Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Vraždy ze cti – čest, nebo život?

Vraždy ze cti – čest, nebo život?

Souad – Upálena zaživa

Toto nemá být recenze na knihu, ale spíše zamyšlení nad strašným problémem, který ještě dnes sužuje velkou část světa a o němž právě tato kniha vypovídá. Nedávno jsme se na našich stránkách věnovali násilí na ženách a zabývali jsme se nejen jejich napadáním doma nebo na ulici, ale také například ženskou obřízkou. Kniha Upálena zaživa upozorňuje na další z forem týrání žen. Je to jejich postavení v islámském světě.

Předmětem knihy je takzvaná vražda ze cti, tedy přesvědčení o právu mužů zabít příbuznou, která nějak poškodila čest rodiny. Její hanba přitom má mnoho podob, počínaje nemanželským dítětem a nevěrou a konče prostou domněnkou, že by mohla mít poměr. Je-li žena shledána vinnou, rodinná rada rozhodne o její smrti a pověří některého z mužů likvidací hříšnice.

V případě autorky této knihy zvolil její vrah smrt upálením, které ale Souad přežila. Svou vlastní smrt přitom přežila v době, kdy byla v sedmém měsíci těhotenství. Naprosto hrůzným popisem popálení a následného utrpení ale jen vrcholí sled skutečně šokujících situací. Ve vyprávění Souad je bití žen na denním pořádku, ženy mají menší cenu než dobytek a dostává se jim také méně péče.

Tato kniha aktualizuje v našich podmínkách poměrně méně známou a diskutovanou problematiku vražd ze cti, jejichž počet je i dnes velice vysoký, zejména v zemích, jako je Turecko, Jordánsko, Afghánistán, Indie, Pákistán a další země. Tyto potíže řeší i země, v nichž jsou silné přistěhovalecké komunity z těchto států, například Německo. Způsob usmrcení ženy, jejímž jediným proviněním je často její samotná existence, závisí na tom, kdo je její vraždou pověřen. Vrahem hříšnice (hříchem je i to, že ženu samotnou někdo znásilní) přitom může být a často bývá i vlastní bratr.

V některých zemích je usmrcení například nevěrné ženy dokonce veřejnou záležitostí – ženy bývají až po krk zahrabány do země a poté ukamenovány, přičemž kamenování se účastní i členové její rodiny.

Tyto vraždy nejsou považovány za zločin, život ženy nemá valnou cenu, proto se jejím zmizením nikdo nezabývá. Její smrt je nutná pro navrácení rodinné cti. O postavení žen ostatně svědčí i fakt, že narození dcery je vnímáno spíše jako smutná událost, oslavuje se jedině syn.

Ale pozor – byl by omyl konstatovat jen to, že toto zacházení s ženami je záležitostí islámského náboženství. Ano, s těmito postoji se sice setkáme hlavně v islámských zemích, nicméně islám jako náboženství takové chování nepodmiňuje. Je to spíše otázka kulturní, vzdělanostní a zahrnuje mnoho dalších faktorů, které z tohoto tématu dělají nesmírně komplikovaný problém, jehož řešení vyžaduje dlouhý a náročný boj a osvětu.

Pro více informací:

Souad – Upálena zaživa. Praha 2004

www.pravdaoislamu.cz

www.terredeshommes.org

 

O tom, že ani v Evropě to mnohdy nemají ženy lehké, se můžete dočíst v dalším dnešním článku s názvem Nevěsty na prodej. Už v kolébce.

Jana Přikrylová


4.5.2006   Rubrika:   |   Komentářů 15   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vraždy ze cti – čest, nebo život?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 471805.
Archiv anket.