Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Co dělat, když se vám v práci ztratí mobil

Co dělat, když se vám v práci ztratí mobil

Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu na věcech, které se obvykle nosí do práce a které si zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném nebo obvyklém. Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci skutečnou škodu.

Zaměstnanec má nárok na náhradu škody pouze v případě, že si věc odložil na místě k tomu určeném nebo obvyklém. Tak například, zaměstnanec si odložil svůj mobilní telefon na parapetu okna WC, které se nacházelo v sídle zaměstnavatele. Toto WC používali nejenom zaměstnanci, ale i klienti firmy. Je tedy evidentní, že za ztrátu tohoto mobilního telefonu neodpovídal zaměstnavatel, neboť zaměstnanec jej neodložil na místě k tomu určeném nebo jinak obvyklém. Je to právě zaměstnanec, který musí prokázat, že mu vznikla škoda na věcech, které si u zaměstnavatele odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním a to na místě určeném nebo obvyklém.

Je zde taky dána prekluzivní lhůta. Právo na náhradu škody totiž zanikne, jestliže její vznik neohlásí zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu, nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy se o škodě dozvěděl.

Věci, které zaměstnanec obvykle do práce nenosí, může zaměstnavatel převzít do zvláštní úschovy. Dojde-li pak ke škodě na věci, kterou zaměstnavatel převzal do zvláštní úschovy, uhradí zaměstnavatel zaměstnanci škodu v plné výši.

Za věci, které zaměstnanec obvykle do práce nenosí a které zaměstnavatel nepřevzal do zvláštní úschovy, odpovídá zaměstnavatel do částky 10 000 Kč. Tuto částku může vláda zvýšit svým nařízením. Taky tyto věci, které se obvykle do práce nenosí, musí zaměstnanec odložit při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném nebo obvyklém, aby měl nárok na zaplacení alespoň části škody a to v částce 10 000 Kč. Jestliže se však zjistí, že škodu na těchto věcech způsobil jiný zaměstnanec, uhradí zaměstnavatel zaměstnanci škodu v plné výši.

Rovněž v těchto případech však právo na náhradu škody zanikne, jestliže její vznik neohlásí zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu, nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy se o škodě dozvěděl.

 

Soubor nejčastějších otázek a odpovědí z pracovního práva, zdravotního pojištění a sociálního a důchodového pojištění najdete na www.pravozadarmo.cz .

Mgr. Jiří Glet


10.8.2009   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Co dělat, když se vám v práci ztratí mobil

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
sharon
sharon - 10.8.2009 14:48

smajlik - 99co bych dělala ? Ukradla bych si taky.....smajlik - 49smajlik - 16

 
♥Mamina6♥
♥Mamina6♥ - 10.8.2009 9:12

Manžovi cca před půl rokem ukradli v práci telefon, nahlásil to a dostal příležitostně pracovní, než si koupil nový......oceňuji to, neb máme děti, z toho 2 malé a tak potřebuji být s manžou v kontaktu. V práci má telefon povolen nosit u sebe, ale je to výjimka

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77180.
    Archiv anket.