Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nové občanské sdružení pomůže obětem stalkingu

Nové občanské sdružení pomůže obětem stalkingu

V Karlových varech vzniklo nové občanské sdružení STOPSTALKING o, s. Náplní jeho činnosti je poskytovat odbornou pomoc obětem cíleného pronásledování – tzv. stalkingu. Sdružení založila starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová ve spolupráci s Kateřinou Štěpánkovou, odbornou psycholožkou věnující se stalkingu. Lidé mohou s žádostí o pomoc kontaktovat sdružení prostřednictvím webových stránek www.stopstalking.cz.

„K myšlence založit občanské sdružení mě přivedla má osobní zkušenost se stalkingem z loňského roku. Po zveřejnění mého případu se na mě začali obracet lidé z celé republiky s žádostmi o radu. Řada lidí se se stalkingem denně setkává, ale neví, jak se zachovat a na koho se obrátit,“ uvádí zakladatelka sdružení Jana Vildumetzová.

Občané mohou se sdružením komunikovat prostřednictvím webových stránek stopstalking.cz, kde bude na jejich dotazy odpovídat psycholožka Kateřina Štěpánková. „V budoucnu plánujeme zavést rovněž bezplatný právní servis,“ doplňuje Vildumetzová.

stopstalking.czV České republice je stalking poměrně novým a neznámým pojmem. Veřejnost se o existenci tohoto vysoce nebezpečného jevu dozvěděla pouze díky několika mediálně známým případům. Skutečný počet případů je však mnohonásobně vyšší. „Stalking považuji za velký společenský problém. Z praxe psycholožky a pracovnice intervenčního centra znám řadu případů, které začínají stalkingem a končí fyzickým útokem a psychickými problémy postižených. Osvěta v tomto hraje velkou roli. Lidé musí vědět, kde hledat pomoc a kam se obrátit,“ doplňuje psycholožka Kateřina Štěpánková.

Přesné statistiky případů zaznamenaných v ČR bohužel nejsou známy. Řada obětí totiž stalking neohlásí, ať už z neznalosti svých práv nebo z obav pramenících z nedostatečné ochrany obětí ze strany orgánů státní správy a justice. Podle studií uveřejněných v britském psychiatrickém magazínu v roce 2005 se přibližně 4–7,2 % mužů a 12–17,5 % žen už alespoň jednou v životě setkalo se stalkingem, což znamená, že se stalkingem má zkušenost v průměru každá 7. žena a každý 20. muž. Z těchto čísel je patrné, že se jedná o poměrně rozšířený jev, přičemž až třetina stalkerů sáhne po násilí…


Redakce


28.3.2012   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nové občanské sdružení pomůže obětem stalkingu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lissie
Lissie - 28.3.2012 13:29

Je dobře, že něco takového vzniká. Dřív nad tím policie mávla rukou a pak to třeba mělo tragické vyústění, popř. má obět život narušený na x dlouho. Dnes už se to snad úplně na lehkou váhu nebere, i když jsem už taky z doslechu slyšela, že pokud se něco přímo nestane (ublížení a tak), tak nemůžou nic dělat, tak snad už je to opravdu lepší.

 
Almega
Almega - 28.3.2012 12:33

Zajímavé,že před 20 lety něco takového asi neexistovalo,rozhodně si nepamatuji na žádný případ...Nyní se dějí věci,hrůza!!!

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.