Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Stávka státních zaměstnanců. Malé zamyšlení pro dnešní den.

Stávka státních zaměstnanců. Malé zamyšlení pro dnešní den.

Na dnešní den je naplánována stávka státních zaměstnanců, v níž budou vyjadřovat svou nespokojenost s plánovaným snížením mezd ve státním sektoru. Do jaké míry bude jejich protest úspěšný, těžko říct. Spíš to vypadá, že nedosáhnou ničeho.

Kdykoli se někde na internetu objeví toto téma – snižování mezd státních zaměstnanců – vždy je podnětem k poměrně bouřlivým diskusím. V nich proti sobě stojí dva tábory zúčastněných: Statní zaměstnanci versus ti soukromí, případně podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné. Společnou řeč vzájemně nalézt nemohou, každý se na problém dívá ze svého hlediska. A v každém tom hledisku je kus pravdy a jasných a opodstatněných argumentů.

Když pomineme zažité klišé v podobě „flákajících se a v podstatě nepracujících státních zaměstnanců“ a „vydřidušských, zazobaných podnikatelů“, je většině zdravě uvažujících lidí jasné, že běžný občan, zaměstnanec, drobný podnikatel… nemá na růžích ustláno bez ohledu na to, zda je státní, či soukromý. Drtivá většina lidí je na tom přibližně stejně. Mají rodiny, závazky, více či méně dobře placenou práci a strach, že o ni přijdou. V uplynulých letech přišla z důvodu krize o práci spousta lidí ze soukromé sféry, mnohdy došlo i ke snížení jejich platů. Žádné stávky ani protesty by jim nepomohly, a tak se smutně ubírali na úřady práce a nedobrovolně rozšiřovali řady nezaměstnaných.

Z důvodu úsporných opatření jsou teď na řadě státní zaměstnanci. Je pochopitelné, že mají obavy o svou budoucnost. Bojí se, zda se sníženými mzdami zvládnou zajistit ve svém rodinném rozpočtu vše potřebné, mají strach, aby práci neztratili úplně. Svůj protest mohou dát najevo stávkou a rozhodli se toho využít. Je však téměř jisté, že to je to jediné, co s tím mohou udělat. Nakonec jim stejně nezbude nic jiného, než se nově nastoleným podmínkám přizpůsobit. Stejně, jako to museli udělat tisíce lidí v soukromém sektoru.

stávka státních zaměstnancůTak to prostě je. Všichni jsme na jedné lodi a osočovat jedny, že se mají lépe než ti druzí, je hodně krátkozraké. Jako vše, i práce na jakémkoli postu a za jakýchkoli podmínek má své výhody a nevýhody. A není pravda, že každý státní úředník je neproduktivní lempl a flákač, stejně jako je zcestné tvrzení, že každý podnikatel je podvodník. Všichni jsme „jenom“ lidi a každý z nás to má v nějakém ohledu snazší a v jiném zase těžší.

Když si tak pročítám různé diskuse, kde na sebe lidé doslova dští síru, nemohu se ubránit dojmu, zda není celá tato situace uměle vykonstruovaná, aby odvedla pozornost od něčeho jiného. Pokaždé mi vytane na mysl scéna z pohádky Nesmrtelná teta, ve které Jiřina Bohdalová v roli Závisti říká přibližně toto: „Jen je nechte závidět, sežerou se sami!“  Když totiž sleduji různé kauzy, podvody, obohacování, lhaní a prospěchářství našich politiků, mám čím dál silnější pocit, že jim současný stav věcí včetně nálady ve společnosti náramně vyhovuje.

Jaký názor máte na stávku státních zaměstnanců vy? Myslíte, že mají šanci dosáhnout nějakých ústupků ze strany vlády? Patříte ke státním zaměstnancům a stávky se zúčastníte? Zkomplikuje vám dnešní stávka v nějakém ohledu život?

Meryl


8.12.2010   Rubrika: Události ze společnosti   |   Komentářů 134   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Stávka státních zaměstnanců. Malé zamyšlení pro dnešní den.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-133
Teoretik
Teoretik - 9.12.2010 11:08

tornado-lou: Nyslíš že to dělají z llásky k zaměstnancům, nebo k sobě aby nekrachli a pak museli jít do podřízeneckého postavení a někoho poslouchat?

 
tornado-lou
tornado-lou - 9.12.2010 10:34

Irena49: "Podnikatel nemá až tak jistý příjem (ti zaběhnutí, a také pokud na ně dělají jiní, pak ano), ale má svobodu v rozhodování, nemá nad sebou neustále meč, nemá obavy, kdy ho vyhoděj atd."
...jo, ale taky mu neustale meni predpisy, zakony a narizeni, sice ho nemuzou vyhodit, ale muzou vydat nejaky likvidacni narizeni. a s tim ze na nej delaji jini..... predstav si, ze jsou i podnikatele, kteri prave za svoje zamestnance citi odpovednost a delaji si starosti, kde sezenou zakzaky prave proto, aby svoje zamestnance nemuseli vyhodit.

 
Jarča*
Jarča* - 9.12.2010 6:51

Irena49: všechno pěkně a výstižně popsanésmajlik - 47

 
Irena49
Irena49 - 9.12.2010 0:52

..a poslední. Moje vnučka čte..a hodně...až neskutečně hodně. A také je hodně přilepená k počítači. A zvládá zkouknout filmy. Je prostě aktivní. Bydlela s rodiči u mne do cca 5 let, každý 2.víkend pak byla u mne až dodnes. Když byla malá četla jsem jí skoro každý večer před spaním aspoň kousek něčeho. Snad od 2. nebo 3.třídy už si četla v posteli sama. A čte pořád a zvládne i menší knížku za 1 den. Bude jí 16 let.
Podle mne to je především v tom dítěti, a samozřejmě i v tom, že k tomu dítě vedeme. Ale moje dcera skoro nečte, knížky by se daly spočítat na prstech, sem tam v časopisech. Je fakt, že jsem na ni nemívala vždy tolik času jako na vnučku, ale je to v ní. Prostě jí to nebaví! Je to v ní!

 
Irena49
Irena49 - 9.12.2010 0:42

Ráda bych také něco řekla k diskusi o školství a že děti nečtou.
Velmi se rádo se u nás zobecňuje, a z toho pak také může vyplývat, že je lépe být průměr nebo určitá skupina a nevyčnívat. A mám silné obavy, že tomu tak stále na mnoha školách je. Dodnes fungují učitelé, kteří snad přišli z pravěku, pokud jde o jejich přístup, formy výuky, hodnocení žáků..no myslíte si, že je správné udělat matematický průměr pro známku na vysvědčení, když jsou třeba 2 známky z písemky, 2 ze zkoušení, a zbytek z desetiminutovek? Pokud žák nasbírá v těch desetiminutovkách, které snad mají sloužit především k ověření, zda žáci určitou látku pochopili, pár špatných známek, ale u těch důležitých má podstatně lepší známky, nemá šanci na slušnou známku...zkuste si spočítat kolik musím nasbírat jedniček, aby trošku vylepšil, že mu hrozí 3 - 4. Ono to fakt nejde.
A není také tohle jeden z důvodů, že to pak většina žáků vzdává a přestane se snažit, protože to opravdu k ničemu není...a my se divíme. A učitelům to připadá normální, co by se zatěžovali tím, že žák umí...oni to přece vědí..podle nich je spravedlivé udělat průměr a tečka. A ještě něco, každý přece ví že děláme chyby, máme občas den blbec, nic se nám nedaří, nebo se necítíme dobře, protože na nás něco leze, ale ještě to nevypuklo. Ale děti tohle mít nesmějí...jednou ujedou z nějakého takového důvodu (nemyslím ty opravdu horší žáky co jim to fakt nejde) a už se vezou...na chyby mají právo je dospělí a především učitelé. Taky jsou typy a la "já umím na jedna a vy nemůžete mít lépe než za 2...
Nechci hanit učitelský stav...bylo by to to zobecňování. Jde o to, že bohužel je zde popsaných moc. Třeba mají také nějaké předpisy, že mají mít žáci tolik a tolik známek, tak to honěj desetiminutovkami smajlik - 27. Já bych navrhovala, aby je neznámkovali, ale poznamenali si + nebo - a jen k nim přihlédli, pokud vychází známky 1-2 nebo 2-3 apod.

 
Irena49
Irena49 - 9.12.2010 0:20

...k závisti mezi podnikateli, resp. spíše živnostníky (tj. těmi menšími) a zaměstnanci (především státními). Je to vzájemná neznalost podmínek těch druhých. Zaměstanec má aspoň jistotu pravidelného příjmu, ale je sešponovanej spoustami pravidel a totálně nesvobodnej...musí držet hubu a krok. A musí čelit blbcům, kteří ho dusej, zasednou si na něj, panuje tam závist, zloba, donášení, neupřímnost - prostě atmosféra na nic.
Podnikatel nemá až tak jistý příjem (ti zaběhnutí, a také pokud na ně dělají jiní, pak ano), ale má svobodu v rozhodování, nemá nad sebou neustále meč, nemá obavy, kdy ho vyhoděj atd.
Co byste volili radši, kdyby šlo zvolit ?
Státní úředník má daný postup, pravidla zákony a ostatní předpisy, a musí postupovat podle nich a všechny nás štve, že musíme s tímhle šimlem bojovat. Jen je to o tom, jak se chová, jedná, jestli je příjemný nebo arogantní z titulu své určité moci.

 
Irena49
Irena49 - 9.12.2010 0:09

...já jsem pracovala na úřadě, a nějaké pravidelné "prémie" jako má většina větších podniků neexistovaly. Nikdy jste nevěděli, kdy vám šéf nějaké odměny napíše, ani za mimořádnou práci nebylo zvykem dávat, většinou si odměny pravidelně rozdělovali šéfové - šéf oddělení, šéf odboru, šéf sekce, ředitel, vyšší ředitel atd. Pro ně vždycky bylo, a přitom měli tzv. příplatek za funkci, protože tabulkové mzdy jsou podle počtu odpracovaných let, tak aby měli víc než řadoví.
Souhlasím se zrušením těch debilních tabulek, protože jsou pracovníci dobří a makaj, a jsou fákači, které tam drží nevím proč (známí známých apod.) a všichni mají stejně. Ten zaběhaný systém je hrozný a nezáviďte státním zaměsnancům, tedy hlavně na úřadech. A já fandím vládě v tom, že konečně do toho někdo šlápnul, byl do pozůstatek z totality. Jen kdyby to šlo bez toho snížení

 
Irena49
Irena49 - 9.12.2010 0:00

Já jsem byla posledních šest let státní zaměstnankyně a předtím jsem podnikala od roku 1990. Takže si myslím, že vidím do obou sfér o kterých je řeč. A vím, že každá skupina vesměs nemá ráda tu druhou. Ale já vím, že je především z neznalosti podmínek. Problém je, že u státních zaměstnanců se většinou platové podmínky "tutlaly" a také, že dlouho jejich platy skoro stály, zatímco v ostatních stále rostly - jak u podniků tak u nově vzniklých soukromých firem - tím teď myslím zaměstnance všech sfér, a nejvíce rostly a rostou v bankovním a finančním sektoru. Takže státní zaměstnanci byli finančně hodně pod ostatními zaměstnanci. Jediné co dostávali zajímaého byli tzv. 13. a 14.plat...který blb to nazval (dostával to a dodnes v některých firmách dostávají i jiní. Byl to prostě 1 měsíční plat mavíc, který se vyplácel v červnu a prosinci, a to vždy 1/2 Kdyby aspoň se říkalo půlka a půlka 13.pletu nenastal by kolem toho takový humbuk, mnozí se jistě pamatují. Nakonec to skončilo tak, že se ve státním sektoru toto zrušilo, takže vlastně došlo ke snížení příjmu již tenkrát, a to o hodně většímu, jen při každoročním zvyšování platů až od jisté doby o 2-5 % podle inflace došlo k jednorázovému o trochu víceprocentnímu zvýšení. V žádném případě to ale zdaleka nenahradilo peníze o které státní zaměstnanci přišli. Každoroční zvyšování mělo pomoci trochu dohnat platy v jiných sektorech. Jen se občas více vylepšovaly platy v určitých státních sektorech, jako je zdravotnictví, učitelé a policie. Ale ta největší část státních zaměstnanců... nic moc. Takže z toho plyne, že 10% = stejné snížení = blbost, protože záleží z jaké výše platu to je. A proto zase nejvíc křičí učitelé a zdravotnictví (policie nesmí), protože mají víc než ostatní, a částka o kterou přijdou je vyšší. Tím nechci říct, že by neměli mít větší platy.

 
punh
punh - 8.12.2010 22:57

orinka: 15:32: a není to spíš chyba rodičů, když děti nemají zájem o četbu? Nejdůležitější je výchova v rodině a škola je pouze doplňující - největší příklad jsou pro děti právě rodiče, nejbližší rodina, co pochytí v nejútlejším dětství a ne ve škole. Rodiče by měli mít zájem na tom, aby u dítěte rozvíjeli jeho schopnosti. Dřív se dětem hodně četlo, ale teď se děti nechají vysedávat u PC, bodejť by je pak bavila četba.
Renee: 20:08 souhlassmajlik - 47, to souvisí i s tím, co jsem napsala výše. A pokud ty děti vidí, že se pohodlně dá žít ze soc. dávek a nikdy nezažily, že by rodiče nebo i prarodiče chodili do práce, tak jim to připadá normální a taky nebudou pracovat. Mám na mysli jednu konkrétní etnickou skupinu - většinou mají spoustu dětí a pravidelně pracovat jim nic moc neříkásmajlik - 97

 
surika7
surika7 - 8.12.2010 22:17

Dnešní stávka...??? Totální fiasko, žádný dopad na řešení to nemělo, lidi se vykřičeli, zanadávali a to je vše. Pouhá epizoda v propadlišti dějin !!!!!

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 
Teoretik
Teoretik - 8.12.2010 20:41

Nevím jestli si ti dnešní stávkující plně uvědomují, osobně si myslím že ano, že i to velké snížení platů není konečná. Daleko větší průšvih, jaksi v pozadí je, že budou nutně nést břímě problému propouštění. Ani to však není konečná, protože to snížení platů bude dáno do rukou šéfů. Každý z nich bude mít své příbuzné, přátele a protekční zmetky, které bude nutno v rámci možností dobré náležitě ocenit. Takže co ta pohliblivá složka mezd? Zase se dá svést na ty dole a vláda jen musí šetřit. Dle mého již dlouhou dobu a různým způsobem staví lidi proti sobě a vytvářejí závistivé prostředí. Prostě nikdo si nemůže být ničím jistý. Bude výhodnější držet krok a hubu. To se pak bude snadno vládnout, že ?

 
Renee
Renee - 8.12.2010 20:08

Bellana: Tak tak. A bohužel je to taky tím, že čím větší tupci, tím víc se množí. Nejvíc dětí mají ti nejmíň až průměrně inteligentní, takže jak by jejich potomci mohli být chytří, není po kom a není kde mít vzor smajlik - 26 Jaká matka, taková Katka. Ti, co by se množit měli, mají dítě jedno nebo žádné. A bude se to jen zhoršovat smajlik - 19

 
jajaja
jajaja - 8.12.2010 19:26

Stanik: na úřadě nedělám.ale ve školství jako nepedagogický pracovník.Dávky na bydlení samozřejmě beru,stejně tak přídavky na děti a doteď i sociální příplatek-příspěvek na dopravu neznám že by byla taková dávka,ale na maloměstě chodíme pěšky takže bych ho stejně nedostala a jen pro zajímavost všechny ty dávky mi dělají kolem 1500-2500 Kč podle toho jestli nebyl třeba přeplatek za bydlení.Výživné na dítě je nevymožitelné

 
modroočka
modroočka - 8.12.2010 18:24

A proč není v návrhu, že úspory se budou dotýkat těch zaměstnanců, kteří mají např. základní plat Kč 50.000 a více měsíčně či ubrat platovou třídu?
Je přece nesmysl, aby se zkracoval plat těm, co mají jen o trochu více?

 
Jarča*
Jarča* - 8.12.2010 17:56

Stanik - 12:48 já nemyslela jen ten článek, i když ten dneska určitě spoustu lidí popudil, ale chování politiků všeobecně....

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-133
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.