Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kupujete ojetý vůz? Na tyto podvody si dejte pozor.

Kupujete ojetý vůz? Na tyto podvody si dejte pozor.

Nákup ojetého automobilu doprovází řada rizik. Na českém trhu s ojetinami lze často narazit na auta kradená, neodborně opravená nebo auta se stočenými kilometry. Některé podvody lze odhalit poměrně snadno. Avšak zvláště u vozů dovezených ze zahraničí je za stávajících podmínek ověření některých deklarovaných údajů o kupovaném voze prakticky nemožné.

 

Přetočené kilometry

Díky tomuto poměrně častému podvodu může prodávající ojetého vozu dostat za nabízený automobil i o několik desítek tisíc korun více. Se zjištěním, zda byl počet najetých kilometrů záměrně snížen, může pomoci zkušený automechanik. Provede to porovnáním míry opotřebení motoru či interiéru vozu s počtem najetých kilometrů. Tato metoda však není příliš spolehlivá.

Do budoucna by podle záměrů EU proto měla pomoci pravidelná evidence najetých kilometrů v Centrálním registru vozidel a zpřístupnění tohoto údaje veřejnosti v každé zemi. U automobilů dovezených ze zahraničí přispěje k odhalování přetočených kilometrů zapojení do evropského rozhraní Eucaris a jeho projektu MileAge. Díky němu bude možné zjistit i stav najetých kilometrů, který měl automobil ještě před překročením českých hranic.

Kradené automobily

Policejní akce Čistka odhalila, že se na území České republiky nachází alarmující počet aut ukradených v zahraničí a následně u nás přihlášených na falešné doklady. Současné podmínky umožňují ověřit si, zda kupovaný vůz není nahlášen jako kradený na území ČR. Slouží k tomu databáze kradených vozů na stránkách ministerstva vnitra.

Zároveň jsou vozidla registrovaná do CRV ověřována v evropských policejních pátracích systémech po odcizených vozidlech. Ty ale nepomohou ověřit skutečnost, že auto bylo právě odcizeno a jeho krádež nebyla dosud nahlášena, například proto, že je majitel právě na dovolené.

„U vozidel ukradených za hranicemi by s odhalením jejich pochybného původu mělo efektivně pomoci až napojení na rozhraní Eucaris. V něm jsou evidovány všechny závady automobilu, kromě nahlášené krádeže rovněž jeho ekologické sešrotování nebo neplatná registrace. Zároveň je zde uveden i právoplatný majitel vozu,“ upozorňuje Roman Rak ze společnosti Iris Ident, která se specializuje na problematiku podvodů s ojetými vozidly.

Automobil v exekuci či zástavě

Před nákupem vozu je nezbytností ověřit si, zda se na vozidlo neváže exekuce. Exekutor totiž může automobil novému majiteli kdykoliv zabavit, a to i v případě, že jej kupoval v dobré víře, že je vše v pořádku. Ověřit si případnou exekuci je možné v Centrální evidenci exekucí na stránkách komory exekutorů.

Větší nebezpečí pak představuje automobil, který je v zástavě. Zástava automobilu je totiž prakticky nezjistitelná. Vůz tak po zakoupení novým majitelem může náhle propadnout věřiteli. A ten jej zabaví bez ohledu na to, že automobil změnil majitele. Tyto informace o vozu by proto podle odborníků měly být prostřednictvím CRV zprostředkovány veřejnosti.

Bourané automobily a vraky

Neodborné opravy často i totálně bouraných automobilů a jejich následný prodej rovněž nejsou ničím výjimečným. Takové vozidlo přitom může být velmi nebezpečné. Na podezřelé opravy může upozornit odlišný odstín laku na jednotlivých dílech karoserie, jiná tloušťka laku, nepravidelnost spár či jejich přítomnost tam, kde by být neměly.

Rovněž je nezbytné porovnat identifikátory umístěné na různých částech vozidla s údaji v technickém průkazu a ověřit originalitu dokladů. Identifikátory již vrakovaných aut jsou u nás rovněž používány jako náhrada za identifikátory aut kradených. Takové praktiky však pomůže spolehlivě odhalit opět až zapojení do systému Eucaris.

Omlazené automobily

Kromě stáčení kilometrů navyšují pochybní prodejci rovněž často cenu automobilu falšováním jeho data první registrace v ČR či v zahraničí. Pozměněné údaje v dokladech lze ověřit na kódech, které se nachází na sklech, bezpečnostních pásech, nádobkách provozních kapalin a dalších dílech automobilu. I u nich však dochází k falšování.

„Datum první registrace by mohlo být dobře ověřitelné, pokud by ministerstvo dopravy zpřístupnilo neosobní údaje z Centrálního registru vozidel. Údaje o zahraničních vozech by se sem převáděly z evropského rozhraní Eucaris, jehož implementace byla schválena v loňském roce,“ vysvětluje Roman Rak ze společnosti Iris Ident.

Špatný technický stav vozu

Prodávající často o vozidle deklarují lepší technický stav, než v jakém se ve skutečnosti nachází. Před nákupem je tedy nezbytně nutné si skutečné vlastnosti vozu ověřit. Pozornost je třeba věnovat motoru, interiéru vozidla, kolům i karoserii.

Nezbytným prověřovacím krokem musí být rovněž dostatečně dlouhá zkušební jízda, při které dojde k ověření všech důležitých jízdních vlastností vozu. Ověřit je třeba především plynulost řazení, spolehlivost brzd, sbíhavost kol či plynulý chod motoru.

Vozidlo by před nákupem mělo projít administrativní prověrkou i důkladnou fyzickou kontrolou. Ta by měla být prováděna nejlépe ve spolupráci s autorizovanými dealery příslušných továrních značek.

Redakce


8.4.2013   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 27   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kupujete ojetý vůz? Na tyto podvody si dejte pozor.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-27
Kamilka22
Kamilka22 - 12.11.2023 20:29

My s manželem také hodně žijeme auty a dřív si pamatuju jak jsem skoro nechala ruce na nanášení vosku. Je to celkem dřina. Teď už naštěstí máme mnohem lepší ochranu laku auta, kterou dokážeme udělat během pár minut na každém autě. Používáme keramickou ochranu lak aut https://www.halbich.cz/korrek-pro-polymatrix/ Nepotřebujete na to mít žádné speciální drahé vybavení, kupujeme od nich i šampon, který dokáže lak auta perfektně připravit na nanesení keramické ochrany laku.

 
Vasulkovater
Vasulkovater - 8.11.2023 7:39

S manželem se nám povedlo sehnat velmi pěkné ojeté auto. Chtěla bych se zeptat zda mi někdo dokážete poradit ohledně správné ochrany laku auta?

 
Mirka999
Mirka999 - 30.3.2023 15:42

Já jsem si kupovala ojeté auto v autobazaru, a tam bylo vše zkontrolováno. Dokonce mi pomohli i s přepisem na moje jméno, takže jsem nemusela trávit hodiny na úřadě. Auto bylo ve skvělém stavu a jediné co jsem si nechala od automechanika nainstalovat byla parkovací kamera, kterou mi pořídil na internetových stránkách https://www.2din.cz/.

 
Drapalova
Drapalova - 26.2.2023 18:52

Také jsem objela několik bazarů a vlastně jsem stejně koupila od https://www.aaaauto.cz/ Na place mají stovky aut, které si můžete prohlédnout, libovolně dlouho projet nebo prohlížet. Dokonce ani nebyl problém s tím zajet ke známému mechanikovi, který mohl auto kompletně prohlédnout. Za nás s manželem super a další auto bude rozhodně taky z áček.

 
Neherova
Neherova - 25.2.2023 12:26

Rozumně ojeté auto? Pokud ho chcete koupit opravdu rozumně, tak se vyplatí koupit auto z většího bazaru, kde pořídíte prověřené ojeté auto, které bude mít záruku nějakou. Já jsem to tak udělala a koupila jsem auto za dobrou cenu a i v dobrém stavu.

 
Amaliekalova
Amaliekalova - 23.2.2023 9:14

Už nastala sitauce, kdy si domů musíme koupit auto. Chci se zeptat kde se dá koupit nějak rozumně ojeté auto? Kam se mrknout?

 
Miluskova
Miluskova - 2.11.2022 6:10

Auta máme zabezpečená od společnosti https://www.sherlog.cz/zabezpeceni Do auta vám instalují na tajné místo, o kterém víte jen vy aktivní rádiovou jednotku, která dokáže auto střežit nonstop. V případě, že se s autem bude něco dít, tak dokáže okamžitě informovat centrálu, která hned rozjíždí pátrací akci i ve spolupráci s policií. Jde o to, že dokáží auto rychle lokalizovat.

 
Janeckova4
Janeckova4 - 1.11.2022 18:53

Tak to jsem teda trochu nějak nepochopila :D, jakým způsobem máte teda auta zabezpečené?

 
Miluskova
Miluskova - 31.10.2022 22:11

GPS vyhledávače jsou už celkem zastaralé a pro zloděje snadno překonatelné. My máme ve firmě více dražších aut, a proto jsem to řešila jak auta dobře zabezpečit. Máme je zabezpečené od společnosti, která provozuje vlastní rádiovou nezarušitelnou síť.

 
Janeckova4
Janeckova4 - 31.10.2022 1:17

Budeme kupovat auto a já bych se chtěla zeptat, jak auto dobře nechat zabezpečit? Proti krádeži? Jak dobře fungují vlastně ty GPS vyhledávače? Vyplatí se do toho investovat?

 
Zavadilova
Zavadilova - 30.9.2021 11:38

To vůbec ne, záleží na jejich rozměru, ale cenově to vychází tak jako normálně letní nebo zimní pneumatiky. Nějaký velký rozdíl tam v tom není. Pneumatiky jsem kupovala od https://www.pneumatiky.cz/vyhledavani?q=195%2F65+R15

 
Galakova
Galakova - 27.9.2021 22:50

Jsou ty celoroční pneumatiky nějak dražší než klasické pneumatiky?

 
Zavadilova
Zavadilova - 27.9.2021 0:23

Také jsem to takhle vyřešila na fabii. Nechala jsem si doporučit celoroční pneumatiky od kamaráda, který pracuje v autoservisu. Je fajn, že teď nemusím řešit přezouvání a nemusím mít nikde druhá kola uložená.

 
Galakova
Galakova - 25.9.2021 3:15

Zdravím, koupila jsem si ojeté auto škodu citigo. Auto vypadá velmi dobře, akorát má ojeté pneumatiky. Neplánuji dělat nějaké velké nájezdy, a tak bych se chtěla zeptat, jaký máte názor na celoroční pneumatiky? Jestli ano nebo ne?

 
Fuchsikova
Fuchsikova - 9.4.2021 22:59

Našla, přes srovnávač pojištění https://www.klikpojisteni.cz/ Je to velice jednoduché, hned na úvodní stránce si zadáte povinné ručení a pak si během pár kliknutí najdete srovnání pojištění.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-27
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.