Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Jak nebýt dlouho okradená

Jak nebýt dlouho okradená

Život někdy není veselý a přináší i nepříjemnosti. Spolehlivě k naštvání je situace, kdy vás někdo okrade. Pokud se vám stane, že přijdete například o peněženku, nezbývá než se rozloučit s hotovostí, případně s platebními kartami. Jste-li ten typ člověka, který nosí v peněžence všechny doklady, nebo když vás někdo okrade o celou kabelku, naštvání trvá obvykle po takovou dobu, kolik jí zabere zařizování dokladů nových.

Když už se to tedy stane, v první řadě navštivte nejbližší služebnu Policie ČR, obrňte se trpělivostí a počkejte na policistu, který s vámi sepíše protokol. Snažte se vzpomenout si opravdu na vše, o co jste přišla, protože zvlášť u dokladů se tím chráníte proti zneužití například při nákupu drahých věcí na své jméno a podobně. Policisté vám za odcizený občanský průkaz vydají potvrzení, se kterým musíte do deseti dnů jít na městský nebo místní úřad a tam požádat o novou občanku. Žádost můžete vyplnit až na místě, nezapomeňte si však s sebou vzít jednu fotku a rodný list. Novou občanku dostanete asi tak do třiceti dnů. Pamatujte na to, že nemusíte jít přímo na svůj úřad; žádost můžete podat kdekoli v republice a průkaz si také kamkoli můžete nechat poslat. Bude to ale trvat déle a také místo stokoruny za průkaz na svém úřadě zaplatíte dvě.

Co se týče řidičského průkazu, opatříte si nový na dopravním inspektorátu v Praze, nebo na městských úřadech. Nezapomeňte si s sebou vzít fotografii.

Ztrátu budete hlásit také ve zdravotní pojišťovně, kde požádáte o novou kartičku. Například VZP vám vydá náhradní doklad a asi tak za týden až dva vám pošlou nový průkaz. Zadarmo a až domů. Jinak si ale budete muset všechno pěkně obejít. Obíhání například budete mít, jste-li čtenářkou v knihovnách. Na druhou stranu si nový průkaz většinou vyřídíte během jediné návštěvy, ovšem za poplatek.
žena v tmavém

Samostatnou kapitolou je ztráta tramvajenky. Například pražské dopravní podniky vám novou vydají na počkání, nicméně kupón si budete muset koupit znovu, bez ohledu na to, jak daleko jste byla s tím, který vám ukradli. Evidence bohužel nefunguje, takže v případě, že se vaše stará tramvajenka do měsíce nenajde, peníze za původní kupón už neuvidíte.

Samozřejmostí je okamžité zablokování platebních karet; banky mají své zákaznické linky, kam můžete volat zdarma. Ovšem blokování už něco stojí a nová karta rovněž. Stejně urychleně blokujte mobilní telefon, pokud jste o něj přišla.

Jestliže vám zloděj ukradl doklady i klíče od bytu, buď rychle volejte někoho z rodiny či sousedy, ať vám byt ohlídají, nebo spěchejte domů vyměnit zámky. Číslo na nonstop zámečnickou službu vám může dát i ochotný policista. Počítejte ale s tím, že jen výměna zámku vás vyjde nejméně na 1500,-. Budete-li potřebovat byt i odemknout, připravte si ještě víc.

Peníze od vás bohužel půjdou na všechny strany. Například když přijdete o antikoncepci a budete potřebovat nový recept dříve, než byste ho potřebovala bez zloděje, zaplatíte nejen prášky, ale i předpis, a to ve výši 50,- Kč. Problém bude, pokud musíte užívat nějaké životně důležité léky (inzulín, léky na srdce, vysoký tlak, astma či jiné nemoci). Pak totiž ze strany zloděje nejde jen o přestupek nebo trestný čin krádeže (o trestný čin jde ve chvíli, kdy vaše škoda přesáhne 5000,- Kč), ale jeho čin může být hodnocen i jako ublížení na zdraví.

Jana Přikrylová


3.2.2006   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak nebýt dlouho okradená

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 124945.
Archiv anket.