Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Etiketa stolování: Jak správně prostřít stůl?

Ať už organizujete posezení s klienty, s přáteli nebo třeba sama připravujete svatební oslavu, určitě se chcete trochu vytáhnout a udělat perfektní dojem. K tomu ale potřebujete znát pár pravidel. Víme, kam která vidlička patří i jak má slavnostní stůl vypadat.

 

Elegance a vkus

Přestože se dnes podobné zásady již tolik nedodržují, o to více s nimi uděláte dojem. Na to myslete hlavně při volbě ubrusu a dalších dekorací. Vše by mělo skvěle ladit, ať už doprostřed stolu položíte svícen nebo vázu s květinami, měla byste mít celkový dojem do puntíku promyšlený. (Nezapomeňte ale, že by jednotliví hosté měli na sebe dobře vidět – příliš vysoké váze se tedy raději vyhněte.)

Tip: Pokud máte například stříbrné příbory, nepoužívejte zlaté dekorace, ale stříbrné a naopak. Podobně, jako když dáváte dohromady stylový outfit.

 

Každý kousek má své místo

Talíře patří kousek od okraje stolu (zhruba dva centimetry). Pokud chystáte polévku a hlavní chod, polévkový talíř by měl být položen na mělkém talíři. V podstatě platí, že vše, co bude stolovník během večeře či oběda potřebovat, by již mělo být na stole připraveno.

I příbor má na stole své pevné místo. Nůž samozřejmě patří na pravou stranu talíře a jeho ostří by mělo směřovat směrem dovnitř. Napravo od nože by se měla nacházet polévková lžíce a vlevo od talíře patří vidlička na hlavní chod. Vidlička na salát patří vpravo od vidličky na hlavní chod. Vedle této vidličky (ale ne příliš blízko) by se dále měl nacházet napůl složený ubrousek.

Pokud podáváte ještě dezert a další chody, mějte na paměti pravidlo, že lžíce patří na pravou stranu talíře a vidličky na levou. Dezertní vidličku či lžičku lze také umístit vodorovně nad talíř, ale vždy tak, že hroty vidličky směřují doprava a nabírací část lžičky zase doleva.

 

Kam patří chléb? A kam víno?

Pokud k polévce nebo jinému chodu podáváte chléb, měl by být umístěn na samostatném talíři nad hlavním talířem (nad dezertním příborem).

Pohár s vínem patří na pravou stranu nad talíř a nezapomeňte k němu dát také sklenici vody, která by se měla nacházet o kousek níž než sklenka s vínem.

A jste připravena zazářit!

Komerční článek


30.1.2015   Rubrika: Vybavení domácnosti   |   Komentářů 11   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Etiketa stolování: Jak správně prostřít stůl?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
luciekvetinka@seznam.cz
luciekvetinka@seznam.cz - 9.11.2017 23:57

základ je pořádný stůl <a href="https://www.nabytekdub.cz/kategorie-produktu/nabytek/stoly/jidelni-stoly/">jídelní stůl</a>

 
pavlinka14
pavlinka14 - 27.10.2017 13:18

Určitě je potřeba vybírat dekorace také prakticky a ne pouze s ohledem na design stolování, protože pak taky může nastat situace, kdy se strávníci nebudou u stolu cítit dobře, jelikož je přeplněný... Já osobně na svůj jídelní stůl: www.consulo.cz/truhlarstvi-brno/eshop/3-1-Jidelni-stoly-DUBOVE-dub/0/5/1061-Dubovy-jidelni-stul-STANDARD-II dávám pouze skleničky a příbory společně s prostíráním.

 
dadka
dadka - 12.2.2015 1:31

sharon:
Však ano, ale určitě dáš příbor tak, jak patří. Někdo jí polévku i druhý chod lžící...to mě vytočí do vývrtky, stejně tak, když dá na talíř od polévky druhý chod, aby bylo méně nádobí na umývání.
Kolegyně jedla zásadně lžící a když byla omáčka, knedlík a maso, tak maso vzala do rukya ukusovala a lžící krájela knedlík.

 
denda04
denda04 - 1.2.2015 9:13

sharon: Linda: smajlik - 34smajlik - 47

jak jsme jen my dva je to prostirání jednoduchésmajlik - 58

,ale jak přijdou děti vnoučata se prostírá se vším všudy (víc příborů,skleniček atd )

 
Linda
Linda - 31.1.2015 10:41

Mam tzv. klasickou vychovu, hlavne babicin bratr trval na vsech moznych i nemoznych pravidlech, ktere by jeho vnucka a pravnucka mely umet perfektne, takze chovani u stolu, stolovani, prostirani atd v duchu Gutha -Jarkovskyho jsme mela v malicku snad coby predskolni dite smajlik - 34.... a vite co? Dodnes at se ocitnu kdekoliv na sebevyznamejsi akci tak to NIKDO nedodrzuje...dalsi z mych zbytecnych znalosti smajlik - 42.
Doma pokud se sejdeme vsichni tak jime u stolu s lytkovym prostiranim. ANo jecim na vsechny nuz vpravo a vidlicka vlevo, ale nakonec pokud mi nekdo postavi do prostred stolu vysoky hrnek s pribory a kazdy si vezme svuj tak to taky preziju. A pokud jsme domy samy s vikingem tak jime u televise s nohama na stole a taky nam chutna

 
sharon
sharon - 30.1.2015 14:55

Kaliban: fajn to je neříkám že ne...kdysi když jsme měli doma velký rozkládací stůl a bylo nás víc ...teď jsme jen my dva důchodci smajlik - 68a tak si prostřem podle sebe hlavně teda na ty vánoce a jinak jíme každý v jinou dobu a to i v neděli protože manžel dělá směny...tak už to tak nějak neřeším.....smajlik - 26

 
Kaliban
Kaliban - 30.1.2015 14:41

Ono dodržovat ta pravidla do jisté míry i doma je fajn, když jsem byla dítko, byla jsem vedena k věcem, jako lokty u sebe nebo že se při slavnostnějším stolování chleba ulamuje. A tudíž jsem pak volně přešla ke složitejšímu stolování při různých oficiálních příležitostech zcela bez problémů. Jo, taky ukusuju chleba u počítače, když na to přijde, ale nemyslím, že základy stolování a stolničení jsou "hrát si na něco".

 
sharon
sharon - 30.1.2015 14:02

dadka: však kdo chce ať si je dodržuje.....my na to doma nehrajem ...

 
dadka
dadka - 30.1.2015 13:15

sharon:
No ale při prostírání jsou jasná pravidla, která by se měla dodržovat i při obyčejném stolování.

 
sharon
sharon - 30.1.2015 13:08

prostírám tak jak se to líbí nám......

 
dadka
dadka - 30.1.2015 9:22

Slavnostní tabuli připravuji několikrát do roka, ale nejvíce si vyhraji s tou vánoční. Nesnáším jakékoliv ubrusy s obrázky, vánoční třeba s ozdobami a větvičkami. Mám ráda ubrusy jednobarevné, které jsou z kvalitního materiálu a je to na nich vidět. Nádobí používám čistě bílé, nebo bílé s tmavě červeným dekorem, který je stejné barvy jako ubrus. Používám i kříšťálové sklenice na vodu a víno, příbory starožitné stříbrné a plátěný ubrousek stejné barvy jako ubrus.Je to krása, když se rozsvítí svíčky a všechno se krásně třpytí.
Jinak jíme úplně normálně. Bambusová prostírka...a hotovo.
Někdy se dívám v TV na Prostřeno a tam třeba vůbec nevědí, jak umístit příbor.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146641.
Archiv anket.