Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Důležité je přežít I.

Důležité je přežít I.

Má cenu se bránit násilníkovi, nebo je lepší se podvolit? Jak je to s voláním o pomoc? V následujícícím rozhovoru vám na tyto otázky odpoví policejní psycholožka doc. Ludmila Čírtková.

 

Jak by měla žena reagovat například při pokusu o znásilnění? Má cenu se pokoušet zpracovat pachatele psychologicky?

Ty situace jsou velmi rozmanité, nelze dát jednoznačnou odpověď. Záleží na typu pachatele, na jakou oběť narazí a jak se to potom “slije” dohromady. Z výzkumů se zdá, že nejméně efektivní je “měkká strategie” – žebronění o slitování, naléhavé prošení o upuštění od trestného činu. Dobrou strategií je rozhodně útěk, pokud jsou podmínky pro únik do bezpečí, a přivolat pomoc. Účinný se zdá být i třeba šikovný verbální odpor.

Mohla byste uvést příklad?

Znám případ, kdy se muž hrubě dožadoval sexuálního kontaktu. Dívka mu navrhla, že by bylo lepší si zajít k ní na kolej, nechala ho stát před vrátnicí pod záminkou, že se domluví s recepční, aby ho pustila dovnitř. On tam skutečně poslušně počkal  až do příjezdu policistů. Tady měla dotyčná štěstí, narazila na tzv. kompenzujícího pachatele. Ten je v podstatě normální, chce uspokojit svou momentální sexuální potřebu, nemá v úmyslu použít hrubé násilí a ublížit. Pomoci ale mohou i zdánlivé maličkosti jako vykročení směrem k pachateli nebo jiný signál, že se oběť necítí jako chycená srna, mohou hrát v její prospěch. Chtěla bych zdůraznit, že to neplatí ve všech případech. Pokud se jedná o sériového znásilňovače, člověka násilného založení, který má s násilím zkušenosti, nebo alkoholizovaného pachatele, pak taková verbální strategie nepomůže.

l.čírtkováVyplatí se křičet o pomoc, nebo je to zbytečné?

V mnoha případech to cenu má, třeba ty již zmíněné kompenzující pachatele to může odradit, nejsou totiž ochotni překonávat nějaké zásadní překážky. U některých typů násilníků, jako jsou sexuální agresoři, nebo u deviantních pachatelů to ovšem může nastartovat osvědčený model konání s cílem oběť umlčet. Přitom může dojít u oběti i k vážnému poškození na zdraví nebo dokonce i k usmrcení, i takové případy se staly.

Lze odhadnout, jaký typ násilníka mám před sebou?

Myslím si, že přepadená oběť, ať už je to laik nebo odborník, v takové exponované situaci nemá šanci rozklíčovat pachatele. Doporučuji spoléhat na intuici. Pokud má přepadený intuitivní pocit, že se lze ubránit, měl by do toho jít. Co ale rozhodně není vhodné, je později připomínat oběti, že měla udělat to či ono. Že to, co udělala, nebylo správně aj. Cokoli, co vám pomůže přežít, je to nejlepší, co jste mohli udělat.

Jsou ženy, které opakovaně přitahují násilníky? Setkala jste se s něčím takovým?

Já jsem se s tím osobně ve své praxi nesetkala, ale tenhle jev je popsán v odborné literatuře jako predestinovaná oběť. Pokud jde o násilí na ulici nebo třeba napadení ze strany někoho, kdo se pohybuje v blízkosti oběti, např. kolega, myslíme si, že může existovat něco jako rizikový faktor. Ten označujeme jako zvýšenou zranitelnost. Zdá se, že násilníci si troufnou na lehce dostupné oběti. Obrazně řečeno si je “přečtou” jako takové, které se nebudou bránit, nechají si vše pro sebe a tak dále.

Kde se ten rizikový faktor bere?

Existují dva protichůdné názory. Podle prvního skutečně existuje něco takového jako osobnostní dispozice. Podle druhé teorie rizikový faktor vzniká jako následek našich životních osudů. Když máme například ženu, která se stala obětí násilného trestného činu, upozorňujeme ji, aby si po nějakou dobu dávala velký pozor. Taková žena totiž věnuje svou energii na to, aby se vyrovnala s tím, co se jí stalo, a neřeší tolik svou aktuální životní situaci. Pachatel ji může snadno identifikovat třeba v tramvaji jako roztržitou, pasivní, málo vzdorující, a to jsou přesně ty charakteristiky, které mu sedí.

V zítřejším vydání najdete pokračování rozhovoru s doc. Ludmilou Čírtkovou. Řeč bude i o tom, kde by měly oběti násilných trestných činů hledat pomoc…

Pro další informace : Bílý kruh bezpečí – www.bkb.cz

 

Na fotografii doc. Ludmila Čírtková.

Text a foto:

Vlaďka Skalská

Zaostřeno na... Násilí na ženách:


31.1.2006   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 10   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Důležité je přežít I.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.