Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Olga Fastrová. První česká novinářka a "matka" ženských časopisů.

Olga Fastrová. První česká novinářka a

I v dobách, kdy neměly ženy zrovna na růžích ustláno a jejich místo bylo především v domácnosti, se objevovaly první průkopnice, jimž vděčíme za emancipaci a rovnoprávnost. Důkazem je naše první žena, která pracovala jako novinářka. Navzdory tomu, že se narodila v předminulém století a stala se matkou tří dětí a jako mladá ovdověla, dokázala se prosadit v profesi, která byla do té doby výhradně určená mužům.

 

Rubrika "Ženská hlídka" - předchůdkyně dnešních časopisů pro dámy

Olga Fastrová se v roce 1876 narodila v rodině poštovního úředníka v Praze. Byla velmi bystrá, talentovaná a nadaná a v letech 1892 – 1896 vystudovala Pražský učitelský ústav. Jako učitelka českého jazyka poté působila nejdříve na obecné škole v Rokycanech a pak v Modřanech. Svou učitelskou dráhu však musela opustit, když se žena u psacího strojev roce 1898 provdala za spisovatele a dramatika Ottu Fastra. Podle tehdejšího diskriminačního zákona nesměly totiž vdané ženy vykonávat povolání učitelky.

V manželství se Olze postupně narodily tři dcery: Jarmila, Olga a Ludmila. Její manželské štěstí však dlouho netrvalo, neboť v roce 1907 jí manžel umírá v pouhých 35 letech. Paní Olga však byla statečná žena, která se i přesto dokázala řádně postarat o své tři děti.

Nejdříve využívala svých jazykových znalostí, zejména francouzštiny a němčiny, a stala se překladatelkou. Dala se taky na dráhu spisovatelky, napsala například román Márinka Zemanová nebo sbírku povídek Tři mládenci.

V roce 1906 v denním tisku Národní politika začaly vycházet její první příspěvky o módě pod pseudonymem Yvonna a v roce 1910 v témže listu byla již zaměstnána jako vůbec první česká profesionální novinářka na plný úvazek. Vedla rubriku „Ženská hlídka“, zabývající se módou a vařením, ale později psala taky fejetony a cestopisy. Noviny, které do této doby četli převážně muži, začaly číst taky ženy a Olga se stala velmi oblíbenou novinářkou.

V roce 1936, když dovršila šedesáti let, odešla do důchodu, ačkoli byla ještě velmi čilá. Jak sama řekla, uvolnila své místo mladší kolegyni. Ani pak však nezahálela. Věnovala se společenskému životu, velmi ráda tancovala a ještě ve svých sedmdesáti letech veslovala, bruslila a plavala.

Dožila se krásného věku 89 let.

 

Foto je ilustrační

Jiří Glet


25.2.2011   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Olga Fastrová. První česká novinářka a "matka" ženských časopisů.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 25.2.2011 13:26

Juana: Jo! tam jsou takový dobrý rady-např. jak si zřídit "vodojem(aquarium).Mezi jiným jsou tam tyto rady:"Voda obnoví se čerstvou,jakmile se kaziti počne a mrtvá zvířata hned odstraněna býti musí." V kapitole s tajemným názvem "Ošetřování ptáků" se dozvíme:...zajisté i s ne menší dojemností vábí k sobě čistou mysl panen opeřená neviňátka,nebeská ta létadla,jež za příčinou líbezného jejich zpěvu lidská sobeckost zbavuje svobody,největšího blaha,kteréhož matka příroda všelikému tvoru dopřála."

 
Juana
Juana - 25.2.2011 10:37

Almega: to je boží, to je ještě lepší, než moji Tři mušketýři z roku 1892!

 
Tetley
Tetley - 25.2.2011 10:15

to sem taky nevěděla je to zajímavýsmajlik - 47

 
Almega
Almega - 25.2.2011 10:13

Mám bezva kuriózní knížku "průvodce dívky-dar našim pannám",je to překlad spisovatelky Hansgirgové do češtiny z r. 1869.Tam jsou tak neskutečné rady,že se tomu dnes musí člověk smát,ale tehdy si dělali lidi všechno sami(zde rady jak dělat ocet,louh,pomádu,voňavé mýdlo,pečení chleba,máslo,sýr,čokoládu,škrob...Krásné jsou články o pracích v komnatě,o ošetřování ptáků,o krasoprádelnictví a mnoho jiných....Napíšu sem úryvek z článku "O lásce"...."Nastane v děvině živobytí i doba,kdež její srdce,ze sna probuzené,rychlejším tlukotem se ozývati i ňádra nevýslovným štěstím se dmouti budou;kde panna,jako růžové poupě paprsku ranního slunce políbením rozkvétajíc,krásou a spanilostí oplývati bude." atd.atd.Jojo,dříve byla ve všem trocha poezie,a né jako dnes-jen strohá přítomnost.....

 
Almega
Almega - 25.2.2011 9:26

Mám dokonce starou pohlednici s touto "Olgou"...

 
Anakolut
Anakolut - 25.2.2011 8:18

Zajímavý článek, vůbec jsem tuto osobnost neznala.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.