformní kriminalistka?

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 473345.
Archiv anket.