Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Jedinečná Betty MacDonaldová

Jedinečná Betty MacDonaldová

Kdo zná díla této autorky, dá mi určitě za pravdu. Je nepřekonatelná, nenapodobitelná, úžasná… Díky jejím románům jsem přežila ty nejtěžší chvíle ve svém životě a stále se k těm knížkám vracím. Betty dokázala mistrným a nevyumělkovaným způsobem vystihnout nejen ženskou duši, ale svým optimistickým postojem a nadhledem dala i situacím, které mají do humoru hodně daleko, nádech neuvěřitelného komična. A tak se člověku často při čtení stává, že se směje ve chvíli, kdy to vlastně k smíchu vůbec není.

Za svůj životní nadhled vděčila Betty prostředí, ve kterém vyrůstala. Nejčastěji vzpomínala na svou svéráznou babičku, jež se s ničím zrovna moc nepárala. Vždycky mě zaručeně dostane babiččino: „Moc se s tím nepárejte, děvčata. Chlapi beztak sežerou všechno. Čuňata.“ No řekněte sami, dovedete si představit lepší výukovou metodu v předmětu Vaření?

Otec byl důlní inženýr a jeho rodina se často stěhovala. Betty tak během svého dětství procestovala skoro celé Spojené státy. Vyrůstala v početné rodině, měla ještě tři sestry a bratra. I o nich se ve svých knihách často zmiňuje.

Svůj první román Vejce a já vydala v roce 1945. Nepřekonatelným způsobem v něm popisuje život na slepičí farmě, kam se coby novomanželka přestěhovala se svým manželem. Jako typické městské dítě musela v neprostupných horách a daleko od civilizace zažívat opravdová muka, ale nebyla by to Betty, kdyby i z této životní zkušenosti nevytěžila hromadu humoru. Farma, která na ni zpočátku působila romanticky, se brzy stala její noční můrou. Bez elektřiny, tekoucí vody, takřka odříznutá od světa a ve společnosti věčně kdákajících slepic se Betty propracovala až k přímé nenávisti k tomuto prostředí. Přesto je román nabitý humorem, a i když čtenářku mrazí jen při pomyšlení, že by měla něco podobného prožít, celou knížkou se doslova prosměje.

Na farmě se Betty narodily dvě dcerky – Anka a Janka. Manželství ale nevydrželo. S druhým manželem se přestěhovala  do Seattlu, kde si koupili dům na nedalekém ostrově. Tam byl sice život též poměrně náročný, nicméně zde nebyly nenáviděné slepice. Betty byla rozhodnutá, že vejce bude důsledně pouze kupovat. První nákup vajec pak popisuje ve svém románu Dusím se ve vlastní šťávě.

 

Citace z knihy

Prvního října jsem se poptala v obchodě, kde bych mohla nakoupit čerstvá vejce, a dozvěděla jsem se o malé farmě blízko nás….. Bylo to hezké, upravené místečko s bílým laťkovým plotem a s malým bílým domečkem. Zaklepala jsem a přívětivě vyhlížející žena v čisté, modrobíle kostičkované zástěře otevřela dveře. Řekla jsem: „Rádi bychom koupili nějaká vejce.“

Ona řekla: „Kdo jste?“

Já jsem řekla: „MacDonaldovi.“

Ona řekla: „MacDonaldovi? Tak to jste museli koupit dům doktora Morrowa.“

Já jsem řekla: „Ano, my jsme koupili dům doktora Morrowa.“betty

Ona řekla: “Tak to musíte být ty MacDonaldovi.“

Já jsem řekla: „Ano, my jsme ty MacDonaldovi.“

Ona řekla: „Ale ty MacDonaldovi koupili dům po panu doktorovi Morrowovi.“

Já jsem řekla: "Ano, koupili jsme ho. Koupili jsme dům doktora Morrowa. Jsme MacDonaldovi. Bydlíme ve výběžku delfínů.“

Ona řekla: „Tak to pojďte dál.“

Já jsem řekla: „Přišli jsme koupit vejce. Máte nějaké?“

Ona řekla: „Prodávám jenom sousedům.“

Já jsem řekla: „My jsme vaši sousedé. Koupili jsme dům doktora Morrowa na pláži.“

Ona řekla: „Ale já jsem myslela, že dům doktora Morrowa koupili ty MacDonaldovi.“

Vzdali jsme to a pro vejce jsem zašli do obchodu….

 

Tak tenhle dialog mě dostane vždycky. Jako ostatně všechny situace, které Betty ve svých knihách popisuje. Kromě již zmíněného Vejce a já vyšla Betty MacDonaldové také kniha Co život dal a vzal, jež obsahuje tři humorné romány:

Kdokoli může dělat cokoli – zde autorka popisuje celou řadu zaměstnání, kterou prošla v době hospodářské krize

Morová rána – vypráví o svém pobytu v tuberkulózním sanatoriu

Dusím se ve vlastní šťávě – nový život s novým manželem v novém domě na pláži

Napsala i několik knížek pro děti: Paní Láryfáry, Čáry paní Láryfáry, Farma paní Láryfáry, Haló paní Láryfáry.

 

Letos v březnu by se Betty MacDonaldová dožila 99 let. Zemřela bohužel mladá, v nedožitých 50 letech. Svým přístupem k životu, optimismem a smyslem pro humor si ale zajistila nesmrtelnost. Stále nové a nové generace žen sahají po jejích knížkách a většina čtenářek se k nim ráda vrací. Patříte mezi ně?

Meryl


13.3.2007   Rubrika:   |   Komentářů 48   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jedinečná Betty MacDonaldová

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Miriel
Miriel - 19.3.2012 0:23

Chtěla bych si přečíst avizovaných 47 komentářů ke článku Jedinečná Betty MacDonaldová a nejsou nijak aktivní. Jakým způsobem se k nim dostanu? Poradí mi někdo? Moc děkuji, Miriel.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 471805.
Archiv anket.