Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Studenti na cestách. Užitečné informace pro studenty a jejich rodiče.

Studenti na cestách. Užitečné informace pro studenty a jejich rodiče.

Se všemi, jejichž ratolesti se chystají nebo jsou na výměnném pobytu v nějaké části světa, bych se ráda podělila o celkem užitečné informace.


Nejdřív nějaké informace o mně: Hrochuska, 23 let, studentka 3. ročníku pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, obor český a německý jazyk.


Rozhodnutí "vyjet"

Vůbec prvním krokem k úspěšnému vycestování za poznáním země, zvyků a zdokonalováním v cizím jazyce je rozhodnutí. Abych pravdu řekla, původně jsem neměla v plánu využít možnost, kterou naše univerzita má. Rozhodla jsem se ze dne na den a říkala si, že to taky nemusí vůbec vyjít. K tomuto kroku přispěly dvě osoby, a to spolubydlící na koleji, která podala přihlášku, a pak kamarádka, která se z tohoto pobytu nedávno vrátila a jen si to pochvalovala.

Přihlášky na letní semestr se podávají už v říjnu semestru zimního, takže je to poměrně dlouhodobá záležitost. Já jsem přihlášku podala v říjnu. Důležitý je koordinátor programu, kterého najdete vždy podepsaného pod výpisem volných míst na partnerských univerzitách. Do zahraničí se lze dostat prostřednictvím více programů, já si vybrala nejdostupnější a nejznámější SOKRATES-ERASMUS.

Jak už jsem se zmínila, existuje výpis volných míst pro vycestování. Např. Německo, Anglie, Portugalsko, Španělsko, USA, Čína, Polsko, Slovensko... To je jen zlomek zemí, kam se dá jet za poznáním.

Výpis vypadá asi takto:


Německo


Hannover    3 volná místa    5 měsíců   340 €

Dortmund    2 volná místa    4 měsíce   340 €

Berlin           1 volné místo    6 měsíců   320 €

Dresden      4 volná místa  10 měsíců   310 €


studentiUpozorňuji, že na jiných školách mohou být jiné ceny, zde jsou orientační

Do přihlášky se uvádí jméno, nějaké ty personálie a hlavně vyjádření, proč chci vyjet, což je třeba napsat buď v angličtině, nebo v jazyce dané školy. K formuláři je potřeba fotka. Také je nutné, abyste už nyní věděli, co chcete na zvolené škole studovat. To znamená vyhledat na internetu kursy a zapsat je do formuláře. Podmínky pro přijetí přihlášky do programu: uzavřený první ročník a 30 kreditů (předměty, které jsme si vyhledali na internetu, musejí celkově dávat 30 kreditů). Ještě poznámka – zapsané předměty nejsou definitivní. Nevíte, co se na partnerské škole ještě může změnit.

Pak je na mateřské škole vypsáno výběrové řízení na místa v partnerských univerzitách, avšak jen je-li moc velký zájem (u nás se snaží vždy vyslat co nejvíce studentů bez ohledu na vypsaná místa = metodou "zkusíme to a uvidíme, jestli to projde").

Teď už jste udělali vše proto, abyste se dostali "ven“.

Nyní čekáte na vyhodnocení komise a na to, zda vás vyšle do ciziny. Jestliže úspěšně projdete, zasílají se přihlášky na partnerské školy a pro změnu se čeká na jejich vyjádření. Pro upřesnění formuláře se odesílají v listopadu, vyjádření vám přijde přibližně v lednu či únoru. 

 

Příště nás čeká:

Smlouva s Erasmem, Příprava na cestu: Na co nezapomenout!

Na cestě, Nové prostředí

Začíná škola, Náklady

Hrochuška

Studenti na cestách:


6.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 42   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Studenti na cestách. Užitečné informace pro studenty a jejich rodiče.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.