Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Brigády. Co byste o nich měli vědět.

Brigády. Co byste o nich měli vědět.

Léto se blíží a s ním i čas letních brigád, na které se chystá většina studentů středních i vysokých škol. Od roku 2012 však došlo k mnohým změnám v oblasti dohod o práci mimo pracovní poměr. Víte, na co máte nově nárok a na co si musíte dát naopak pozor?

 

Dohoda o provedení práce

Zásadních změn doznala podoba dohody o provedení práce, která je hojně využívaná většinou zaměstnavatelů právě díky její neformálnosti. Ta například neupravuje způsoby ukončení dohody, ale ponechává to na vzájemné dohodě obou stran.

 

Odvod sociálního a zdravotního pojištění

Práce na základě dohody o provedení práce nepodléhala do konce loňského roku odvodům sociálního a zdravotního pojištění. To se však od roku 2012 změnilo. Při výdělku nad 10 000 Kč v daném měsíci je zaměstnavatel povinen za zaměstnance odvést sociální a zdravotní pojištění. „V případě, že vydělá zaměstnanec v konkrétním měsíci na základě DPP méně než 10 000 Kč nebo nemá žádný trvalý příjem anebo stát za něj neplatí pojištění, je povinný se do osmi dnů přihlásit zdravotní pojišťovně a sám platit pojistné,“ doplňuje Petra Hrabánková, právnička z útvaru Řízení lidských zdrojů v ČSOB.

 

Maximální odpracovaná doba

Výhodou pro obě strany je zvýšení rozsahu odpracované doby ze 150 hodin na 300 hodin za kalendářní rok. Zaměstnanec může mít u jedné firmy uzavřeno více dohod, celkový rozsah práce však nesmí překročit zmiňovaných 300 hodin v součtu ze všech dohod u jednoho zaměstnavatele za rok. „Dohodu o provedení práce však můžete uzavřít u více zaměstnavatelů. V tomto případě se hodiny nesčítají, u každé firmy můžete odpracovat max. 300 hodin za kalendářní rok,“  říká Petra Hrabánková z ČSOB.

 

Náležitosti dohody

Dohoda o provedení práce musí být písemná, musí obsahovat výši sjednané odměny a nově také dobu, na kterou se dohoda uzavírá. Podstatnou náležitostí smlouvy je také vymezení činnosti zaměstnance.

 

Dohoda o pracovní činnosti

Náležitosti dohody o pracovní činnosti se od roku 2012 nemění. Dohoda o pracovní činnosti musí být sjednána písemně a to na práci vykonávanou v průměru do poloviny stanovené týdenní pracovní doby. Dohoda musí obsahovat sjednaný rozsah pracovní doby, obsah pracovní činnosti a dobu, na kterou se uzavírá.

 

 

Výpověď dohody o pracovní činnosti

Dohodu o pracovní činnosti lze zrušit dohodou obou stran (zaměstnavatele a zaměstnance), výpovědí i bez uvedení důvodů, kdy výpovědní doba je 15-ti denní nebo okamžitým zrušením pro důvody, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud je tak ujednáno předem v dohodě o pracovní činnosti.

Redakce


11.6.2012   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Brigády. Co byste o nich měli vědět.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Linda
Linda - 11.6.2012 9:58

Milajska: Jarča*: vsude je to stejny...dcera sehnala od minuleho mesice, delá servirku, zavíraji az po odjezdu posledniho autobusu k nám a tak prespává ve meste u pritele...moc nadsená nejsem, ale je to práce. Jak to dáme dohromady v léte s dovolenou je ve hvezdách smajlik - 26

 
Jarča*
Jarča* - 11.6.2012 9:27

Milajska: Já takhle byla v Prazdroji - jo, to byly časysmajlik - 68 Dnešní mladí to mají se sháněním horší, když si chtějí přivydělat.

 
Světlonoska
Světlonoska - 11.6.2012 8:52

smajlik - 76Pořád to měnísmajlik - 36smajlik - 26smajlik - 12kdo se v tom má vyznat..smajlik - 79smajlik - 76smajlik - 68

 
Milajska
Milajska - 11.6.2012 8:34

Nedávno jsem zrovna zavzpomínala na jednu svoji brigádu. Jela jsem po letech kolem budovy, kde bývala Fruta a kde jsem v horkých letních dnech myla přepravky od ovoce po kotníky ve studené vodě a pak z toho měla super angínu...
Moje 17leté dcera letos nemůže sehnat vůbec nic...

 
Almega
Almega - 11.6.2012 8:21

Jo to už je dávno,co jsem chodila na brigády....Tak jsem byla v prádelně,jako servírka ,uklízela jsem na stavbách,byla jsem na chmelu,trhala višně,dělala figurantku....Má člověk nač vzpomínat.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.