Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

O egzaktních vědách

O egzaktních vědách

Každý z nich má respekt, nevim proč! To nás učili už ve škole.

Tak třeba chemie. Stačí vám vědět, že fšecko se skládá z prvků. Když chcete vědět z jakých, nemusíte šprtat, vezmete si tabulky. Jak jdou v tabulce po sobě, každý další je těžší než ten před ním. Čím lehčí, tím větší reakcionář! A liší se vlastnostma stejně jako lidi. Fór je ale v tom, že hmota není hmota, ale energie. Vědci přišli s tím, že hmota vlastně neegzistuje, jenom tam, kde není vákum, tam se vyskytuje elektrický náboj, teda energie. Takže zas - k čemu šprtat něco, co neegzistuje, a zaneřádit si hlavu zbytečnostma, když si ji můžu šetřit na něco lepčího.

No a tyhle náboje se přitahujou jako magnety a hned je tu atom. Ten je ohraničený takovým povrchovým napětím, jako je třeba na hladině vody – skočíte si placáka a to napětí vám pěkně nafackuje břicho. A tak je to s veškerou hmotou, teda s energií. Zkuste praštit pěstí do zdi a hned vidíte, že tam to napětí je taky. Ale i když se o to praštíte, je to jen vaše sugesce, že tomu jako věříte. Kdybyste na hmotu nevěřili, mohli byste procházet zdí. To by nebylo špatný, zvlášť v bance! Ale asi proto už dětem vymejou mozek a naučí je věřit na hmotu. Ale to jsem odbočil, tak zpátky!

Z atomů se skládají prvky. Fšecko to drží dohromady ta elektrika. Atomy se zalasujou, půjčí si bezúročně elektrony a ten dluh je lepčí než lepidlo, už se nevykroutěj. Je to stejný princip jako s hypotékou a egzekutorem. A tak vznikne sloučenina a drží pohromadě, dokud s tín zas něco neuděláte. A vy uděláte. Základem chemie je ekšperyment. Znáte to přece ze školy! Dáte prvky nebo sloučeniny k sobě a ono to něco udělá! Tomu se říká chemická redakce. Na tom stojí celá příroda, i život. Zabublá to, zašumí, čáry máry fuk – a je tam něco jinýho! A když se s tím nic neděje, tak to zahřejete. Jen musíte dávat bacha, abyste utekli včas. Chemie je někdy velká sranda!

Nebo třeba fyzika. Taky nic složitýho! Má to různé obory. Tak třeba optyka. Základem optyky je světlo, páč když je tma, tak vidíte ho...tak neprobíhaj optycké jevy! Potmě nic nevyfotíte, páč lupou neprojde paprsek! A tím jsme u základu optyky a to je lupa! Když to máte moc malé, podiváte se lupou a hned to vypadá líp! I když jsou zase věci, co v praksi ani lupou neošidíte, ale to víte samy! A když je něco daleko, seřadíte lupy do zástupu, vrazíte to do trubky a máte dalekohled. Lupa je základní nářadí na hvězdárně. Kouknete do vesmíru a je z vás agronóm! Když ty lupy v trubce zpřeházíte, máte migroskop a můžete sledovat breberky, které jinak nejsou vidět. Možná je to tak lepčí, ty breberky jsou někdy pěkný hnus! věda

Pak je mechanyka. Ta je užitečná, páč to je o mašinách, co udělají fšecko za vás! Jen je někdo musí vymyslet a postavit, ale na to jsou tu inženýři, tak co bych si s tím lámal hlavu! Mně stačí, že nemusím makat a udělá se to samo!

Nejdůležitější je elektrika. Co do toho oboru patří, poznáte snadno, páč když tam šáhnete, tak vás to praští! Když se vám podaří ucuknout, tak skáčete, běháte a podobně, svým způsobem je elektrika jako malá olypiáda. Tak tam radši nešahejte, na to jsou taky inženýři!

Základem elektriky je štafeta. A náboj je štafetový kolík. Atom vrazí do atomu, předá mu náboj, ten zas dál, a máte proud a už to jede, kam až vede vedení! Na konci je pak váš spotřebič, protože bez elektriky je vám na ho...k ničemu! Horší, když vám probíjí! To s vámi někdy třepe, že z vás vyklepe sádlo líp než posilovna! Tak to máte hned dvě další olympijské dyšciplíny – skok do výšky a gymnastyka! A máme ještě další dyšciplíny, co elektrika zmákne – zpěračství, páč vám zvedne výtah, běh a plavání, páč pohání vlaky a lodě, žárovka svítí a vrhá po vás světlem jako oštěpem – elektrika je prostě sportovní superman. Ale pamatujte, základem všeho je štafeta!

Ve fyzice se taky provádějí ekšperymenty. Zapojte dynamo na kovovou kliku u dveří a až na ni někdo šáhne, zatočte klikou! Fyzika je někdy velká sranda!

Z egzaktních věd ta úplně nejdůležitější je prý matematika. No, ať si každý hraje, co ho baví! Umím si spočítat vejplatu, to ostatní nechám vědcům! Ti nám valí klíny do hlavy, jak je to náročná dyšciplína, ale já jsem na ni vyzrál už na devítiletce! Když chcete něco spočítat, musíte si nejdřív zjistit výsledek. A pak už jen zpětně provádíte úpravy, až se dostanete k zadání. Já vám vymyslel úpravy, že učitelka nechápala! Tak mi dala pětku a řekla, že tyhle postupy se používají až na vejšce, takže mi to nemůže uznat, protože jsem nepoužil předepsaný postup! No řekněte, za co jí dali dyplom, když na ten švindl nepřišla? Ale to je ve vědě běžné. Když vědec něčemu nerozumí, tak setře vás, protože uzná jen to, co tvrdí on! Když někdo přijde s něčím novým, musí si to nejdřív vyhádat. A když ostatní vědce zblbne, dají mu Nobelovku a je z něj taky autorita! Vezmou ho mezi sebe a pak už musí držet hubu a krok, když chce vejplatu!

Četl jsem, že matematicky se dá dokázat cokoli, i to, co ve vesmíru není, a věřím tomu. Můj zlepšovák z devítiletky je toho důkazem! Vědci si takhle matematicky vyfutrujou teoryje a pak si žijou jako prasata v žitě! Takže pro ně je ta matematika opravdu důležitá. Já se k té vejplatě taky propočítám, ale jako vedlejší produkt mě bolí celej člověk! Tak buďte chytřejší než já a učte se kouzla v počtech! Zvlášť jestli jste účetní!

Jako bonus vám sem hodím příklady, schválně jestli je spočtete?!

Vyřešte rovnici: t + 3 ´= ? Už víte výsledek No přece Tatry!

Anebo: Jak se matematicky vyjádří nevěra?

Hop na druhou!

I matematika může být sranda!

Gargamel


5.8.2011   Rubrika: Zábavný koutek   |   Komentářů 60   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - O egzaktních vědách

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60
Gorawen
Gorawen - 5.8.2011 21:23

t+3 = tetrev - ptak (trosku s narecim) aspon tak to vyslo mne...smajlik - 27smajlik - 58

 
Stanik
Stanik - 5.8.2011 12:55

loupák: nahore v liste diskuse... prijd, rady te uvidime :)smajlik - 61

 
loupák
loupák - 5.8.2011 12:52

Stanik: a co je to ten Hampejz,že jsem tak smělásmajlik - 64

 
Křeček
Křeček - 5.8.2011 12:52

Proč mi to někdo neřekl dřív? mohla jsem pochopit chemii už na základce smajlik - 34

 
TULI
TULI - 5.8.2011 12:46

co to pisu ???smajlik - 72smajlik - 72smajlik - 72smajlik - 72smajlik - 72smajlik - 72 omlouvam se MISTO smajlik - 64

 
TULI
TULI - 5.8.2011 12:45

nebude lepsi myslo STASTNE ZENY - ROZHADANE ZENY???smajlik - 42smajlik - 68

 
Almega
Almega - 5.8.2011 12:42

sharon: Též zdravím Martuš! vzpomínám na ní,jak asi vegetuje u moře....Škoda,že někteří nenapíšou,proč už tady nediskutují,taky jsem ráda četla názory Oty a humor Kominice...Snad jsou ještě mezi živými....Jejich atomy by se tu mohly objevit,někdy,přímo egzaktně....!!!

 
Markýza
Markýza - 5.8.2011 12:34

napadá mě něco o potrefené huse -- ale nerada bych byla impertinentní smajlik - 68smajlik - 68

 
sharon
sharon - 5.8.2011 12:33

loupák: u nás v partě.....vyřídím....smajlik - 54

 
loupák
loupák - 5.8.2011 12:29

sharon12:23:Martuš je u vás v partě nebo doma na návštěvě?smajlik - 58moc jí pozdravuj,její články o daleké cestě za sluncem jsem měla moc rádasmajlik - 31smajlik - 45

 
Stanik
Stanik - 5.8.2011 12:27

ajjana: jj, Hampejz si rozvracet nedamesmajlik - 34smajlik - 34 timto prohlasuji, ze tam radi uvidime kazdeho , kdo neskodi, bavi se a ma rad zivot.. a pekne chlapysmajlik - 61

 
sarmyn
sarmyn - 5.8.2011 12:26

Když jsem si přečetla nadpis, už jsem se bála, že mi zase unikla nějaká inovace v češtině. Ale stačí dvě věty a člověk je v obraze.
To musela být fuška nenapsat něco omylem dobře v tak dlouhym elaborátusmajlik - 68

 
loupák
loupák - 5.8.2011 12:25

Bellana12:18 :smajlik - 47

 
sharon
sharon - 5.8.2011 12:23

Markýza: tak aby bylo jasno, už jsem sice nechtěla reagovat ...Lenku Moučkovou jsi sprostě urazila, tos přece pak sama uznala....a dnes na "houbách"....se chytni za nos...nevím kdo je tu ta pavlačová....asi tak...jo mj...Martuš je u nás.....pa,pasmajlik - 45

 
ajjana
ajjana - 5.8.2011 12:21

Stanik:jj, to vím moc dobře,chodím sem od počátku a četla to.ale myslím že to i pokračuje,protože ty dva záhádné nové nicky co se nedávno objevily na Hampejzu něco značísmajlik - 68..ale protože je diskutující dámy docela s přehledem ignorovaly,nemělo to pro ně kýžený efekt.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127336.
Archiv anket.