Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

I ve starověkém Řecku měli svou Noemovu archu

I ve starověkém Řecku měli svou Noemovu archu

Pověsti o děsivých potopách světa jsou staré jako lidstvo samo. Toto téma bylo mnohokrát zpracováno ve všemožných starověkých eposech a bájích. Mezi ty, které známe všichni, patří biblický mýtus o Noemovi a jeho arše.

Také ve starověkém Řecku se objevila báje o celosvětové potopě. Neměl ji na svědomí nikdo menší než nejvyšší bůh Zeus.

Na počátku své vlády neměl k lidem zrovna vřelý vztah. Připadali mu malí, hloupí, slabí a nerozumní. Usoudil, že lidstvo jako takové je vlastně k ničemu, a rozhodl se ho zlikvidovat. Záměr mu překazil Prométheus, který dal lidem oheň a začal je vzdělávat. Zeus tedy své plány přehodnotil a nad lidmi se smiloval.

Postupně se však přece jen rozhodl uskutečnit svůj záměr a lidské pokolení zlikvidovat. Tentokrát z jiného důvodu: lidé mu připadali příliš mocní a rozumní, přestali ctít bohy, a to Dia skutečně zlobilo. Seslal tedy na svět potopu.

Takové katastrofě nemohl zabránit ani Prométheus, který lidstvu již jednou pomohl. Podařilo se mu zachránit jen svého syna Deukalióna a jeho manželku Pyrrhu. Zjistil, k čemu se Zeus chystá, poručil jim, aby postavili pevnou, krytou loď a naložili do ní velké zásoby jídla.

Když pak Zeus seslal na zem obrovský liják, Deukalión s Pyrrhou nastoupili na svou loď. Čelili na ní strašlivé katastrofě, která se rozpoutala: vody z nebe se smíchaly s vodami z moře a celý svět se ocitl pod hladinou rozbouřených vln. Tato apokalypsa trvala devět dní a devět nocí, pak začala voda pomalu opadávat a trosečníci přistáli na vrcholku hory Parnas.

Ačkoli pociťovali obrovskou radost nad svou záchranou, skličovalo je vědomí, že na celém světě zůstali jen sami dva. Přesto přinesli Diovi oběť a poděkovali mu za to, že je zachoval. Tato oddanost Dia obměkčila a poslal k nim boha Herma se vzkazem, aby za svou zbožnost vyslovili jakékoli přání, že je předem splněno.

archaDeukalión s Pyrrhou si nemohli přát nic jiného než to, aby byla země opět osídlena lidmi. A Zeus svůj slib dodržel. Vyzval je, aby šli nebojácně vpřed a neohlíželi se dozadu. Během chůze za sebe měli házet „kosti matky země“. Nešťastná dvojice zprvu tápala, protože nevěděla, co Zeus těmi „kostmi“ myslí. Pak Pyrrhu napadlo, že to budou asi kameny.

Poté Diův příkaz splnili. Šli a šli a odhazovali za sebe kameny. Z těch, které odhodil Deukalión, se stali muži, ty od Pyrrhy se proměnily v ženy. Zemi tak osídlili noví lidé – lidé z kamene.

Podle jiné verze se o nové osídlení země postaral syn Deukalióna a Pyrrhy, který se jim narodil. Jmenoval se Hellén a stal se praotcem Hellénů, tedy Řeků.

Jestli je tato báje pouhým výmyslem, či se zakládá na pravdě, není bohužel doloženo. Je dost možné, že pověst o velké potopě mohla vzniknout na základě nějaké obrovské přírodní katastrofy, která postihla zemi v její prehistorické době. Kdoví, možná dal ke vzniku této báje podnět výbuch sopky Théry přibližně v 15. století před naším letopočtem. Chronologicky to odpovídá době, v níž mohli žít Deukalión a Pyrrha.

Meryl


17.1.2008   Rubrika:   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - I ve starověkém Řecku měli svou Noemovu archu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
orinka
orinka - 17.1.2008 11:45

orinka: to jsem alesmajlik - 76smajlik - 68, samozřejmě to vím, ale to ta rýma mi dělá revoluci v antických bájích!smajlik - 14 a píšu nesmysly. Ještěže jsem z něj neudělala Orfea.

 
orinka
orinka - 17.1.2008 11:43

talenka: no to jo, taky jsem se na něj s potěšením dívala, ale marně jsem hledala ty staré příběhy, které mě tolik nadchlysmajlik - 68

 
talenka
talenka - 17.1.2008 10:18

orinka: i když teda chlap to byl docela hezkej smajlik - 60smajlik - 72

 
talenka
talenka - 17.1.2008 10:18

orinka: a ještě mu tam říkali Herkules smajlik - 76smajlik - 20

 
orinka
orinka - 17.1.2008 10:07

Řecké báje a pověsti patřily k mé nejmilejší četbě, hrdinům jsem fandila a milovala je. Lituju děti, které nemají tenhle základ a řeckou mytologii posuzují podle Herakla - jak ho ztvárnil Kevin Sorbo. Neříkám, že je to úplně špatné, ale režisér si to volně vyložil tak, aby se to dobře prodávalo.

 
Lhasa
Lhasa - 17.1.2008 9:40

talenka: Dewey_Dell: Jj, takhle si počíst poránu, to je lahůdka smajlik - 47

 
Dewey_Dell
Dewey_Dell - 17.1.2008 9:02

Jo, je to výborný, jako obvykle smajlik - 60smajlik - 60smajlik - 60

 
talenka
talenka - 17.1.2008 8:23

smajlik - 60 Merylko, na tvé antické příběhy se vždycky moc těším smajlik - 60

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.