Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Exekuce. Jak se zachovat, když vás navštíví exekutor.

Exekuce. Jak se zachovat, když vás navštíví exekutor.

Asociace občanských poraden spolu se svými členskými poradnami zpracovaly postřehy týkající se problematiky exekucí ze své poradenské praxe.

Jako zásadní problém se jeví to, že věřitelé nejsou ochotni komunikovat s dlužníky, častokrát i přes snahu dlužníka. Stává se, že dlužník zkontaktuje věřitele se snahou se s ním domluvit na splátkovém kalendáři, protože nemá prostředky na úhradu celého dluhu najednou. Věřitel však s dlužníkem nekomunikuje, nebo mu pouze napíše dopis, že se splátkový kalendář zamítá. Poté podá rovnou návrh na exekuci, protože dlužník neplatí své pohledávky. Běžnou praxí však je, že věřitel podá tento návrh až ke konci promlčecí doby, která trvá 3 roky, a za tuto dobu se dlužná částka kvůli úrokům může navýšit až o několik tisíc korun.

Co vám nesmí exekutor zabavit

Dalším problémem je to, že v důsledku soudního vymáhání se dlužné částky neúměrně navyšují a není výjimkou, kdy se z několika set korunového dluhu stane dluh několika tisícový. Exekutoři, kteří potom dluh vymáhají, zabavují majetek v mnohem vyšší částce, než byl původní dluh, a to i bez exekučního příkazu. Je-li dluh předán vymahačské firmě, je situace ještě vyostřenější. Vymahačské firmy používají nemorální způsoby vymáhání dluhu. Někteří dlužníci se setkali i s vyhrožováním, nebo zabavováním majetku, který není dlužníka. Příkladem je situace, kdy dlužník bydlí například s rodiči nebo prarodiči a exekutor či vymahač přijde do bytu s tím, že nerozlišuje mezi majetkem dlužníka a majetkem jeho příbuzných. Tito lidé však neznají způsoby, jak se bránit (viz níže).

Nevhodným postupem při vymáhání dluhů je také to, že se někteří exekutoři snaží vymáhat pohledávky, které jsou již v insolvenci. Exekutoři také často nesdělí dlužníkům, jaká mají práva, nebo je nepravdivě informují. Nejednou se stalo, dle zkušeností poradců v občanské poradně na Praze 3, že se dlužník informoval o možnosti oddlužení, neboli osobního bankrotu a exekutor mu sdělil, že tato možnost není možná, že na ní nemá klient nárok. S pomocí poradců byl však návrh podán a oddlužení bylo dosaženo. Exekutoři také nerespektují právní nárok dlužníků na ponechání dvojnásobku životního mimina dlužníkovi, při exekuci na plat. V situacích, kdy již dojde ke splácení dluhu na základě exekučního příkazu, je zabavená částka nejdříve použita na splátku úroků a teprve potom na samotnou jistinu. O tomto však také dlužník není informován, a pokud chce splácet nejdříve jistinu a poté dluhy, musí si o to zažádat.  

Jak postupovat při příchodu exekutora k dlužníkoviexekuce. jak se zachovat

  • Vždy po exekutorovi chtějte, aby se představil a ukázal Vám služební průkaz. Pokud možno, jméno exekutora si zapamatujte nebo zapište.
  • Vždy vyžadujte předložení usnesení o nařízení exekuce a exekuční příkaz s kulatým razítkem. Pokud Vám jej exekutor odmítne ukázat, nebojte se případně zavolat policii ještě před tím, než exekutory pustíte do bytu, aby činnosti exekutora asistovala. Pokud není možné zajistit přítomnost policie, požádejte o přítomnost alespoň někoho z přátel nebo sousedů, prostě jakoukoliv Vám důvěryhodnou osobu.
  • Nikdy nedávejte exekutorům originály dokladů od zabavovaných věcí (účtenky, kupní smlouvy apod.). Ty si vždy ponechte, nanejvýš jim ukažte kopie uvedených dokladů.
  • Vždy vyžadujte soupis všech zabavených věcí – exekutor Vám jej poskytne pouze na Vaši žádost. Pokud Vám jej odmítne poskytnout, napište si sami podrobný seznam a nechte exekutorem potvrdit a podepsat. Nevěřte slibům typu „seznam Vám zašleme poštou“. Chtějte ho hned.
  • Exekutor nesmí zabavit věci, které prokazatelně nejsou dlužníka. Nesmí také zabavit věci, které jsou nezbytné k uspokojování základních hmotných potřeb a k výkonu zaměstnání. Dále nemohou být zabaveny věci osobní povahy, jako je oblečení, snubní prsten a podobně a zdravotnické potřeby a pomůcky, které potřebuje dlužník vzhledem ke své nemoci.
  •  Dlužníkovi musí zbýt finanční částka ve výši dvojnásobku životního minima, která činí 6252,- Kč.
  • V případě, že exekutor zapíše do seznamu zabavených věcí ty, které nejsou dlužníka, ale jeho příbuzných nebo někoho jiného, tato osoba má právo podat návrh na jejich vyškrtnutí ze soupisu zabavených věcí, tzv. „vylučovací žalobou“, nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy se o této události dozvěděla.
  •  

     

    Autor článku

    Asociace občanských poraden

    Tachovské náměstí 3

    130 00 Praha 3

    www.obcanskeporadny.cz


    21.9.2010   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 13   |   Vytisknout

    Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

     

    Diskuse ke článku - Exekuce. Jak se zachovat, když vás navštíví exekutor.

    Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
    donalabuznikova
    donalabuznikova - 18.4.2020 17:18

    V dnešní době se člověk do exekucí dostane poměrně snadno a klidně i za částky v řádech stovek korun. Já bych nerada kvůli něčemu takovému přišla a moji nemovitost, a tak jsem si na ni založila přes https://www.alphacitizen.com/cs/ svěřenecký fond, který ji před něčím takovým dobře chrání.

     
    Hankakovaverca
    Hankakovaverca - 23.10.2019 10:44

    Dostala jsem tehdy kontakt 800 503 305 na realitní kancelář https://www.edoxreality.cz, kde jsem to vše domlouvala, potom už to vš řešil jejich makléř.

     
    Lulakova
    Lulakova - 21.10.2019 16:46

    Mohla bych se tedy prosím zeptat, jestli by jste prozradila, se kterou realitní kanceláří se Vám to takhle podařilo domluvit?

     
    Hankakovaverca
    Hankakovaverca - 20.10.2019 17:14

    Záleží jaké máte jiné finanční možnosti, ale co mě se vyplatilo, tak jsem se domluvila s realitní kanceláří, která exekuci vyplatila, a potom mi byt prodala za normální tržní cenu, takže mi z toho hodně zůstalo. Řešila jsem to teda v Praze.

     
    Lulakova
    Lulakova - 18.10.2019 9:26

    Dobrý den, prosím o radu, když jsem v exekuci, a má se mi dražit byt, tak je to nezvratitelné?

     
    Teoretik
    Teoretik - 22.9.2010 0:17

    mashanka: vážená paní, asi nevíte o čem ta práva jsou. Jediný kdo si zákon vysvětluje/vždy po svém / je pan exekutor. Co na tom, že vám sebere televizi za 15 000,00 a obratem ji ohodnotí za 3000,00 a dalším obratem svému známému prodá za 12 000.-. Apak si ještě vyúčtuje min 7000,00 Kč za výlohy spojené s výkonem soudního inspektora. Že se vám to nezdá, tak to vám věřím, to je totiž skutečnost. Největší rozkrádačka ctěná zákonem v tomto státě. Tak se přichází k penězům..... Kdo nezažil, nepochopí.

     
    mashanka
    mashanka - 21.9.2010 15:32

    Podstatné je, znát svá práva. Lidé se často o nic nezajímají a potom se diví, že to na ně všichni zkouší a stěžují si, že je někdo poškozuje.

    Znát svá základní práva je v zájmu každého člověka, byť by byl v ostatních věcech jakkoli nevzdělaný

     
    Almega
    Almega - 21.9.2010 15:09

    Nika1: Ano,tyto případy jsou mi známy a je to bohužel tak....Chudák dlužník o vše přijde a někdo si za něj namastí kapsy....

     
    Nika1
    Nika1 - 21.9.2010 15:00

    Zrovna jeden "strašně chudý" známý vydražil barák za pakatel. Dražba byla samozřejmě "pod pultem".

     
    Almega
    Almega - 21.9.2010 10:37

    Naštěstí znám exekutory jen z literatury....Kdysi to bylo sice nepříjemné,ale běžné,že do bytu přišel "fenďák" a olepil věci nálepkami "zabaveno".Nevím,jak to potom bylo dál,jestli ty věci někdo odvezl....Tuhle jsem ale četla od Nerudy zajímavé reportáže-např. již okolo r. 1870 byly státní zastavárny,kde půjčovali na cokoli,i na šaty,ložní prádlo,šperky atd.Každý si to mohl zase do nějaké doby "vyplatit" a vzít.Nevyzvednuté a propadlé věci se dražily,z výtěžku peněz fungovala ta zastavárna a ještě byl i výnos pro stát-tedy c.a k. monarchii.Tak lidi na léto zastavili zimní věci a naopak.Dnes ze zastaváren tyjí soukromníci...V životě jsem taky nebyla na žádné dražbě,protože se o tom ani neví-a když tak,je to zmanipulované,aby ten dlužník jó nic nedostal,je tam pár lidí,kteří si to zkoupí za pakatel a pak sami dráže prodají a na tom vydělají.....To se týká i dražeb nemovitostí.....a j.

     
    Kozoroh18
    Kozoroh18 - 21.9.2010 10:25

    takové scény,

     
    Kozoroh18
    Kozoroh18 - 21.9.2010 10:22

    Vžádném případě bych něco takového nechtěla zažít. Byla jsem s exekutorem v jednom bytě u pána co mě dluží hodně peněz ( pro mne to je hodně ) a také scény, které ukazují v TV se tam nekonaly. Když došlo na prodej, obraz někam uložil a pověsil tam jiný a nic se nedělo. Klídek a pohoda. Brala bych exekutora dravce, abych už konečně dostala své peníze.
    Jak je možné, že někde se spletou a poderou co nemají a tam kde se to táhne už deset let se nic neděje.smajlik - 36smajlik - 36smajlik - 36

     
    Arna
    Arna - 21.9.2010 9:11

    Doufám že se mi nikdy nic takového nestane. Ale člověk nikdy neví a pořady Černé ovce nebo Občanské judo nám ukazují, že se to může přihodit i nevinnému člověku a velmi těžko se brání. smajlik - 26

     

    Sponzori

    Prohledej


    Výherci v soutěžích

    Soutěže na Soutez.cz

      Anketa

      Covid

      Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

      Celkem hlasovalo 77195.
      Archiv anket.