Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Ženská obřízka

Ženská obřízka

Už samotný výraz nahání hrůzu. A není divu, to, co se za ním skrývá, hrůzné beze zbytku je.

Pokud chceme hovořit o ženské obřízce, musíme se napřed seznámit s několika jejími typy. Tím prvním a nejméně drastickým je sunna – klitoridotomie. Ten spočívá v odstranění či rozříznutí předkožky na klitorisu. Širší záběr má druhý typ obřízky – klitoridektomie. Jde o částečné nebo úplné odstranění vnější části klitorisu, předkožky a části či celých vnitřních stydkých pysků. S tímto druhem obřízky se můžeme setkat v subsaharské a východní Africe nebo na Arabském poloostrově. Nejhorší je typ třetí, tzv. infibulace nebo také faraónská obřízka. Ta obnáší odstranění všech vnějších genitálií – klitorisu, předkožky a vnějších a vnitřních stydkých pysků. Pochva je pak uzavřena sešitím tkáně. Aby ženy, nebo přesněji dívky (obřízka se nejčastěji provádí mezi čtvrtým a osmým rokem), dobře srostly, jsou jim často svázány nohy a  takto pak proleží čtyřicet dnů. Na odchod moči a menstruační krve je ponechán jen malý otvor. Před svatbou bývají obřezané nevěsty tzv. „otevřeny“ rozříznutím tkáně, které provádí buď porodní bába, nebo přímo manžel.

Ženskou obřízku praktikují v některých afrických zemích (Somálsko, Egypt, Súdán, Senegal, Sierra Leone, Nigérie, Ghana a další), ale také na Středním Východě (např. Jemen, Omán, Spojené arabské emiráty) a v některých částech Asie (Indonésie, Srí Lanka, Malajsie). V žádném případě nelze tvrdit, že obřízka je záležitost pouze islámu. Není to pravda, nejde o záležitost náboženství, ale „zvykové praxe dané kulturními a společenskými hodnotami a pověrami.“ (viz Alice Dvorská na www.feminismus.cz ). Řada zemí, v nichž má ženská obřízka svou tradici, už tento zákrok zakázala a jeho praktikování tvrdě trestá, přesto obřízku podstupují stále další dívky. S obřízkami se setkávají dokonce i vyspělé evropské země, a to v rámci přistěhovaleckých komunit, které zákrok provádějí ilegálně, nebo dívky posílají do rodných zemí.

A jaké jsou důvody pro zákrok, který dívku zmrzačí? Těch je mnoho. Někde má charakter rituálu uvádějícího děvče do dospělosti, někde je prováděn z údajně hygienických důvodů (neobřezané ženy se třeba nesmějí dotknout potravin nebo pitné vody), může být proveden kvůli omezení sexuální touhy u ženy a naopak zvýšení sexuálního prožitku u muže. Jedním z důvodů je také zajištění panenství, které je u nevěsty nutné – obřízka je tedy podmínkou vstupu do manželství, a to je často jedinou možností ženy, jak se ekonomicky zajistit.
obřízkaNejen důvody, ale také forma zákroku bývá příšerná. Obřízku provádějí nevzdělané, nicméně vážené ženy v nesterilních podmínkách jedinou žiletkou, starou břitvou, často jen nabroušeným kamenem. Proto hlavně infibulace často vede k infekcím, vykrvácení, přenosu HIV, komplikacím při porodu, ztížení menstruace a močení. Podle drtivé většiny odborníků vede také k omezení prožívání sexuální rozkoše. Zákrok má samozřejmě dopad i na psychiku dívky. Oběti zákroku utrpí vážná traumata, která mohou mít za následek změny chování –  tichost, poslušnost, zakřiknutost – vlastnosti hodnocené jako správný projev ženskosti.

Právě pro tragické následky a naprostou hrůzostrašnost zákroků přistoupila řada zemí k zákazu takových „operací“. Jiné země se snaží alespoň zajistit pro ně sterilní prostředí. Vzhledem k tomu, že legislativní řešení obřízky se většinou míjí účinkem, jedinou cestou je osvěta. Pokud chcete vědět víc, podívejte se například na www.tostan.org nebo www.feminismus.cz.

Waris Dirie: Květ pouště. Praha 2000; A. Dvorská: Fakta a mýty o ženské obřízce. www.feminismus.cz

Jana Přikrylová

Zaostřeno na... Násilí na ženách:


3.2.2006   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 21   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Ženská obřízka

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127751.
Archiv anket.