Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Milujme se a množme se. 2. díl

Milujme se a množme se. 2. díl

V období, které následovalo, začínalo písmo teprve vznikat – v Egyptě, Mezopotámii, Číně a Indii. Písemně zachycené dějiny této doby jsou velmi skoupé. Naše poznatky jsou odkázány zejména na archeologické nálezy. Především se to týká těch území, odkud pocházejí naši předkové. Pro nás je to prehistorické období.

INDOEVROPSKÁ INVAZE

NOMÁDI OD BAJKALU – SVATÉHO MOŘE

Pak už se na Evropu valila vlna za vlnou. První byla indoevropská etnika. Tyto kmeny původně zřejmě obývaly rozsáhlá území od středního toku Leny přes Bajkal až po Mongolsko a severní Čínu. V období před 6–4 000 lety obsadili území od Tichého oceánu na východě až po Černé moře na západě. Úspěšnými dobyvateli se stali nejprve tak, že ochočili koně a vynalezli kolo (tedy jízdu na koni a vůz). Později proto, že se naučili zpracovávat kovy (metalurgie). Vedli nomádský život. Není jisté, jestli dobu bronzovou zahájili oni, nebo Číňané. Nedávné nálezy však svědčí o tom, že toto etnikum znalo a používalo bronzové předměty už nejméně 4000 let př. n. l. A jednu z nejstarších říší v severní Číně založili lidé evropského typu: vysocí, s dlouhou lebkou a plavými vlasy. Stejní, jací už o 2 000 let dříve žili u Bajkalu a běžně používali bronz. Také měli nové, mnohem účinnější zbraně: kopí, sekeru, meč a laso, jimž se kamenné nože, mlaty a kyje praevropanů nemohly rovnat. Další bezkonkurenční vymožeností byly bojové dvojkolky, které později přejali egyptští faraoni.

S příchodem indoevropských Chetitů do turecké Anatolie začala doba bronzová i na Krétě, v Egyptě a v oblasti Egejského moře. Zpracovávala se měď, zlato, stříbro, bronz a výjimečně i meteoritické železo.

 

PROTOKELTOVÉ

Do střední Evropy přišel lid mohylový, lid zvoncových pohárů a další. Podmanili si Evropu, ale smísili se s praevropany – fyzicky i duchovně. Vznikli tzv. Protokeltové, jedni z prvních zpracovatelů železné rudy.

Jedna z nejstarších byla tzv. únětická kultura na území mezi Prahou a Mělníkem (ale nejspíš i včetně Podkrušnohoří). Tato kultura asi před 4 000 lety zanikla. Někteří se možná asimilovali s novými příchozími, jiní odešli. Existuje i názor, že mohli být předky řeckých bronzAchájů. Časově to souhlasí a artefakty obou oblastí jsou velmi podobné.

Existují jisté indicie, které vedou některé badatele k názoru, že obyvatelé atlantického pobřeží (megalitické kultury) objevili Ameriku již dávno před Kolumbem a Vikingy. A nejspíš také Kartaginci. Oficiální historie a archeologie tento názor dosud nepřijala za prokázaný. Proto – pokud by vás toto téma zajímalo – mohli bychom se jím zabývat, ovšem pod hlavičkou záhadologie, nikoli zde.

Před 4,5 tisíci lety byly indoevropské kmeny v ruských stepích ještě velmi blízce příbuzné (asi jako dnes Češi a Poláci). Z těch, kteří tam zůstali, vznikly různé skythské kmeny. Skytové vynalezli novou bojovou taktiku: hradbu z bojových vozů, kterou se později proslavil Jan Žižka. Někteří dobyvatelé zaútočili na bohatou Mezopotámi (íránské kmeny – např. Médové a Parthové) a Indii (sindhské kmeny – Árjové). Jiní obsadili sever, kde asimilovali nebo vybili tamní starousedlíky. Z těch později vznikli Slované a Germáni. Část jich odešla na západ, kde se smísili s protokelty. Tak vznikli historičtí Keltové: nejprve halštadtská a později laténská kultura. Mezi Alpami a Odrou, od Rýna po západní Ukrajinu byla obrovská keltská říše. Tato říše byla poměrně jednotná kulturou, ne však státním zřízením. Tvořilo ji nepřehledné množství miniaturních království a knížectví. Takových, o jakých  ještě dnes vyprávějí naše pohádky.

 

(pokračování zítra: KELTOVÉ A GERMÁNI)

 

POUŽITÁ LITERATURA :

Populárně naučné a odborné publikace:

ADAM A JEHO ROD, Wells Spencer, vyd. Argo, 2004

SEDM DCER EVINÝCH, Bryan Sykes, Paseka, 2004

KONEC DOBY LEDOVÉ, Steven Mithen, BBart s.r.o., 2006

ÚPADEK A PÁD ŘÍMSKÉ ŘÍŠE, Levné knihy KMa, 2005

VĚK BARBARŮ, Eduard Droberjar, Paseka, Fénix, 2005

DĚJINY SVĚTA V SOUVISLOSTECH, Imanuel Geiss, Levné knihy, 2005

ATLAS SVĚTOVÝCH DĚJIN

Časopisy, magazíny a revue:

100+1 ZAHRANIČNÍCH ZAJÍMAVOSTÍ č. 03/2007 a 04/2007

21.STOLETÍ (19. 3. 2004, 19. 5. 2006, 23. 6. 2006 a 16. 1. 2007)

www.national-geographic.cz

Gargamel

Milujme se a množme se:


1.8.2007   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Milujme se a množme se. 2. díl

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Meryl
Meryl - 1.8.2007 11:37

kareta: smajlik - 76já tam zapomněla dát zdroje..už jdu na to.smajlik - 75

 
kareta
kareta - 1.8.2007 10:05

Odkud čerpáte informace? Nádherasmajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47 Díky

 
jasmine
jasmine - 1.8.2007 9:39

smajlik - 4smajlik - 4smajlik - 31

 
Pusina
Pusina - 1.8.2007 8:47

smajlik - 5smajlik - 5

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.