Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Výživné před a po rozvodu

Výživné před a po rozvodem

Minulo desátého, pro mnohé termín výplaty, mnohým se ulevilo, že ten čas přečkali ve zdraví. Jen paní Jana zase posmutněla... Sice jí přišel rodičovský příspěvek a jejímu manželovi výplata, ona z ní však neuvidí ani korunu. Zase bude muset každý nákup zaplatit z rodičovského příspěvku, zase bude přemýšlet, jestli synovi koupit či nekoupit nové boty (a asi to zase nevyjde). To všechno nikoli proto, že by její manžel vydělával tak málo, ale proto, že si šetří na auto, chodí na obědy do dobrých restaurací, kupuje si značkové oblečení. Rodičovský příspěvek teď přece zvýšili, tak co by po něm chtěla. Ne, tento článek nebude o lakomém manželovi, takových jste jistě četli až až. Tentokrát se na to podíváme z jiné strany – očima paragrafů. A ty mluví jasně.

Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost.

Tento rozsah vyživovací povinnosti je vedle výživy nezletilých dětí ze všech vyživovacích povinností rozhodně nejširší. Manželé totiž mají mít stejnou hmotnou a kulturní úroveň.

Znamená to, že oba manželé mají právo dopřát si stejné kvality života; nejen právo „nějak to překlepat od výplaty k výplatě“, když si ten druhý šetří. Zkrátka – odlišuje-li se životní úroveň manžela a manželky, má ten, jehož životní úroveň je horší, právo výživné požadovat. A to i tehdy, když k zajištění slušné životní úrovně výživné nepotřebuje (například když manželka vydělává padesát tisíc a manžel sto padesát tisíc).

Ve většině manželství mají oba stejnou životní úroveň. Jsou však i situace, kdy to tak není. Bohužel velice často se to stává zejména v době, kdy jeden z manželů pečuje o malé děti a vlastní příjmy nemá buď žádné, nebo mizivé. V případě, že manželé stejnou životní úroveň nemají a dohodou nelze zjednat nápravu, pak se ten, jehož životní úroveň je nižší, může u soudu domáhat výživného. Soud pak na základě návrhu a zhodnocení výdělkových poměrů a životní úrovně obou manželů rozhodne o výši výživného tak, aby životní úroveň obou byla stejná.

Hodně se v poslední době začalo mluvit o výživném, které náleží rozvedenému manželovi.rozvod

Takové výživné je skutečně v zákonu o rodině zakotveno. Základní podmínkou pro vznik nároku je, že se rozvedený manžel není schopen sám živit. Taková situace často nastane ze zdravotních důvodů nebo když se jeden z manželů dlouhá léta staral o společnou domácnost a děti, a tím ztratil možnost výdělku. Pro podobné situace bylo toto výživné v našem právním řádu zakotveno. Bohužel je však v současné době často používáno jako nátlaková taktika.

V první řadě je třeba zdůraznit platné pravidlo, že výživné nelze přiznat, pokud by to odporovalo dobrým mravům. Těžko si tedy lze představit, že by bylo přiznáno výživné rozvedenému manželovi, jenž není schopen živit se proto, že je závislý na alkoholu a že tato závislost byla příčinou rozvratu manželství.

Další podmínkou pro nárok na takové výživné je neschopnost sám se živit a zároveň možnost povinné výživné poskytnout.

Pokud jde o rozsah této vyživovací povinnosti, je užší než rozsah výživného mezi manžely. Rozvedený manžel má právo pouze na tak zvanou přiměřenou výživu. V praxi to znamená, že manžel má právo nejen na zajištění nezbytných osobních potřeb (jídlo, bydlení, základní ošacení), ale i právo na přiměřené uspokojení dalších osobních potřeb.

Tato vyživovací povinnost zaniká teprve uzavřením nového manželství nebo smrtí některého z rozvedených manželů.

Zvláštní úprava je stanovena pro případ, kdy je výživné určováno pro manžela, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel (například když výživné žádá manželka, již manžel opustil kvůli jiné ženě) a kterému rozvodem vznikla závažná újma. V takovém případě může soud rozhodnout, že po dobu nejvýše tří let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství má takový manžel právo na výživné ve stejném rozsahu, v jakém by mu výživné náleželo v manželství. Tedy má právo na stejnou životní a kulturní úroveň. 

Markéta Tillerová


14.3.2007   Rubrika:   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Výživné před a po rozvodu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
paniinka
paniinka - 22.9.2008 12:24

Zažádat o výživné po rozvodu se rozhodla dcera mé kamarádky.Rozvedla se po 15letech manželství,když si manžel našel jinou.Ten podnikal a přál si ,aby byla doma a vytvářela zázemí.Pak se to jen hrnulo,přestal jí platit zdrav.+sociál.pojištění,změnil pin v bance atd.zůstala naprosto bez prostředků,neměla nárok ani na podporu na UP.
Byla psychcky na dně ,trpěla zdrav.potížemi ,léčila se .Na sociálce jí řekli,že si má zažádat o vyživné na sebe.
Podala návrh a zažádala o oproštění z placení soudních výloh.
Dostala advokáta EX OFO ,vše co si ex manžel vymyslel,musela dokazovat.Třeba i to ,proč na UP odmítla 16zaměstnání ???
(např.chtěl ,aby doložila vysvědčení i když věděl,že všechny doklady z bytu odnesl,Znal její zdravotní stav z lékař.karty ??? ) atd.Když to chtěla vzdát,že nato už neměla sílu,její advokát jí řekl,že by v tom případě hradila náklady soudu.Znovu ženatý ex manžel mohl lhát jak chtěl,ona to měla vyvrátit.PROHRÁLA !!! Odvolala se k vyššímu soudu,kam pro svůj psychický stav po domluvě s advokátem nejela.PROHRÁLA. Ten šok a beznaděj ,ztráta víry ve spravedlnost ji ochromila v okamžiku,kdy jí přišlo zaplatit soudu výlohy ve výši 14tisíc korun.Byl to boj obyčejné ženy,proti místnímu podnikatelovi.
Dnes už je to téměř dva roky chdí do zaměstnání a postavila se na vlastní nohy,jen pocit křivdy v ní zůstal a nikdy neuvěří ve spravedlnost pro obyčejné lidi.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.