Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Rozbijte třináct oken a uvidíte smrt

Rozbijte třináct oken a uvidíte smrt

Karol Sidon – Labyrint, Shapira, Třináct oken. Větrné mlýny.

Nu, musím říci, že po Heleně Vondráčkové a Ladislavu Štaidlovi je třeba přistupovat k dnešnímu tipu velice opatrně. Hrozí totiž něco, co by se dalo nazvat intelektuálním šokem. A nejen proto, že v textu se na každém řádku nevyskytuje patnáct pravopisných chyb.

Tentokrát nejde o prózu, ale o soubor tří Sidonových divadelních her ze sedmdesátých let. První hra souboru – Labyrint – je volně inspirována Komenského Labyrintem světa a rájem srdce. Text je veršovaný a přestože postavy se ve hře často veselí, legrace to ani trochu není. Naopak, Labyrint je surový, krutý a hlavně beznadějný.

Druhá hra, podle mě nejlepší z těchto tří, čerpá z historické skutečnosti. Základem je příběh obchodníka se starožitnostmi Mojžíše Shapiry, který v roce 1883 u Mrtvého moře údajně nalezl biblické svitky z devátého století před Kristem. Tehdejší vědecká obec ho ale obvinila z falšování památek. Na základě tohoto obvinění se Shapiry vzdala rodina a on nakonec spáchal sebevraždu. Roku 1947 byl více méně rehabilitován po nálezu Rukopisů od Mrtvého moře. Svitky, které nalezl Shapira a které byly uloženy v depozitáři Britského muzea, už ale nikdy nikdo nenašel.

Třetí hra, tentokrát rozhlasová, volně reaguje na okupaci Československa roku 1968 a je částečně autobiografická. Prolíná se tu několik časových rovin, které složené dohromady zobrazují jeden lidský život. Je to život hlavní postavy jménem Arno Goldstein, ve hře však označované Ty. I tato hra je stejně jako Shapira velmi osobně a komorně laděná. A proč Třináct oken? Protože každý prý má v životě rozbít třináct oken, aby viděl smrt.

Všechny tři texty mají různý námět i inspiraci. Mají ale i společné rysy, například nezájem o napínavý děj, spíše snahu o pochopení chování a hlavně svědomí jednotlivých postav.

K přečtení rozhodně doporučuji, i když se u toho nezasmějete, spíše budete mít o čem přemýšlet.

Karol Sidon – Labyrint, Shapira, Třináct oken. Větrné mlýny, Brno 2005. 226 stran.

Jana Přikrylová


9.2.2006   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Rozbijte třináct oken a uvidíte smrt

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77192.
    Archiv anket.