Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nezaplatili jste pokutu? Zaplatí ji vaše děti!

Nezaplatili jste pokutu? Zaplatí ji vaše děti!

I nejlepšímu řidiči se může stát, že zrovna nemá svůj den. Nemáme na mysli nějaké tragické nehody, ale „drobné“ přestupky. Stačí chvilka nepozornosti a nepříjemnost je na světě. Nový dopravní zákon a bodový systém, který platí od 1. července 2006, je nesmlouvavý. Kromě získaných „trestných" bodů si svou nepozorností můžeme způsobit pěkný průvan v peněžence.

 

Pokutu „neukecáte“

Například za nezapnutí bezpečnostních pásů teď zaplatíme 2 000,- Kč, a když to projde správním řízením, připočtěme ještě 1 000,- Kč správního poplatku. Pro takovou zapomnětlivou maminku na mateřské je to pořádná díra do rozpočtu.

To už nemluvím o pokutě za dopravní nehodu, kdy policie uloží bez mrknutí oka klidně i 25 000,- Kč (+ 1 000,-). Kdo si myslí, že se lze nějak šikovně vyhnout a takzvaně „ukecat“, je na velkém omylu. Pokuty jsou příjmem městského úřadu a ten se bude snažit vymáčknout z vás pohledávku všemi legálními prostředky. V případě nezaplacení může hrozit i exekuce.

Od letoška je totiž možné strhnout nezaplacenou pokutu i ze sociálních dávek. Lehce se tak může stát, že částka – původně nikterak závratná – naroste o další náklady vymáhacího řízení. Nakonec, použijeme-li katastrofický scénář až do důsledků, vám úřad může dokonce zabavit a prodat vozidlo. Vyhlásí dražbu, z výnosu odečte pokutu plus vlastní náklady, a když něco zbyde, poukáže to vám. Při nákladech na exekuční řízení s dražbou vám garantujeme, že toho moc nebude.

Aby se to nestalo, přijměte malou radu, jak splnit zákonnou povinnost co nejméně bolestivě.

 

Nemáte na zaplacení pokuty? Důležité je, abyste se zkusili domluvit.

Jestliže už proběhlo správní řízení o uložení pokuty a rozhodnutí nabylo právní moci (v každém rozhodnutí je to uvedeno), máte možnost požádat o takzvaný splátkový kalendář.

Jednání s příslušným úředníkem je ze všeho nejvíce podobné tomu, když si vyřizujete například půjčku u banky. Úředník s vámi sepíše pokutaprotokol, do něhož uvede vaše nacionále a to, zda jste zaměstnáni.

Poučí vás, že o probíhajícím řízení musíte oba zachovat mlčenlivost. I když se to někomu může zdát přehnané, za porušení mlčenlivosti lze vám i úředníkovi uložit až dvoumilionovou pokutu. Je tím zaručeno, že se vaše osobní údaje nedostanou do nepovolaných rukou. Dbejte na to, abyste uváděli jen platné informace. Stejná výše pokuty může totiž hrozit vám, pakliže uvedete nesprávné či již neplatné údaje.

Stejně jako u půjčky musíte složit jakousi záruku, která bude jistit splácení vašeho dluhu. Požádají vás o uvedení zaměstnavatele, čísla vašeho účtu nebo movitého majetku, jenž vlastníte (v přibližné hodnotě jako uložená pokuta), který po dobu splácení nebudete moci prodat.

 

Splátkový kalendář je třeba dodržovat

Úředník by měl brát ohled na vaše sociální možnosti a po dohodě s vámi určit přiměřenou výši splátky s ohledem na váš příjem. Zároveň vás upozorní na to, že v případě, že přestanete splácet dle dohody a nepožádáte o odklad splátky z důvodu momentální finanční tísně, bude povinen zvýšit váš dluh o 140 % diskontní sazby.

Diskontní sazba není neslušný výraz, nýbrž úřední název pro procento zvýšení. V tomto případě se ovšem nejedná o 140 % z uložené pokuty, ale o sazbu, kterou každý měsíc vyhlašuje ČNB. Pro srozumitelnost malý příklad:

ČNB vyhlásí, že pro měsíc březen 2007 je diskontní sazba 1%, proto bude vaše pokuta zvýšena o 1,4% z celkové výše dosud neuhrazené pokuty.

Nepříjemný akt exekuce může být proveden z vaší mzdy přímo u zaměstnavatele, účtu nebo movitého majetku. Úřady a banky spolupracují, takže i když se neplatič odstěhuje na druhý konec republiky, není mu to nic platné. Exekuci může provádět přímo příslušný úřad či ji postoupí místně příslušnému soudu. V tom případě ještě dlužná částka naroste o náklady soudu a náklady exekuce.

 

Nezaplatili jste pokutu? Zaplatí ji vaše děti!

Nakonec vás musíme upozornit i na to, že vymahatelnost pokuty činí až dvacet let. V krajním případě se tedy může stát, že nebudete-li plnit svůj závazek, úřad může za několik let dostihnout i vaše děti. Zákon totiž dovoluje přihlásit pohledávky úřadu do dědického řízení. Pokuty by se tudíž zbavily pouze zřeknutím se celého dědictví.

Na závěr vám můžeme jen popřát, aby naše malá exkurze do nepříjemné oblasti pokut byla pouze zdrojem vašeho poučení a abyste ji nikdy nepotřebovali.

Vikina


13.3.2007   Rubrika:   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nezaplatili jste pokutu? Zaplatí ji vaše děti!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.