Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Sběrači a sběratelky. Známky, recepty, pohledy...Máte nějakou svou sbírku čehokoli?

Sběrači a sběratelky. Známky, recepty, pohledy...Máte nějakou svou sbírku čehokoli?

Sběratelství je vášeň, které někdy v životě podlehl snad každý. Syslit a shromažďovat určité předměty začínáme už jako děti, přičemž někomu tato záliba vydrží až do dospělosti, kdy je kvůli ní schopen takřka zruinovat rodinný rozpočet.

Kdo to nezažil, asi jen těžko pochopí, jak slastné je kochat se a přehrabovat ve svých pracně získaných a celá léta pečlivě ochraňovaných pokladech. Přitom je úplně jedno, zda jde o ušlechtilou sbírku známek či o slušnou zásobu krabiček od sirek nebo pivních tácků. Sběratelovo oko nekontrolovatelně vlhne, a když se v jeho dohledu objeví kousek, který může jeho sbírku obohatit, neváhá pro jeho získání obětovat cokoli.

Ve svých asi osmi letech jsem se též rozhodla, že se stanu sběratelkou. Všechny kamarádky něco sbíraly a já jsem si mezi nimi připadala poněkud zaostale. Rozhodla jsem se tedy, že se ze mě stane vášnivá filatelistka.

Alba se známkami se mi vždycky líbila, i když jejich skutečnou hodnotu či naopak nehodnotu jsem ještě nebyla schopná správně docenit. Tehdy jsem si myslela, že správný filatelista se jednoduše snaží, aby získal co nejvíc známek.

Cíleně jsem se tedy vrhla do honby za kvantitou. Problém s absencí alba jsem vyřešila rychle a rázně. Ukradla jsem staršímu bratrovi velký sešit, kde měl popsané jen první dvě stránky. Ty jsem hbitě vyškubla a album bylo na světě. Připadalo mi chytré a praktické do něj získané známky hezky nalepovat, aby pěkně držely a nemohly se poztrácet. Statečně jsem proto snášela i hromy a blesky, které se na mou hlavu snesly od bráchy za zcizený sešit. Jak mi spílal, když musel ty dvě vytržené stránky přepisovat, radši ani nechtějte slyšet.

A pak přišlo to hlavní. Postarat se o obsah samotného alba.

Jako první přišly na řadu všechny dopisy a pohledy, které jsem doma objevila. Myslím, že maminka asi nebyla moc ráda, když zjistila, že jsem z jejího nočního stolku odlepila známky ze všech milostných dopisů, které jí tatínek psal ještě za svobodna. Ne že by oplakávala ztrátu těch známek, ale představa, jak její osmiletá dcerka hltá obsah oněch vyznání, jí určitě příjemná nebyla. Sice mi přímo nevynadala, ovšem její vyčítavý pohled mě dlouho strašil i ve spaní.

Tento moment mou sběratelskou vášní poměrně dost otřásl; začala jsem zpytovat svědomí. Výčitky mi však dlouho nevydržely. Pohled na rozrůstající se album mne naplňoval pýchou a stále dokola jsem počítala, kolik úlovků už mám. Své album jsem opatrovala jako oko v hlavě a obcházela sousedy s prosbou o přenechání obálek a pohledů se známkami.

Rozhodující úder a konec mé filatelistické vášni pak zasadil tatínek. Po nějakém čase zjistil, že mu v knížečce ROH chybí všechny členské známky za posledních deset let a ve velkém technickém průkazu zase kolky, jež potvrzovaly provedení pravidelné technické kontroly. Místo nich se na inkriminovaných místech skvěly zubaté a otrhané díry...

A tak skončila má počínající a nadějná filatelistická vášeň. Bratr se mnou nemluvil, maminka významně mlčela a tatínek se zcela nefalšovaně zlobil. To už na mě bylo moc a ani má nádherná a pracně získaná sbírka mi nemohla vynahradit ten pokořující pocit, že jsem se navždy stala černou ovcí rodiny.

Zatímco chudák tatínek pečlivě a přeopatrně odlepoval z mého alba důkazy o technické kontrole našeho auta, já jsem vyštrachala starou krabici od bot a ozdobným písmem ji nadepsala: Sbírka pohlednic. Začala jsem do ní skládat všechny pohledy, které jsem nashromáždila v období filatelistickém. A najednou mi přišlo docela líto, že jsou vlastně znehodnocené, když žádný z nich nemá známku.

Dnes už raději nesbírám nic. Filatelistické trauma mi bohatě stačilo. A co vy? Sbíráte něco? A co jste sbírali jako děti?

Meryl


21.11.2012   Rubrika: Kulturní pozvánka   |   Komentářů 56   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Sběrači a sběratelky. Známky, recepty, pohledy...Máte nějakou svou sbírku čehokoli?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-57
Lucinka258
Lucinka258 - 29.6.2023 21:26

Já nesbírám nic. Bohatě stačí, že manžel sbírá staré věci a syn pokemonoé kartičky, které mu kupujeme z https://www.pokemon4u.cz/ . Nikdy bych nevěřila, jak může být sběratelství pro ostatní tak otravné :-D . Přijde mi, že manžela a syna nic jiného nezajímá. Jen ty jejich věci a ostatní jako by neexistovalo.

 
sonia
sonia - 22.11.2012 20:07

Kamínky které jsou zvláštní tím kde ležely tak třeba jeden mám ze dna naší přehrady,když ji bagrovaly po vypuštění vody od bahna a různých nánosů,další kamínek mám ze dna rokle-ten mi dovezl kamarád jeskynář,pak mám kamínek ,když jsem lezla na takovou menší skálu atd.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 21.11.2012 21:52

já se tu smajlik - 34ale i smajlik - 72

když přinesu prádlo z koupelny položím si ho na křeslo a pak u TV rovnám, jak jsem po vánocích fotila tuto fotku tak méďa nebyl moc vidět, vzala jsem mikinu a podložila. Neobrátila jsem ji a ani neurovnalasmajlik - 76

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 21.11.2012 21:46

Gorawen - taky zajímavé sběratelské téna

 
Gorawen
Gorawen - 21.11.2012 20:42

Taky se hlasim do klubu stejne "postizenych" sbiram knihy (mam je rada) prvni edice, vydani, nejlepe s podpisemsmajlik - 58, venovanim spisovatele - kvalitni literaturu romany (pouze knihy co mam rada, libi se mi), poezie a biografie (herci opet prvni edice + musi to by dobry herec, dobra kniha)...Je krasna i ta cesta hledat ty knihy ruzne po starozitnictvi, antikvariatech (jasne chci koupit za co nejmensi cenu) takove dobrodruzstvi ruzne vyprodeje, burzy...Je to vasen co si budeme povidat...smajlik - 58 Tolik sberatelskych snu...Libi se mi i obrazy, ale to je pro normalniho smrtelnika financne nemozne...Take uvazuji o fotkach (dobrych) hercu s podpisy neni to tak narocne na misto...No jo jsem trefena priznavam...Dobre je, kdyz clovek narazi na stejne "postizeneho" uplne cizi lidi a hned spolu povidaji jako stari znami...smajlik - 47

 
Lenniss
Lenniss - 21.11.2012 20:08

Mě se líbilo,jak někde psala Jiřina Jirásková že sbírá ...briliantysmajlik - 47...to by se mě taky hodilosmajlik - 68taková sbírečkasmajlik - 77

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 21.11.2012 19:51

až nyní jsem si uvědomila, že mám pár kousků
obrázek - Foto0088(4).jpg

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 21.11.2012 19:41

Sonne - 21.11.2012 15:07
je to jak se říká na pár facek, ale někdy je člověk nepoučitelmý a prosbě podlehne.

z cizího krev neteče

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 21.11.2012 19:40

Almega - smajlik - 5
to je pokladů

 
Almega
Almega - 21.11.2012 19:27

Mám sbírky všude:ořezávátka,staré pohlednice,známky a k tomu hory obálek a pod., zvířátka,vázičky,stará pera do násadek,svaté obrázky,krabičky,plechové krabice,ovšem nejvíc mne baví staré lahvičky,na zátky (ne šroubovací),s litými nápisy.Mám staré z lékáren,od Maggi a jiných podobných polévkových koření (Bráf),léků,mazání,od nejmenších cca 15 mm asi do 22 cm,s ozdobami vlisovanými do skla,skla různých barev-modré,zelené,hnědé,taky porcelánové s nápisy,takové se dnes již nedělají,nacházela jsem je na starých smetištích a pod.,nebo i kupovala od hledačů pokladů...No přesně nevím,co s tím budu dělat,asi rozprodat,děti o to nejeví zájem.Jo a taky mám spousty obalů od citronů,pomerančů a pod,už tak od 70,let doteď,vždycky se dívám v zeleninách,jestli nemají něco nového.

 
kubikm
kubikm - 21.11.2012 18:28

sonia: jaké kamínky? obyč...kdes byla...nebo "drahé"?

 
kubikm
kubikm - 21.11.2012 18:26

TULI: smajlik - 64mám pro tebe, ale posílat to nejde...doufám, si je tu u mě vezmešsmajlik - 14

 
sonia
sonia - 21.11.2012 17:39

Po nepříjemné zkušenosti s půjčováním věcí už věci nepůjčuji,vrátily se mi vždycky rozbitésmajlik - 76.Já ted sbírám kamínky,ale rozumně at jich nemám moc.

 
TULI
TULI - 21.11.2012 16:20

ano - sloniky - uz jich mam pres 70 !!!!

 
kubikm
kubikm - 21.11.2012 15:41

sqwela: s tím prachem...ukládá se jen do určité míry...potom už nějak ne
na utírání je to v podstatě celoroční práce...každý den kousek...figurky jsou asi lepší, na ta flakonky musíš super opatrně, jak zničíš ty nálepky atd, můžeš to vyhodit
jednou mi kamartádka radostně donesla dost vzácné kousky, pečlivě je omyla...takže jako sklenička dobré, ale do sbírky nepoužitelnésmajlik - 42

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-57
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76958.
    Archiv anket.