Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Inkvizice, popravy, tortury, soudnictví

Poslední chvíle Mistra Jana Husa

Poslední chvíle Mistra Jana Husa

Osobnost a osud Jana Husa asi nemusíme nijak podrobněji představovat. Těžko by se mezi námi našel někdo, kdo o něm nikdy neslyšel. Už na základní škole jsme se o něm učili... Málokdo z nás ale ví, jak probíhaly poslední chvíle jeho života.


Za své učení, názory a přesvědčení byl Mistr Jan Hus odsouzen k smrti upálením. Není divu, že se tehdejším církevním hodnostářům moc nehodil. Nebál se říkat nahlas své názory, ve kterých kázal proti odpustkům, žádal nápravu a očistu církve, brojil proti hromadění jejího majetku a hovořil o stále větším vlivu církve na světskou politiku.


Ale to většina z nás ví... I to, že byl pak předvolán před kostnický sněm, kde měl údajně mít možnost své názory obhájit.


V biskupském kostele kostnickém bylo tedy 6. července papežským auditorem Berchtoldem z Wildungenu přečteno třicet článků z Husových spisů. Hus, který byl přítomen, se chtěl hájit, ale byl umlčen. Stačil jen říct, že se k tomuto koncilu dostavil dobrovolně a s ochranným listem císaře Zikmunda, aby dokázal svou nevinu.


Pak už byl přečten rozsudek, podle něhož měly na hranici skončit jeho knihy i on sám. Předtím ale měl být ještě zbaven kněžského vysvěcení. Po skončení tohoto obřadu byla Husovi na hlavu nasazena papírová čepice s třemi vyobrazenými čerty, držícími hříšnou duši.


Poté již měl být vykonán ortel. Husa vyvedli z kostela a v průvodu asi tisíce žoldnéřů ho vedli na popraviště k připravené hranici.


Po příchodu na místo své smrti Hus poklekl a začal se hlasitě modlit. Spadla mu při tom z hlavy papírová čepice...


Někteří z okolních diváků se ho ptali, zda by se nechtěl vyzpovídat, a když přisvědčil, přistoupil k němu kněz. Sdělil mu ale, že mu dá rozhřešení jen v případě, že odvolá svoje učení. Hus odmítl. Chtěl ještě promluvit k divákům, ale ani to mu nedovolili. Směl pouze poděkovat žalářníkům za jejich šetrné zacházení.


Pak začala samotná poprava. Vyvedli ho na mohutnou hranici, která byla složena z velkého množství dřeva a slámy, a provazem a řetězem jej přivázali k tlustému prknu. Hranice byla tak vysoká, že po připoutání čněla nad úroveň dřeva jen hlava.


Naposledy k němu ještě přišel říšský maršálek Haupt z Pappenheimu a vyzval jej, aby odvolal své učení a zachránil si tak život. Hus však i v této posledních chvíli trval na svém. Tvrdil, že se necítí vinen a že na své pravdě, kterou kázal a učil, chce i zemřít.


A tak se také stalo. Hranice byla zapálena... Smrt naštěstí přišla k Janu Husovi rychle a milosrdně. Vítr šlehl ohěň odsouzenci do tváře a ten rychle zemřel. Až do poslední chvíle ale zpíval žalmy, čímž prokázal svou neohroženost a statečnost a vzbudil tím obdiv i u svých nejzarytějších nepřátel.


Když pak hranice dohořela, spatřili přihlížející, že ohořelé tělo stále stojí přivázáno u prkna. Přišli tedy katovi pacholci, prkno i s tělem porazili na ohniště, přinesli další dřevo a znovu zapálili oheň. Přitom začali Husovo mrtvé tělo trhat kleštěmi a jeho lebku rozbili klacky. Z ohořelé mrtvoly vyrvali srdce, nabodli je na kůl a nechali je shořet.


Poté spálili i Husovy svršky, které před popravou svlékl. Důvod byl zřejmý: tyto věci by se v Čechách mohly stát svátostí. Když hranice dohořela, byl popel pečlivě sebrán a vhozen do Rýna, aby po Husovi nezůstala ani sebemenší památka.


Ale ani tato důkladná opatření nebyla nic platná. Husovo učení a myšlenky se mezi lidem šířily dál a Mistr Jan Hus se nesmazatelně zapsal do naší národní historie.


Zdroj: Vladimír Šindelář, Cesta na popraviště

Meryl


11.3.2006   Rubrika:   |   Komentářů 10   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Poslední chvíle Mistra Jana Husa

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146972.
Archiv anket.