Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Harakiri. Sebevražedný rituál ve jménu cti.

Harakiri. Sebevražedný rituál ve jménu cti.

Sebevražda. Co svět světem stojí, stále se lidé dostávají v životě do situací, kdy nevědí, jak dál, a volí dobrovolný odchod. Těžko soudit, těžko zaujmout nějaké stanovisko. Do hlavy dotyčného nikdo nevidí, a ač nám jeho čin připadá někdy zbytečný a unáhlený, právo ho odsoudit nemáme. Ve středověku to bylo jinak, tehdy byla sebevražda považována za těžký prohřešek a sebevrazi nebyli pohřbíváni na hřbitově, ale někde stranou.

Jinou kapitolou je tzv. harakiri – rituální sebevražda, jež byla praktikována v Japonsku. Tuto sebevraždu ale nepáchali lidé, kteří řešili nějaký těžký osobní problém. Harakiri bylo výsadou jen samurajské vrstvy, jež se řídila vlastním, přísným kodexem. Pokud válečníkovi hrozilo zajetí či jiná potupa, pokud spáchal nějaký zavrženíhodný čin, byla mu poskytnuta možnost, aby si zachoval čest a sám ukončil svůj vlastní život.

Sebevražedný rituál

Harakiri mělo jasně stanovená pravidla, kterými se řídilo. Už od dětství s ním byli samurajové seznamováni. Často se prováděla na zvláštním místě a před diváky.

Hlavní aktér si ale prošel doslova peklem duševních i fyzických muk. Ty znásoboval ještě fakt, že nesměl projevit strach. Poslední chvíle takového samuraje musely být velmi krušné. Před samotným aktem popravy většinou absolvoval hostinu, meditaci, byl natřen vonnými oleji, někdy ještě sepsal něco jako poslední dopis.

Poté zaujal v pokleku místo na bílé, rákosové rohoži, čelem k nízkému stolku. Svlékl se, až byl od kyčlí nahoru zcela nahý. Pak mu jeho nejlepší přítel podal meč, který dosud ležel zabalen na stolku… Odsouzený meč uchopil, zdvihl jej k čelu a pomalu si jej vbodl do levé části břicha. Pak pokračoval čepelí doprava a nakonec směrem vzhůru. Ti nejstatečnější si pak zasadili ještě jednu ránu do hrudníku a vedli řez směrem dolů. Pak ukončil samurajův přítel jeho trápení tím, že mu mečem setnul hlavu. Později bylo tolerováno i poněkud menší utrpení. Stačilo, že si samuraj vrazil nůž do břicha, a hned poté mu byla sťata hlava.

Harakiri ale nebylo pouze výsadou mužů. Od 15. století tak mohly umírat i ženy. Průběh sebevraždy byl naprosto stejný, pouze si musely napřed svázat nohy, aby tělo ve smrtelné křeči nezaujalo neslušnou polohu. Pokud samuraj zemřel a jeho žena jej chtěla následovat, volila k tomu sebevraždu zvanou džigai – probodnutí hrdla zvláštní dýkou, nevěstám obvykle darovanou jako svatební dar.

A proč si samurajové při harakiri probodávali právě břicho? Podle jejich víry je totiž právě břicho pramenem vůle a sídlem nejhlubších emocí. Jeho otevřením tak osvobozovali svou duši.

Meryl


27.8.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 10   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Harakiri. Sebevražedný rituál ve jménu cti.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Gorawen
Gorawen - 27.8.2012 18:10

Vim, vim v opere Madame Buttefly je taky tragedie...Kdyz nemohou zit zivot se cti tak voli smrt ve cti - nesmirne tvrdi sami k sobe...Ta disciplina je obdivuhodna na druhou stranu mi nekdy prijde, ze nemaji zadne emoce vsechny city schovavaji...Trosku jak stroje... napr. v Italii tam mi uz ty emoce zase prijdou az moc...smajlik - 26 Japonska kultura mi prijde zajimava...

 
YXH
YXH - 27.8.2012 15:06

Almega: Casto to pouzivaji k vydirani rodicu a kamaradu. (kdyz nedostanu to a to tak si neco udelam)

 
Almega
Almega - 27.8.2012 12:57

Ble,je to hnus,co si lidi nevymysleli....Dnes se různé vydírání pomocí hrozby sebevraždou velmi rozšířilo,kdejaký(á) hejhula někam leze avyhrožuje a zaměstnává hasiče a policii...Zajímalo by mne,zda jim to jde k náhradě....Já bych je nechala být,ať si skočí,a pod.,jestli je to jeich pevné rozhodnutí,tak to udělají stejně,jen později!

 
kubikm
kubikm - 27.8.2012 12:23

Bellana: jj, to byly dobré detektivkysmajlik - 47
bylo to dokonce i zfilmované, už si nepamatuju, asle mám pocit, že to vlastně bylo formou inscenace pro starší děti, hráli v tom naši herci, tak to asi dělala čt 1

 
Bellana
Bellana - 27.8.2012 11:57

Taky mi připadá lepší zemřít vlastní rukou než být popraven. Četli jste někdo knihy o soudci Ti? Je to sice Čína, ne Japonsko, ale tam si popravu uměli vychutnat snad ještě lépe než ve středověké Evropě. A že ti to uměli taky dokonale.smajlik - 11

 
kubikm
kubikm - 27.8.2012 10:38

Křeček: jj...takové čarodějnické procesy, upalování ...
a to pálení knih bylo to "nejjemnější"

 
kubikm
kubikm - 27.8.2012 10:36

Alice.: smajlik - 47, zriovna jsem to chtěla říct, Japonci to slovo harakiri berou jako neslušné

 
Křeček
Křeček - 27.8.2012 9:20

orinka: mně to pořád nepřipadá tak dramatické jako praktiky katolické církve
každá víra má nějakou svou úchylku smajlik - 26

 
orinka
orinka - 27.8.2012 7:40

chudáci Japonci, disciplinovaní až do vlastní smrti. Nevím, jestli bych rozpárání vlastního břicha brala jako poctu.smajlik - 26

 
Alice.
Alice. - 27.8.2012 5:33

Harakiri se používá v mluvené řeči a spíš mimo Japonsko, v psané formě a uvnitř Japonska se spíš používá slovo "sepuku".

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.