Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Neprávem opomíjená kněžna Doubravka

Neprávem opomíjená kněžna Doubravka

Doubravka je pěkné staročeské jméno. Mnohé z vás si jistě vzpomenou, že Doubravka se jmenovala herečka Daniela Kolářová v dnes již klasické české filmové komedii Léto s kovbojem. Já se zde zmíním o kněžně Doubravce, která sehrála významnou úlohu v českých i polských dějinách. Kněžna Doubravka je sice opomíjena, ale dle mého názoru by se měla právem zařadit mezi významné a slavné české ženy, po boku sv. Anežky České, sv. Zdislavy z Lemberka, nebo třeba Boženy Němcové.

Přemyslovský kníže Boleslav I. pro bratrovraždu sv. Václava dostal přídomek Ukrutný. Kníže vládl patrně v letech 935 – 972 a v rámci objektivity je třeba uznat, že za jeho dlouhé vlády české knížectví územně vzrostlo a mocensky zesílilo. Kníže Boleslav I. měl se svou ženou Němkou Biagotou čtyři děti. Doubravku, budoucího panovníka Boleslava II.,Strachkvase a Mladu, která se později stala abatyší prvního kláštera benediktýnek v Čechách, při kostele sv. Jiří na Pražském hradě.

Doubravka se narodila v roce 933 a byla vychována v klášteře benediktýnek v bavorském Řezně. Zde se jí rovněž dostalo velmi solidního vzdělání. Nejstarším známým historickým vládcem vznikajícího Polska byl kníže z rodu Piastovců Měšek I. (922 – 992). Dynastický rod Piastovců vládl Polsku až do roku 1370. Polský kníže Měšek I. si roku 965 bere za ženu českou kněžnu Doubravku. Je především zásluhou této kněžny, že se v sousední slovanské zemi začalo šířit křesťanství. Kněžna Doubravka přiměla svého manžela aby přijal křest, a kníže pak založil polské biskupství v Poznani.

Doubravka byla matkou prvního polského krále Boleslava Chrabrého (966 – 1025). Tento panovník zaujímá v polských dějinách významnou pozici, srovnatelnou s našim císařem Karlem IV. Boleslav Chrabrý vládl v letech 992 až 1025 a zde je alespoň malý výčet jeho státnických činů. Kníže připojením Malopolska k Velkopolsku dokončil územní formování polského státu. V bojích s císařem Jindřichem II. potvrdil nezávislost Polska na římskoněmecké říši. V roce 1000 dokázal kníže Boleslav Chrabrý nad ostatky českého světce sv. Vojtěcha zřídit v polském Hnězdně arcibiskupství a tím církevně osamostatnit svoji zem.

České země se zřízení arcibiskupství v Praze dočkaly až za dlouhých 344 let v roce 1344, za vlády českého krále Jana Lucemburského. Pro úplnost je třeba dodat, že v roce 1039 vtrhl český kníže Břetislav I. se svým vojskem do Polska a ostatky sv. Vojtěcha z Hnězdna převezl do Prahy. V letech 1003 až 1004 byl Boleslav Chrabrý vládcem Čech a v roce 1018 dobyl Kyjev. Kníže Boleslav Chrabrý byl na sklonku svého pozemského života v roce 1025 korunován na prvního polského krále. Kněžna Doubravka se slavné vlády svého syna nedožila, neboť zemřela v roce 977 ve věku pouhých 44 let.

Poznań je starobylé město na řece Vartě. Je hlavním městem Velkopolska, historické oblasti, v níž před více než tisíciletím vznikl polský stát. Nejstarší částí města je Ostrow Tumski, ostrov, na němž stojí katedrála sv. Petra a sv. Pavla, nejstarší polský chrám z 10. století. V katedrále je Zlatá kaple s náhrobkem a pomníkem Měška I. a Boleslava Chrabrého, prvních polských vládců. Historici mají za to, že ve zdejší katedrále se nachází taky hrob kněžny Doubravky, který však doposud nebyl nalezen.

Poláci kněžnu Doubravku dobře znají a jsou patřičně hrdí na matku svého prvního krále. Ve své rodné zemi je kněžna Doubravka takřka neznámá, ačkoliv právě dynastický svazek knížete Měška I. a kněžny Doubravky položil základy tradičně dobrých a přátelských vztahů mezi Čechy a Poláky.

Jiří Glet


19.11.2010   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Neprávem opomíjená kněžna Doubravka

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 20.11.2010 17:53

http://www.spisovatele.cz/nina-bonhardova
tam je zmíněná knížka, mám ji doma a je fakt dobře napsaná...pokud by někdo cchtěl pohledat v knihovně

 
Almega
Almega - 19.11.2010 9:42

No Kristián není tak nic moc....Jo a myslím,že v té době se dožít 44 let nebylo špatné....

 
Ota
Ota - 19.11.2010 8:46

Almega: on to je ve své podstatě Kristián smajlik - 105

 
Ota
Ota - 19.11.2010 8:45

Asi tak, již soudě podle věku Doubravky v době svatby je celkem jisté, že to bylo již její druhé manželství a že Boleslav Chrabrý měl staršího bratra Ekkeharda von Merserburg.
Dále Meškovi porodila dceru, budoucí dánsko-švédskou královnu Sigrid.

Spekuluje se, že Mešek a Doubrava byli rodiče i Vladivoje českého knížete z let 1002-1003

 
Almega
Almega - 19.11.2010 8:44

No Doubravka jako jméno nic moc,ale kdyby nějaký šílenec dnes pojmenoval dítě Strachkvas,tak to by bylo něco!!!

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77190.
    Archiv anket.