Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Studenti na cestách VIII.

Studenti na cestách

Tak už jsem tu zas. Dneska se se mnou podíváte do tajů německé byrokracie a zařídíme „lítačku“. Jak už jsem psala, cestovala jsem autobusem. Na nádraží v Hannoveru jsme přijeli s dvacetiminutovým zpožděním. Trnula jsem, aby zatím kamarádka neodešla domů, nebo aby se nevyděsila, že jsem jí napsala jiné nádraží, a nejela mě hledat někam jinam. Naštěstí všechno dobře dopadlo. Ale vyprávěla mi, že zažila též krušné chvíle. Šla se paní v informacích zeptat, kdy přijede můj autobus. Paní lámanou němčinou řekla, že žádný autobus z Čech přijet nemá a že o ničem neví. Tak si říkám, jaké je štěstí, že jsou telefony.

Zmínila jsem se, že jsem první den přespala u své kamarádky Anny. Tímto jí chci poděkovat, opravdu bych nevěděla, co si počnu.

A teď už k zařizování. První věc, kterou jsem si koupila, byla celodenní jízdenka, protože jsem chtěla zařídit co nejvíc věcí. V Hannoveru ji pořídíte za 3,60 € a platí do posledního nočního spoje.


Ačkoliv jsem byla unavená, vydaly jsem se s Annou na cizinecký úřad. Chtěla jsem to obíhání mít co nejdříve z krku. Na úřadu jsme měly štěstí – otevřeno a málo lidí. Už dříve jsem psala, že úředníci nevědí, že existují Čechy. Takže až na tuto nepříjemnost proběhlo všechno bez problému. Ale Anna si chtěla prodloužit povolení k pobytu, které jí v krátké době mělo vypršet. Jak u mě šlo všechno jako na drátkách, tak ona chytla úředníka „zpomalený film je jeho rychlejší brácha“. Navíc byl nový a neměl nic zažité, chudák všechno hledal. Až se „můj“ úředník namíchl a šel to Anně zařídit sám. (Pro srovnání: já jsem to obstarala za 10 minut, ona byla v kanceláři 40 minut.)

Poté nás čekala návštěva univerzity a imatrikulace. Tam už jsem bohužel musela mluvit sama. A tak jsem milé slečně místo šestého semestru nahlásila studium pátého, ale naštěstí to není problém. Chudinka potom řešila mou kartu pojištění, protože jsem si nevyzvedla tu s evropskými hvězdičkami. Koukala na mě jak na podvodníka, co ji chce opít rohlíkem, ale prošlo to. Dál mi podala smlouvu o tzv. Semesterticket, který slouží jako lítačka po celém Dolním Sasku.

Zaplatíte za něj 152 €, ale je na celý půlrok. S ním máte zadarmo MHD v Hannoveru a osobní vlaky v Dolním Sasku, jak jsem psala výše. Nádherná věc na výlety. Jediným problémem je to, že peníze chtějí převodem z banky. Nebudu popisovat celou anabázi v bance, ale opět jsem měla štěstí. V bance jsme zamířily k Anninu oblíbenému a milému úředníkovi, který jí tu pomohl na začátku. Ten našel nejlepší řešení: vložila jsem peníze na Annin na účet a převedli jsme to od ní. Do předmětu převodu jsme zadali moje jméno a bylo hotovo. Převod trval tři dny, pak jsem si Semestrticket vyzvedla a mohla si začít užívat.

Většinou tohle lítání po úřadech trvá dva dny, ale dosud nemůžu uvěřit (a spousta mých kamarádů taky ne), že jsem měla takovéhle štěstí.


Jak musíte postupovat – shrnutí v bodech:

1) Na univerzitu za Erasmus-koordinátorem vyzvednout potvrzení, že vás univerzita vzala.

2) Cizinecký úřad (většinou absolvujete 2. oddělení: a) přihlášení k pobytu; b) potvrzení a povolení pobytu).

3) Univerzita – imatrikulační oddělení, registrace studentů.

4) Banka – založení účtu, převod peněz.

5) Univerzita – vyzvednutí „lítačky“.


První den jsem zakončila zachumlaná ve spacáku u své zachránkyně Anny. A těšila se, jak si zítra konečně dojdu pro klíče od své cimřičky.


P.S. Ještě si musím postesknout, že jsem toho v autobuse moc nenaspala. Odjezd byl v 23:55 a za těch osm hodin jsem si schrupla tak dvakrát. Takže po všem tom lítání mi bylo jedno, jestli jsem pod mostem nebo v posteli.


Hrochuška

Studenti na cestách:


12.5.2006   Rubrika:   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Studenti na cestách VIII.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127553.
Archiv anket.