Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak nebýt dlouho okradená

Jak nebýt dlouho okradená

Život někdy není veselý a přináší i nepříjemnosti. Spolehlivě k naštvání je situace, kdy vás někdo okrade. Pokud se vám stane, že přijdete například o peněženku, nezbývá než se rozloučit s hotovostí, případně s platebními kartami. Jste-li ten typ člověka, který nosí v peněžence všechny doklady, nebo když vás někdo okrade o celou kabelku, naštvání trvá obvykle po takovou dobu, kolik jí zabere zařizování dokladů nových.

Když už se to tedy stane, v první řadě navštivte nejbližší služebnu Policie ČR, obrňte se trpělivostí a počkejte na policistu, který s vámi sepíše protokol. Snažte se vzpomenout si opravdu na vše, o co jste přišla, protože zvlášť u dokladů se tím chráníte proti zneužití například při nákupu drahých věcí na své jméno a podobně. Policisté vám za odcizený občanský průkaz vydají potvrzení, se kterým musíte do deseti dnů jít na městský nebo místní úřad a tam požádat o novou občanku. Žádost můžete vyplnit až na místě, nezapomeňte si však s sebou vzít jednu fotku a rodný list. Novou občanku dostanete asi tak do třiceti dnů. Pamatujte na to, že nemusíte jít přímo na svůj úřad; žádost můžete podat kdekoli v republice a průkaz si také kamkoli můžete nechat poslat. Bude to ale trvat déle a také místo stokoruny za průkaz na svém úřadě zaplatíte dvě.

Co se týče řidičského průkazu, opatříte si nový na dopravním inspektorátu v Praze, nebo na městských úřadech. Nezapomeňte si s sebou vzít fotografii.

Ztrátu budete hlásit také ve zdravotní pojišťovně, kde požádáte o novou kartičku. Například VZP vám vydá náhradní doklad a asi tak za týden až dva vám pošlou nový průkaz. Zadarmo a až domů. Jinak si ale budete muset všechno pěkně obejít. Obíhání například budete mít, jste-li čtenářkou v knihovnách. Na druhou stranu si nový průkaz většinou vyřídíte během jediné návštěvy, ovšem za poplatek.
žena v tmavém

Samostatnou kapitolou je ztráta tramvajenky. Například pražské dopravní podniky vám novou vydají na počkání, nicméně kupón si budete muset koupit znovu, bez ohledu na to, jak daleko jste byla s tím, který vám ukradli. Evidence bohužel nefunguje, takže v případě, že se vaše stará tramvajenka do měsíce nenajde, peníze za původní kupón už neuvidíte.

Samozřejmostí je okamžité zablokování platebních karet; banky mají své zákaznické linky, kam můžete volat zdarma. Ovšem blokování už něco stojí a nová karta rovněž. Stejně urychleně blokujte mobilní telefon, pokud jste o něj přišla.

Jestliže vám zloděj ukradl doklady i klíče od bytu, buď rychle volejte někoho z rodiny či sousedy, ať vám byt ohlídají, nebo spěchejte domů vyměnit zámky. Číslo na nonstop zámečnickou službu vám může dát i ochotný policista. Počítejte ale s tím, že jen výměna zámku vás vyjde nejméně na 1500,-. Budete-li potřebovat byt i odemknout, připravte si ještě víc.

Peníze od vás bohužel půjdou na všechny strany. Například když přijdete o antikoncepci a budete potřebovat nový recept dříve, než byste ho potřebovala bez zloděje, zaplatíte nejen prášky, ale i předpis, a to ve výši 50,- Kč. Problém bude, pokud musíte užívat nějaké životně důležité léky (inzulín, léky na srdce, vysoký tlak, astma či jiné nemoci). Pak totiž ze strany zloděje nejde jen o přestupek nebo trestný čin krádeže (o trestný čin jde ve chvíli, kdy vaše škoda přesáhne 5000,- Kč), ale jeho čin může být hodnocen i jako ublížení na zdraví.

Jana Přikrylová


3.2.2006   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak nebýt dlouho okradená

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76945.
    Archiv anket.