Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Spousta novinek v zákonech. Porodné, "pastelkovné" a nejen to.

Paragraf

Prezident v posledním březnovém týdnu podepsal několik zákonů, které tak vstoupily v platnost a jsou pro život obyčejného člověka podstatné. Některé z nich potěší rodinnou kapsu (porodné a pastelkovné), některé rodinné kapse uberou (zvýšení regulovaného nájemného). Jedna změna nebude mít sice přímo vliv na vaši peněženku, zato má velký vliv na vaše práva, jste-li nájemci bytu.

 

Porodné

Od 1. dubna se zvyšuje porodné. Jestliže se vám narodilo miminko před 1. dubnem, měly jste nárok na porodné ve výši 8.750,- Kč, pokud se miminko narodilo 1. dubna a později, dostanete dvakrát tolik – 17.500,- Kč. Ještě víc dostanete, když porodíte dvojčátka – 52.500,- Kč. Výše porodného nezávisí na příjmech vaší rodiny, dostanete stejné peníze, ať má vaše rodina příjem deset nebo sto tisíc korun měsíčně.

O porodné musíte zažádat do jednoho roku od porodu. Žádost podáváte u úřadu státní sociální podpory. Tímto úřadem je ve většině obcí úřad práce, v Praze to pak jsou Úřady městských částí. Formulář žádosti i svůj úřad najdete na těchto stránkách http://forms.mpsv.cz/sspforms/

 

„Pastelkovné“

Nástup dítěte do první třídy je pro rodinu většinou obrovská změna, často to znamená jednorázové větší náklady. Proto byla zavedena nová dávka státní sociální podpory – příspěvek na školní pomůcky, mezi lidmi také známý jako pastelkovné. Nárok na tento příspěvek má dítě, které bylo zápisem přihlášeno k povinné školní docházce a které zároveň do školy od září nastupuje (děti, kterým je povolen odklad, tedy příspěvek dostanou až v roce, kdy fakticky do školy nastoupí, ne v roce, kdy jsou poprvé do školy zapsány).

Výše příspěvku činí 1.000,- Kč a vyplácí se osobě, která o dítě pečuje, každému dítěti náleží tento příspěvek jen jednou za život.

Žádost se stejně jako u porodného podává úřadu státní sociální podpory. Můžete ji podat nejdříve 1. června toho roku, kdy dítě bylo do školy zapsáno (a nebyl mu do 1. června udělen odklad), nejpozději musíte žádost podat do 31. května následujícího po roce, kdy dítě bylo do školy zapsáno. Pokud tedy máte doma budoucího prvňáčka, kterého jste v únoru zapsali do školy, žádost o příspěvek můžete podat od 1.6.2006 do 31.5.2007. Bude-li vašemu dítěti udělen odklad, o němž se rozhodne do 1.6.2006, o příspěvek zažádáte až v roce následujícím, tedy mezi 1.6.2007 a 31.5.2008. Jestliže by o odkladu bylo rozhodnuto až po 1.6.2006, musíte o příspěvek požádat do 31.5.2007. Abyste mohli příspěvek získat, musí mít vaše dítě v květnu před 1. červnem, kdy můžete o příspěvek požádat, nárok na přídavek na dítě. Pakliže jsou příjmy vaší rodiny větší, než je trojnásobek životního minima, příspěvek na školní pomůcky vaše dítě nedostane.

 

Rodičovský příspěvek

Nárok na rodičovský příspěvek má ten z rodičů, který trvale pečuje o dítě mladší čtyř let, a to bez ohledu na výši příjmů rodiny. Ale již od 1. ledna tohoto roku platí nová úprava ohledně možnosti umístit dítě do školských zařízení. U dětí mladších tří let platí to, co platilo dosud – dítě může být v jeslích či ve školce nejvýše pět dní v měsíci. Dítě starší tří let může chodit do školky pravidelně každý den, aniž by rodič ztratil nárok na rodičovský příspěvek, nesmí však ve školce zůstávat déle než čtyři hodiny denně. Rodič si k rodičovskému příspěvku může přivydělat neomezenou částku. Od 1. ledna příštího roku si rodič pobírající rodičovský příspěvek výrazně polepší. Nyní mu náleží částka 3.696,- Kč měsíčně, od příštího roku to bude více než 7.500,- Kč měsíčně (částka je závislá na průměrné mzdě – jde o 40% průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře na základě údajů Českého statistického úřadu, dnes by to bylo 7.596,- Kč).

 

Nájem bytu

Prezident také podepsal zákon o jednostranném zvyšování nájemného v bytech s regulovaným nájemným. Nájemné se bude zvyšovat až v roce 2007 – o kolik to bude právě ve vašem případě, si můžete zkusit spočítat na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj http://www.mmr.cz/upload/1118663390najem.htm.

Médii nepovšimnuta byla v souvislosti s tímto zákonem přijatá zásadní změna právní úpravy nájemní smlouvy na byt. Tato právní úprava, až na výjimky, měla vstoupit v účinnost již 31. března (zda do té doby vyjde ve Sbírce zákonů, to uvidíme). Co nová právní úprava přináší?

Novela legalizuje běžnou praxi přijímání kaucí, když pronajímatele opravňuje při uzavírání nájemní smlouvy požadovat kauci, a to až do výše trojnásobku měsíčního nájemného a zálohy na služby. Tuto kauci je pronajímatel oprávněn použít k úhradě pohledávek na nájemném a k úhradě za služby. Po skončení nájemního vztahu musí pronajímatel kauci vyplatit do jednoho měsíce.

Každý nájemce je povinen pronajímateli do patnácti dnů písemně oznámit, že došlo ke změně v počtu osob, které v bytě žijí. Jestliže to nájemce ani do jednoho měsíce neučiní, může následovat výpověď z nájmu, neboť nově podle zákona jde o hrubé porušení povinností nájemce.

Podstatně se mění právní úprava přechodu nájmu bytu. Mnozí přišli k bytu (nebo se o to alespoň pokusili) tak, že se přihlásili k babičce a po její smrti byt do nájmu získali. Stačilo totiž, když prokázali, že s babičkou žili ve společné domácnosti v den babiččiny smrti. Nově je třeba, aby vnuk či vnučka s prarodiči žili ve společné domácnosti alespoň tři roky před jejich smrtí. Soud však může rozhodnout, že nájem na vnuky přešel i bez splnění této podmínky, jsou-li k tomu důvody zvláštního zřetele hodné (například se nezletilý vnuk k babičce nastěhoval po smrti svých rodičů a babička o něj pečovala). Nově navíc zákon stanoví, že na osoby, které se k nájemci nastěhují až po sjednání nájemní smlouvy a po účinnosti této novely, může nájem přejít pouze, pokud se na tom nájemce a pronajímatel písemně dohodli; toto omezení neplatí u manželů, dětí, rodičů, sourozenců, vnuků, zeťů a snach nájemců.

Důležitá změna nastala i v případě výpovědi z nájmu. Dosud mohl pronajímatel dát nájemci výpověď jedině se souhlasem soudu. Nyní platí, že výpověď může pronajímatel, až na výjimky, dát bez souhlasu soudu. Neplatí-li tedy nájemce nájem, užívá-li dva a více bytů, porušuje-li nájemce či osoby s ním žijící, a to i přes písemnou výstrahu, hrubě dobré mravy v domě, či neužívá-li nájemce byt bez vážného důvodu, může mu pronajímatel dát výpověď i bez souhlasu soudu. Výpověď musí být písemná a musí být nájemci doručena. Ve výpovědi musí pronajímatel uvést její důvod, výpovědní dobu a musí nájemce upozornit, že do šedesáti dnů může k soudu podat žalobu na určení neplatnosti výpovědi.

 

Markéta Tillerová, Mgr.


3.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 15   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Spousta novinek v zákonech. Porodné, "pastelkovné" a nejen to.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.