Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Anna Boleynová a její cesta na popraviště

Anna Boleynová a její cesta na popraviště

Byla mladá, krásná a velmi ctižádostivá. Muži se do ní bezhlavě zamilovávali, ona však údajně žádnou lásku neopětovala. Možná, že už v dobách svého raného mládí měla jasno: mířila vysoko, vlastně úplně nejvýš. Kdyby jen tehdy tušila, že svého snu sice dosáhne, ale zaplatí jej tím nejcennějším, co má – vlastním životem.

 

Záletný král Jindřich VIII.

V době, kdy žila, vládl Anglii Jindřich VIII. Muž, který byl pověstný svou slabostí pro něžné pohlaví a který si milostné hrátky užíval s mnoha milenkami. Jednou z nich byla i Annina starší sestra Mary, která králi porodila nemanželského syna. Ač do něj byla upřímně jindřich viii.zamilovaná a on ji měl svým způsobem snad také rád, jejich vztah nevydržel a nezachránilo jej ani narození společného potomka. Právě v té době se totiž na dvoře objevila Maryina sestra Anna a v králově srdci zahořela nově rozžehnutá láska.

Byl sice stále ženatý s Kateřinou Aragonskou, ale kdo by se tím trápil. Královna přestala být pro krále přitažlivá už dávno, byla unavená a její tělo bylo poznamenané několika porody, které bohužel téměř vždy skončily tragicky. Kateřina buď potratila, nebo dítě zemřelo při porodu či v kojeneckém věku. Naživu byla pouze jejich jediná dcerka Marie, která se ale netěšila dobrému zdraví. Kromě toho, že král po královně přestal toužit tak, jako muž touží po ženě, byl Kateřinin hlavní nedostatek v tom, že nebyla schopná dát králi syna – dědice trůnu.

A to se v té době neodpouštělo.

Král, který byl až po uši zamilovaný do mladé Anny, se rozhodl, že svůj milenecký vztah zlegalizuje. O Annu skutečně velmi stál a trpěl jejím odmítáním. Anna byla sebevědomá, chytrá a dokázala svou ženskou taktiku používat tak mistrně, že Jindřich doslova ztrácel hlavu. Odolávala mu statečně a tím víc po ní toužil. Anna měla ale už tehdy jasno: nechtěla se stát jen pouhou královou milenkou a dopadnout jako její sestra Mary s nemanželským dítětem v náručí. Čím více král naléhal, tím častěji se mu dostávalo chladné odpovědi: "Stojím příliš vysoko na to, abych se stala vaší milenkou, a příliš nízko na to, abych se stala vaší manželkou.“

 

Královský rozvod a královna Anna

Nakonec se Jindřich rozhodl, že Anně dá to, co chce. Učiní ji svou ženou a královnou. Rozvod v té době rozhodně nebyl běžnou záležitostí a rozvod v královské rodině už vůbec ne. Když král nepochodil u papeže, přijal protestantský směr náboženského vyznání zvaný anglikánství a prohlásil sám sebe za jedinou hlavu církve. Pak už mu nic nestálo v cestě, aby uskutečnil svůj záměr. Však také bylo na čase. Anna byla v té době již těhotná a hrozilo, že případný následník trůnu se narodí jako nemanželský.

A tak zatímco se slavila slavná svatba a Anna zářila, neboť dosáhla svého, jiná žena prožívala nejhorší chvíle svého života. Zapuzená královna Kateřina byla vystěhována z královského dvora a dokonce jí byl znemožněn i styk s její milovanou dcerou Marií. Proč byla tato žena, která ve svém životě prožila tolik bolesti, potrestána odloučením od svého jediného žijícího dítěte, mi není jasné. Jindřich svou dceru totiž stejně prohlásil za bastarda. Inu, doba byla tehdy skutečně krutá a na nějaké city se ohled moc nebral.

Nové královně Anně ale konečně nic nestálo ve štěstí. Stala se manželkou nejmocnějšího muže a královnou. Zářila štěstím. K její smůle ale ne dlouho. Hned v počátcích se setkala s odporem poddaných, kteří ji doslova nenáviděli. Místo toho, aby oddaně provolávali slávu anna a jindřichkrálovně slovy: „Bůh ochraňuj Annu,“ se více ozývaly nadávky jako „děvka“ nebo „hampejznice“. Z toho si však hrdá Anna pramálo dělala. Byla stále sebevědomá a ve své nové pozici spokojená.

 

Dej mi syna, nebo zemři!

Zlom ale nastal poměrně brzy. A nezapříčinil ho nikdo jiný, než její manžel Jindřich VIII. Ve chvíli, kdy se stala jeho manželkou a přestala být pouhou milenkou, pochopila, že její pozice závisí v podstatě jen na tom, zda dokáže králi porodit vytouženého syna. Navíc jak její těhotenství postupovalo, záletný král hledal rozptýlení jinde. Anna tím samozřejmě velmi trpěla a její zoufalství dosáhlo vrcholu v okamžiku, kdy se jí narodila dcera. Král neskrýval své rozhoření a rozčarování, ale po nějaké době se uklidnil myšlenkou, že je Anna ještě mladá a mohou spolu mít spoustu dalších dětí. Své dceři dal jméno Alžběta. Za další rok Anna konečně porodila syna. Ani tehdy ale důvod k bouřlivé oslavě nebyl. Chlapeček zemřel. Ani další těhotenství neskončilo zdárně a král již ztrácel trpělivost.

V té době byl již opět znovu zamilovaný. Jeho srdce zahořelo láskou k dvorní dámě Janě Seymurové, která s ním otěhotněla. Jindřichovi probleskla hlavou naděje, že se snad konečně dočká mužského potomka. Nepřicházelo ovšem v úvahu, že by se narodil jako nemanželský. Proto bylo nutné ukončit manželství s Annou. Anabázi s rozvodem, kterou podstoupil s Kateřinou Aragonskou, opakovat nemohl. Musel se nepohodlné manželky zbavit jinak.

 

Velezrada, cizoložství, popraviště

Proti Anně byla vznesena obvinění z cizoložství, velezrady, a dokonce i z krvesmilstva se svým vlastním bratrem. Anna byla uvězněna v Toweru a v podstatě neměla žádnou naději vyváznout a obhájit se. Její údajný milenec Mark Smeaton byl podroben krutému mučení a nevydržel. Řekl všechno, co od něj chtěli slyšet. Ostatní „milenci“ byli odolnější a mučení vydrželi. Přesto soud nedopadl pro Annu příznivě. Ačkoli byla k dispozici pouze jedna výpověď Marka Smeatona, byla Anna odsouzena za vlastizradu, cizoložství a krvesmilstvo k trestu smrti stětím nebo upálením.

Jindřich se k Anně alespoň v poslední chvíli zachoval milosrdně. Ušetřil ji příšerné smrti upálením a splnil dokonce i její poslední přání, aby nebyla sťata po anglickém způsobu sekerou, ale mečem.anna boleynová

Dne 19.května 1536 stanula Anna na popravišti a bylo jí dovoleno ještě naposledy promluvit.
 "Nejsem zde, abych vám kázala, ale abych zemřela. Modlete se za krále, neboť je to dobrý člověk a ke mně se vždycky choval tak vlídně, jak jen to bylo možné. Z dcery prostého šlechtice mě povýšil na markýzu, z markýzy na královnu, a protože vyššího postavení už nemůžu tady na zemi dosáhnout, uděluje mi korunu mučednickou. Nikoho neobviňuji, že zavinil mou smrt, ani soudce, ani nikoho jiného, neboť jsem byla odsouzena po právu této země a umírám dobrovolně. Modlete se za mě. Bože, smiluj se nad mou duší. " Poté jí kat usekl jediným úderem hlavu. Anna Boleynová byla uložena k poslednímu odpočinku v kapli sv. Petra.

 

Její místo po králově boku zaujala Jana Seymurová, která konečně dala králi tolik vytouženého syna Eduarda. Při porodu však zemřela.

Annina dcera Alžběta, které byly v době matčiny smrti pouhé tři roky, prožila léta ústrků a ponižování a až ve svých šestadvaceti letech se stala významnou anglickou královnou.

Král Jindřich VIII. se pak oženil ještě několikrát, jeho pátou ženou se stala Kateřina Howardová, Annina sestřenice, kterou stihl stejný osud. I ona byla obviněna z cizoložství a popravena.

 

Zdroj: http://sweb.cz

Meryl


15.2.2007   Rubrika:   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Anna Boleynová a její cesta na popraviště

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77003.
    Archiv anket.