Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Utajené dějiny kmenů České kotliny - co není ve školních osnovách

Utajené dějiny kmenů České kotliny - co není ve školních osnovách

Pro ty z vás, které zaujal náš seriál o dobách dávno minulý, je zde jeho poslední díl...

Prvotní osídlení, to byli potomci kromaňonců, magdalenců a také semitských zemědělců (7%). Měli společnou (od Atlantiku po Ural) matriarchální kulturu uctívající Danu – Matku zemi (odtud také jména řek Dunaj, Don, Dněpr, Dunajec atd.) Nebyli jen lovci a zemědělci, ale i zdatní říční plavci, kteří se plavili až do Černého moře na obchodních lodích, které se vyrovnaly šífům, co se v Evropě plavily ještě v 19.století.

Pražská kotlina byla centrem tzv. lidu únětické kultury, jehož vliv je patrný od Krušných hor do Německa, Polska a Ukrajiny, Maďarska, Rakouska až po Itálii. Byli předchůdci Halštatské kultury. Jako první v Evropě ovládali výrobu bronzu (cín těžili v Krušných horách, měď dováželi až z Kypru). „Zavedli“ v Evropě sekeru, meč a bronzové brnění. Právě oni byli téměř jistě ti Achájové, kteří porazili Pelasgy v Egejské oblasti, dobyli Mykény a Tróju a založili řeckou civilizaci. Říkalo se jim také Danajci – lid, který přišel po Dunaji. Také pravděpodobně patřili k tzv. Mořským národům, které dobyly Egypt. Vyhnal je teprve Ramesse II. Veliký.

V době bójských králů byla Bohemie evropskou velmocí.

Její panovníci byli v čele všech keltských výbojů. Bójský král pokořil městečko Řím a založil nové království v severní Itálii. Další bójští vojevůdci založili nová království ve střední Galii, v Hispánii, na Balkáně a v Malé Asii. Dnes tato území známe jako Galicii jižně od Pyrenejí, Beaujolais (Boiodunum) nedaleko Lyonu ve Francii, Bolognu (Boiohaemum) v severní Itálii, Boiótii v Řecku a Galatu v Turecku. Až do doby Caesara byli neporazitelní.

Po odchodu bójských vojsk z Bohemie toto území ovládl germánský král Marobud, který vládl Markomanům v Ćechách, Svébům na Moravě, Kvádům na Slovensku a až do příchodu Arminia též části Alemanů v Německu. Císař Octavianus Augustus, který si ho chtěl podmanit, proti němu vyslal legie pod velením Tiberia. Marobud ho zastavil na hranicích a zajistil Markomanskému království nezávislost.

Germánský vojevůdce Vacho, král Skirů a podrobených zbytků Bójů, sídlící v Praze, byl spolu s Persií nejtěžším soupeřem římského císaře Marca Aurelia, který Vachona dokázal pouze s největším úsilím odvrátit od dobytí Panonie. Vacha posléze spojenci zradili a doručili římskému císaři jeho hlavu. Ačkoli Marcus Aurelius chtěl dobýt nové provincie na území dnešního území Čech, Moravy a Slovenska, nikdy to nedokázal.

Radaigast, král Silesie (Slezsko) v čele vojsk Silezanů, Skirů, Herulů a Langobardů vpadl do Římské říše. Ovládl provincie Noricum (Rakousko) a Panonii (Maďarsko). Poté dobyl i území dnešního Srbska, Chorvatska a Slovinska a obsadil severní Itálii. Porazil ho teprve římský generál Stilicho, pán Říma, jehož poslouchal i císař. Stilicho byl původem Skir z Bohemie. Radaigast by ale býval nejspíš Řím dobyl, kdyby ho neopustili v rozhodující chvíli podplacení spojenci, kteří doručili Stilichovi Radaigastovu hlavu a uprchli z Itálie.

Na začátku křesťanského letopočtu ovládal národ indoevropského původu, Skolotové (původně žijící na Ukrajině s centrem na Krymu), Šakové a další kmeny, které Řekové nazývali Skythy, území mezi Kaspickým mořem a Pamírem, podobné artefakty se však nacházejí i pod Altajem, u Bajkalu, v Mongolsku a severozápadní Číně, tzv. císařandronovská kultura. Jedním z těch kmenů byli Čechové, spojenci Hunů ve válkách proti Číně. Právě proti nim a Siungům (Hunům) stavěli čínští císaři Velkou zeď. Spolu s Huny dobyli Evropu a téměř zničili Západořímskou říši. Spolu s Avary zaútočili na Byzanc a dobyli pro sebe střední Evropu (ale spíš tu žili už od Hunů). V čínských letopisech je nazývají ȡchi – li. Od nich má zřejmě český národ své jméno.

Říše Slovanů (Charvátů, Srbů a Podunajských Slovanů) a Čechů i dalších národů sídlících na našem území (zbytky Bójů, Skirů, Markomanů, Langobardů, Herulů a později též Avarů) byla za knížete Sáma evropskou velmocí. Porazil nejprve chána Bajana a jeho Avary a později Dagoberta, krále Franské říše, která se rozkládala od Pyrenejí až po Šumavu. Sámův politický vliv sahal od Baltu po Jadran, od Mohanu po Dněpr. Moc Slovanského svazu, který Sámo založil, oslabil teprve Karel Veliký.

Nástupcem Sámovy říše byla Velkomoravská říše, do níž kromě Moravy a Slezska patřílo západní Slovensko (později nitranské knížectví), část Malopolska, území dnešního Maďarska a Sedmihradska, Vojvodina, část Rakouska a území Čech (za vlády velkoknížete Rastislava – ten díky Cyrilu a Metodějivi měl vliv i na Ukrajině).

Za knížete Svatopluka byla Velkomoravské říše evropskou velmocí. Svatopluk byl rafinovaný diplomat a vynikající válečník, který přiměl k respektu i Svatou říši římskou národa německého. Marně německý císař usiloval ovládnout Moravu, to se zdařilo na čas pouze Arpádovi a jeho Maďarům. Říši však spolehlivě rozvrátila nesvornost Svatoplukových synů.

Z Velkomoravské říše zůstalo svobodné jen území její bývalé málo významné provincie – Čechy. Místodržící této provincie, kníže Bořivoj, byl pravděpodobně synovec či jiný blízký příbuzný velkoknížete Rastislava, bratranec Svatopluka. Je prvním historicky doloženým Přemyslovcem a zřejmě on byl zakladatelem našeho státu. Jména knížat jemu předcházejících, která znáte ze Starých pověstí českých (Nezamysl, Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl a Neklan), jsou téměř jistě literární fikcí. Podle teorie Vladimíra Karbusického se jedná o znění poselství franskému králi z 9.století:

„Krok kazi Tetha, lubos sa przemysl. Nezamyslmˇna ta vojˇni zla, krzˇmy sˇneklanam, gosth vit!“, což v překladu se staroslověnštiny znamená: „Zastav své kroky, Tetone a raději přemýšlej. Nezamýšlíme na tebe vojnu ani zla, kříži se neklaníme, hosty vítáme!“

Stejně tak je fikcí i pověst o praotci Čechovi. Tu téměř doslova opsal Kosmas z Liviových římských letopisů. Jedná se o pověst, která skoro o tisíc let předchází fiktivního českého praotce – pověst o bratrech Belovesovi, zakladateli Galie Cisalpina v Itálii a Segovesovi, zakladateli Boiohaema.

Jména Kazi, Teta a Libuše jsou keltského původu (velekněžky kultů se jmenovaly podle bohyně, jíž sloužily Kosis, Theuta a Libis – kulty v Boiohaemu). Krok (kraig) znamená keltsky vojevůdce, vojenský diktátor. Lech znamená indoevropsky stařešina, politicky vlivný bohatý člověk (v sanskrtu lahi). Přemysl je zkomolenina titulu primes lahi – první ze stařešinů, tj kníže, kňaz (totéž znamená trójské jméno Priamos).

 

Staré pověsti české jsou ve skutečnosti staré pověsti keltské, stejně jako většina „typických českých pohádek“.

Pověst o Belovesovi a Segovesovi:

Titus Livius: Ab urbe condita libri (Od založení Města)
http://sik.vse.cz/ss/nazevvlasti.pdf

Alois Jirásek: Staré pověsti české:

http://literatura.sije.cz/stare-povesti-ceske

Knížata nebo poselství Frankům?:

http://blisty.cz/art/11937.html

Dušan Třeštík: Kosmova kronika česká

http://www.sendme.cz/trestik/main.htm

 

Tyto věci si můžete ověřit ve výše zmíněných odkazech a také v Etymologickém slovníku a publikacích, které se zabývají filologií, lingvistikou a sémantikou.

Gargamel

Kdo jsme a odkud přicházíme?:


2.8.2011   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Utajené dějiny kmenů České kotliny - co není ve školních osnovách

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Gorawen
Gorawen - 2.8.2011 21:07

Hezky claneksmajlik - 47

 
Almega
Almega - 2.8.2011 10:22

Bůhví,jak to všechno kdysi bylo-to už se asi nedá přesně zjistit....Jsem ráda,že žiju teď a né v nějaké staré době!!

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.