Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

MDŽ nebyl komunistický svátek

MDŽ nebyl komunistický svátek

Dnes slavíme Mezinárodní den žen. Možná že ho i vy máte spojený především s minulým režimem, který jej posunul až k tehdejším „ideologickým výšinám“. Ženy byly opěvovány, vyzdvihovány a bylo nesmírně důležité, abychom si to my všichni právě 8. března uvědomili. Podniky pořádaly oslavy, večírky, rozdávaly se dárky v podobě zástěr a mýdlových kazet a samozřejmě – rudých karafiátů. Co na tom, že oslavy si užívali hlavně muži. Ženy přece musely spěchat domů na svou druhou směnu.

Historie Mezinárodního dne žen však sahá hluboko do minulosti, do doby, kdy svět neměl o komunismu ani tušení.

Postavení žen nebylo dříve vůbec jednoduché. O nějaké rovnoprávnosti si mohly nechat jen zdát, volební právo pro ně neexistovalo, podle tehdejších měřítek žena patřila především k plotně. Jejím prvořadým úkolem bylo starat se o rodinu a poslouchat svého manžela.

Přesto i tehdy musela spousta žen tvrdě pracovat, aby pomohly zajistit rodinný rozpočet. Vzhledem k tomu, že studia byla pro dívky nemyslitelná, měly šanci získat jen nekvalifikovanou práci, která často znamenala neskutečnou dřinu.

Poprvé se ženy semkly už v roce 1857. Dělnice z textilních továren v USA v březnu toho roku stávkovaly za zlepšení pracovních podmínek. Další velká stávka se konala v roce 1908 v New Yorku, kde místní švadleny požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a konec zaměstnávání dětí.

Socialistická strana USA se rozhodla, že podpoří ženy vyhlášením Národního dne žen, který měl připadnout vždy na poslední únorovou neděli.

mdžAvšak postavení žen bylo i nadále velmi problematické. V roce 1910 navrhla Němka Clara Zetkin na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen. Ten měl připomínat demonstrace a stávky amerických dělnic a švadlen. Pevné datum tohoto svátku zatím stanoveno nebylo.

První MDŽ se slavil v roce 1911 v Rakousku, Dánsku, Německu a ve Švýcarsku. Ženy už získaly mužskou podporu a na rozsáhlých demonstracích požadovaly volební právo a ukončení diskriminace v zaměstnání.

Poprvé si MDŽ připomněly ruské ženy v roce 1913 a v následujícím roce se ve dnech kolem 8. března po celém světě konaly demonstrace a akce proti válce.

V roce 1917 vyšly do ulic pod heslem „chléb a mír“ ženy v Petrohradě. Týden nato byl car donucen abdikovat a Prozatímní vláda schválila volební právo žen. Petrohradská demonstrace se konala 23. února, tedy 8. března podle gregoriánského kalendáře. Tím se MDŽ ustálil na 8. březnu.

OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. Dnes si tento svátek připomínají evropské, australské i americké státy. V Rusku je 8. března dokonce den volna.

Ještě stále je na světě dost míst, kde ženy žijí v područí a nedůstojně. Proto má tento svátek svůj velký význam.

Ať už patříte k těm, které slaví, anebo k těm, pro něž je jen pouhou formalitou: přeji vám všem, abyste si dnešek pěkně užily.

 

Hezký MDŽ!

Meryl


8.3.2007   Rubrika:   |   Komentářů 34   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - MDŽ nebyl komunistický svátek

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.