Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Milujme se a množme se. 1. díl

Milujme se a množme se. 1. díl

Před časem na Šťastných ženách proběhla diskuse, v níž některé čtenářky prohlásily, že by je zajímal jejich původ. Těch, které to zajímá, je možná víc, a proto vznikl tento seriál.

Budou zde však uvedena pouze všeobecná fakta. Rodokmen může zájemcům za příslušný peníz zhotovit kvalifikovaný vědecký pracovník. Málokdo z nás je totiž schopen luštit písmo a jazyk ve starých matrikách a jiných dokumentech. I tak je námět poměrně obsáhlý i pro stručný výtah.

Seriál je proto rozdělen do čtyř částí

1. Pravěk a starověk

2. Indoevropská invaze

3. Éra Keltů a Germánů

4. Od raného středověku po dnešek

 

PRAVĚK A STAROVĚK

ODKUD PŘICHÁZÍME

Podívejme se na původ našich genů z hlediska osídlení našeho a přilehlých území. Ačkoli se v dějepise učí, že některé národy u nás žily a pak naše území opustily, je pravděpodobné, že nikdy neodešlo veškeré obyvatelstvo. Cizí území obsazovali především bojovníci, neolitšlechta a jejich příbuzní. Obyvatelé vesnic se jako zemědělci cítili často vázáni k rodné hroudě a zůstávali. Své geny pak mísili s novými přistěhovalci. Dobyvatelské výpravy byly dobrovolné akce.

Někomu se to možná nebude líbit, ale naše území bylo vždy křižovatkou národů. Proto je genom nás, Středoevropanů, smíšený jako u pejska Voříška. Dnes je jisté to, že podle genetických výzkumů máme všichni (tj. europoidní, negroidní i mongoloidní etnika – včetně Indiánů a původních Australanů) společného předka v celkem nedávné době. Asi tak před 60 000, nanejvýš před 100 000 lety. Původem jsme totiž všichni Afričané, kteří se ze své domoviny mezi Modrým Nilem a Kilimanžárem rozšířili do celého světa.

OD STARŠÍ DOBY KAMENNÉ DO KONCE NEOLITU

První do Evropy přicházeli kromaňonští lovci mamutů ze severní Afriky a Blízkého východu (a další jejich tlupy osídlily území severně a východně od Kavkazu). Tehdy v Evropě žili neandrtálci. Ačkoli podle nejnovějších archeologických nálezů zřejmě k nějakému tomu znásilňování docházelo, náš genom se od starověkneandrtálského liší. Neandrtálci zřejmě nepatří mezi naše předky. Pravděpodobně nejčistšími potomky kromaňonců jsou saharští Tuaregové.

Kromaňonci putovali za stády zvěře po celém území Evropy, Sibiře i obou Amerik. Jejich osídlení Evropy započalo někdy před 35 000 lety.

Přibližně před 15 000–12 000 lety začaly do Evropy přicházet tlupy z ruských a středoasijských stepí. Byli to lovci sobů a koní. Podle jejich kultury (artefaktů) se jim říká magdalenci. Také lidé kavkazského typu. I jejich příbuzní osídlili Ameriku. Teprve od této doby se začínají odlišovat mongoloidní etnika. Magdalenci a kromaňonci společně vytvořili populaci praevropanů. Jsou předky mnoha současných Evropanů, jejich nejčistšími potomky jsou Baskové a některé národy Kavkazu. Mezi svými předky je mají všichni lidé, kteří mají Rh- (a také samozřejmě jejich sourozenci s Rh+). Týká se to více než 20% Evropanů.

Asi před 9–8 000 lety se do Evropy z Předního východu a Malé Asie začalo šířit zemědělství. Sem do střední Evropy pronikala hlavně technologie a plodiny, vlastních přistěhovalců bylo málo. Jen tu a tam vesnice v rumunském, maďarském a rakouském Podunají. Nedávno byla jedna vesnice objevena i na Moravě. Převážná většina zemědělců se usazovala na jižním i severním pobřeží Středozemního moře. My od nich máme jen asi 7% genů, nebo i méně.

 

(pokračování zítra: INDOEVROPŠTÍ DOBYVATELÉ)

 

POUŽITÁ LITERATURA :

Populárně naučné a odborné publikace:

ADAM A JEHO ROD, Wells Spencer, vyd. Argo, 2004

SEDM DCER EVINÝCH, Bryan Sykes, Paseka, 2004

KONEC DOBY LEDOVÉ, Steven Mithen, BBart s.r.o., 2006

ÚPADEK A PÁD ŘÍMSKÉ ŘÍŠE, Levné knihy KMa, 2005

VĚK BARBARŮ, Eduard Droberjar, Paseka, Fénix, 2005

DĚJINY SVĚTA V SOUVISLOSTECH, Imanuel Geiss, Levné knihy, 2005

ATLAS SVĚTOVÝCH DĚJIN

Časopisy, magazíny a revue:

100+1 ZAHRANIČNÍCH ZAJÍMAVOSTÍ č. 03/2007 a 04/2007

21.STOLETÍ (19. 3. 2004, 19. 5. 2006, 23. 6. 2006 a 16. 1. 2007)

www.national-geographic.cz

Gargamel

Milujme se a množme se:


31.7.2007   Rubrika:   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Milujme se a množme se. 1. díl

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
babkatapka
babkatapka - 31.7.2007 16:22

smajlik - 5smajlik - 5

 
syja
syja - 31.7.2007 15:24

smajlik - 47smajlik - 5

 
jasmine
jasmine - 31.7.2007 10:44

smajlik - 61smajlik - 47smajlik - 54

 
Betty
Betty - 31.7.2007 10:33

Já jsem objevila své předky do několikátého kolena díky těmto stránkám. http://www.rodopis.cz/smajlik - 54

 
kareta
kareta - 31.7.2007 8:44

Díky za zajímavé téma- klidně by to mohl být dlouhodobější projekt. Třeba ročnísmajlik - 47.
Prý zrzaví lidé mají mezi předky neandrtálce. Jsem nazrzlá a i bez sportu osvalená. Tak teď vím pročsmajlik - 68. Ty Rh faktory- copak nemají všichni + nebo - ?

 
Pusina
Pusina - 31.7.2007 8:21

zajímavý...smajlik - 60 mám Rh-...smajlik - 16 jsem zvědavá na další pokračování, protože podle svého vzhledu budou někde mezi mými předky asi mongolští nájezdníci..smajlik - 16

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.