Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dvojčátka – dvojnásobná radost, dvojnásobná pohroma

Dvojčátka - dvojnásobná radost, dvojnásobná pohroma

Jen málokterá žena touží po tom, aby na svět přivedla více dětí najednou. Zejména když už nějakou tu ratolest má. Oznámení o vícečetném těhotenství většinu nastávajícíh maminek zaskočí a záhy se dostaví obavy, jak to všechno zvládne. A to nejen pracovně, ale i finančně. Dvojčata a vícerčata dají přece jen zabrat mnohem víc než dítko, které se hezky ukázněně narodí jako sólista.

Náš magazín má hned několik čtenářek, které patří do skupiny dvojčatových. Jednou z nich je i naše redakční kolegyně Lenka Tallová, kterou znáte pod nickem talenka. Před více než rokem jí k tehdy tříletému Ondráškovi přibyly hned dvě děti najednou, Barunka a Martínek.

Vzpomínáš si na svou první reakci, když ses dozvěděla, že místo jednoho dítěte čekáš hned dvě? A jak reagoval manžel?talenka+dvojčata

To se z paměti vymazat nedá. Hrdinsky jsem vydržela neplakat až před polikliniku, pak jsem spustila vodopád a brečela až domů. Tam jsem hned nic nechápajícímu manželovi nespravedlivě vynadala, že je to jeho vina, a mrskla po něm důkazní materiál – snímek z ultrazvuku. Chvíli na ty dvě tečky nechápavě koukal, pak se začal trochu připitoměle usmívat a bylo vidět, jak je hrdý. Prostě že je borec. Což mě pochopitelně rozběsnilo ještě víc :-) Já jsem se s dvojčaty smiřovala hodně dlouho. Ještě že těhotenství trvá 9 měsíců.

Vzhledem k tomu, že už jsi jedno dítě měla, máš možnost srovnání. Byly těhotenství a pak porod dvojčat jiné než u prvního dítěte? Co pro tebe bylo v tomto období nejnáročnější?

Obě těhotenství jsem snášela velmi dobře. Jen lékaři mě u dvojčat sledovali daleko víc než při předchozím těhotenství, což chápu, ale život nám to komplikovalo. Když mě dvakrát poslali na pozorování do nemocnice (jednou mě propouštěli těsně před Vánocemi – 23. 12.), byla to zátěž pro manžela a babičky kvůli hlídání staršího synka. Ale to jistě znají i maminky, co nečekaly dvojčata. Porody se diametrálně lišily. Ondráška jsem rodila přirozeně, ale moji "potkyši" se uvelebili v kolizní poloze, takže jsem měla domluvený císařský řez. Ovšem porodila jsem o 14 dní dřív, protože jsem spadla na břicho. Vše dopadlo dobře, ale když srovnávám obojí, daleko raději bych brala přirozený porod. Císaře jsem prozvracela, omdlívala jsem, slyšela jsem i to, co jsem raději slyšet neměla, prostě nic moc.

To nejtěžší tě však teprve čekalo. Každá matka ví, jak vyčerpávající jsou první týdny a měsíce po narození jednoho dítěte. Málokterá si dovede představit, co to do důsledku obnáší, když jsou novorozeňata dvě. Jak jsi to zvládala?

Příroda je milosrdná, takže teď už mám těch prvních pár měsíců zahalených v jakési mlze, vidím jen to hezké a raději si moc nevzpomínám, jaké to doopravdy bylo. Nejhorší bylo nevyspání. V porodnici nakojení obou dětí, odstříkání mléka a dokrmení trvalo hodinu, hodinu a půl. A za další hodinu a půl znovu... Doma to bylo trochu lepší, už jsem získávala grif, nicméně spát déle než 2 hodiny v kuse se mi vlastně podařilo, až když bylo "potkyšům" asi 8 měsíců. Na psychiku byly hrozné takové ty začátky, když jsem na hodinovou procházku připravovala děti (včetně kojení) hodinu a půl. Když jsem pak přípravu stáhla (včetně kojení) na půlhodinku komplet, připadala jsem si jako mistr světa. A pak už to šlo líp a líp.

A co teď, když se – sice náročná, ale v podstatě „ležící“ – miminka proměnila ve dvě neřízené střely. Jak řešíš třeba venku rozprch na dvě strany? Máš vůbec čas si přes den, když jsou děti vzhůru, vydechnout?

Mimo zahradu se snažím udržet děti v kočáře a zatím se to daří. A po vzoru jedné dvojčatové šťastné ženy – kat – jsem potkyšům pořídila vodící kšíry a dám si je na vodítka. Docela se těším na reakce okolí. Na zahradě je vypustím a pak už jen kmitám. Kde jsou chvíle, kdy se děti batolily spořádaně na dece a já jsem si četla! Jistě že mám čas si přes den vydechnout. Jednak mají děti sladěný odpolední spánek, takže mám 2 hodiny jen pro sebe (kolem poledne mě tudíž většinou najdete on-line na Šťastných ženách), jednak se potkyšci hodně často zabaví sami spolu – mají prostě parťáka. Nevisí mi na noze 24 hodin denně, jak mi visíval Ondrášek.

Jak příchod sourozenců zvládl Ondrášek?

Myslím, že není rozdíl v tom, jestli přijde jeden mladší sourozenec, nebo dva najednou. Ondra to vzal sportovně. Dlouho trvalo, než sourozence pohladil, nechtěl se jich dotýkat, jen je z povzdálí pozoroval. Asi se jich trochu bál, protože tvrdil, že mají malé zuby a koušou. Ale pak se otrkal. Naštěstí je u nás v domě spousta lidí, kteří si na něj vždy našli čas, takže ztrátou pozornosti rozhodně netrpěl. Teď bere jako normu, že člověk má mít dvě miminka, a když kamarádi hlásí narození jednoho sourozence, stíhá je útrpným pohledem. Je na potkyše hrdý – a už je bere jako parťáky. Je to jedna velká smečka, podporující se v nezbednostech. Přesilovka.

Co bys z vlastní zkušenosti poradila ženám, které narození dvojčat třeba právě očekávají a potýkají se s obavou, jak si s nimi poradí?barunka+martinek

Buďte připraveny na všechny varianty, rizika předčasných a komplikovaných porodů jsou u dvojčat bohužel častější. Pro všechny případy si zjistěte, co by vás čekalo s nedonošeným dítětem. Po porodu každou chvilku klidu věnujte spánku a relaxaci. Využívejte pomoc okolí, jak jen to půjde. Pamatujte, že nejste chobotnice. Někdy se holt stane, že než uspokojíte potřeby jednoho dítěte, to druhé prostě pláče. To z vás nedělá špatnou matku. Připravte se na to, že kamkoliv s dvojkami půjdete, budete středem pozornosti. Uslyšíte poznámky okolí, které vám nemusejí být příjemné, ale zkuste se usmívat, ti lidé to většinou nemyslí nijak zle. A co je nejdůležitější – ta dvojnásobná práce se vám vrátí dvojnásobnou radostí: budou se na vás usmívat dvě děti, budou vás objímat dvoje ručky a pusu dostanete na obě tváře zaráz. A za tohle to fakt stojí :-)

Děkuji za rozhovor a přeji celé vaší rodině hodně štěstí. A tobě také mnoho trpělivosti a síly.

Meryl


14.10.2008   Rubrika: Fórum dnešní   |   Komentářů 79   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dvojčátka – dvojnásobná radost, dvojnásobná pohroma

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-79
Terka jun
Terka jun - 14.2.2019 10:24

Tak jsem se na to dneska ptala, a můžete si ji zařídit už i u nás, dá se objednat v každé lékárně, kde zaplatíte 4 tisíce korun, a lékárna ji dodá přímo do Vaší nemocnice.

 
Veronaska
Veronaska - 12.2.2019 14:26

Nevíte jestli tohle jde jenom v té Kanadě? nebo jestli to lze i u nás?

 
Terka jun
Terka jun - 10.2.2019 11:57

Kamarádka co rodila v Kanadě, tak dostala po císařkém řezu na břicho pupmu, která jí přes katetr do rány vpouštěla analgetika, takže to působí lokálně a nemusela brát prášky od bolesti.

 
Veronaska
Veronaska - 8.2.2019 10:24

Holky nebyla jste někdo na porodu císařským řezem? nevíte jestli budu muset brát pak nějaká analgetika? nebo bych to mohla vydržet i bez prášků od bolesti?

 
angeloo123
angeloo123 - 28.5.2012 13:52

No když jsem zjistila, že čekám hned dvojitou porci :D byl to šok, ovšem po přečtení spousty článků na internetu a v nejrůznějších diskuzích jsem se přeci jen trošku uklidnila. Například tady je toho o dvojčatech dost http://www.nejenmaminkam.cz/dvojcata

 
jasmine
jasmine - 25.10.2008 4:08

Pro matku je to zátěž,ty fota dvojčátek jsou nádherná,smekám před matkami ,neboť dnešní shon,ale i drahé věci na děti je těžké pro matku zvládnout vše,ovšem máli milujícího manžela a otce je to jednodušší,horší je když zůstane sama,to je pak uhoněná,ale matka ,která miluje své děti zvládne vše i za cenu padnout únavou na zem,zase vstane a miluje své dítka a je jim dobrou matkou.smajlik - 47
Já dvojčata sice neměla ,ale jsem z dvojčat,sice dvojvaječných,ale byly a jsme s bráškou dodnes jak jedna duše,odmala jsme si byli k době mnohem blíže,nežli se starším bratem,ač byl jen o 3 roky starší.Je to zajímavé,ale nemoce jsme měli stejné ve stejnou dobu ,jen já se špatně vdala a rozvedlo,kdežto bratr má manželství a super ženu,já dva syny on dvě dcery ,příroda nás spravedlivě podělila i na dětech.Bráška je výtečný otec ,manžel,já už jen výborná máma,bez muže,smajlik - 54

 
Veverka+2
Veverka+2 - 14.10.2008 19:34

Všem maminkám vícečátek gratuluju a smekám - mám občas plný zuby těch mých dvou "mono"skříťat..Představa že jedno z nich je ve chvílích lumpáren dvojmo je hroznásmajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68
Nicméně je to moc krásný článek a krásný konec!!!smajlik - 47

 
r1911
r1911 - 14.10.2008 18:23

kat: páni, to už dávno nejsou žádná mimina smajlik - 60
ovšem video s dudlíkem je taky fajn smajlik - 68

 
Elí
Elí - 14.10.2008 17:34

tak jsem si početla a pokochala se obrázkysmajlik - 60smajlik - 60Holky ,smekám před vámismajlik - 56smajlik - 56
talenka,video je kouzelný a článek je krásný a dojímavý
Přeju všem dětičkám krásný dětství a hodné rodiče

 
catcat
catcat - 14.10.2008 17:17

já jsem byla v porodnici s maminkou, co měla dvojčátka holčičky a byla hrozně šťastná, protože doma měla už 2 kluky. Chtěli 3. holčičku a celou dobu těhotenství jí tvrdili, že dvojčata budou zase kluci. A mít za totáče najednou 4 děcka, to byl taky záhul, klobouk jsem před ní smekala. Byla to úžasná ženská, pohodová a vlastně mě zaučovala, jak se starat o mimismajlik - 60

 
illča
illča - 14.10.2008 17:03

kat - no je to tak - 3 - 4 děti stejného věku vždycky budou hlučnější než dva sourozenci, mezi kterými je věkový rozdíl. Proto si myslím, že dvojčátka, trojčátka ( a k tomu starší sourozenec) jsou zahul na psychiku, i když jsou děti hodné . Jedno se opičí po druhém, co vymyslí jeden, musí mít druhý , třetí... všechny maminky, které vychovávají dvojčata, trojčata mají můj obdiv !!!!!! smajlik - 47

 
kat
kat - 14.10.2008 15:32

maty: tak já jak jsem psala to mám taky v mlze- takže občas vzpomínám na to nuchání, co už si ted líbit nenechají, na tu jejich vůni, která jim už ted pomalinku mizí, tedy ony ji mají, ale ne už tu miminkovskousmajlik - 60 ale zase je super, že si vyhrají, občassmajlik - 42 a spí celou noc, ty probdělý noce bych už zpět fakt nechtěla, snášela jsem to čím dál tím hůře- asi stáří či cosmajlik - 42 ale takovou tu nuchandu- nebo že štucel položíš na zem a on tam za půl hodky pořád je...to by se mi občas hodilosmajlik - 42smajlik - 68smajlik - 77

 
maty
maty - 14.10.2008 15:21

kat: no, já už bych je teda spátky nechtěla smajlik - 20smajlik - 68smajlik - 68, svoje děti miluju, ale to co mi prováděly smajlik - 36.....pro mně to byl očistec smajlik - 99smajlik - 98

 
kat
kat - 14.10.2008 15:07

maty: jj, kde že lonský sněhy jsousmajlik - 76smajlik - 68

Viv :o): nojo nějak stárnou holky

 
Viv :o)
Viv :o) - 14.10.2008 15:04

smajlik - 60smajlik - 60 vsechny jsou krasny...

kat: smajlik - 63 nak rychle rostou ne... me to pripada jako vcera kdyz se narodily... kurna... ten cas leti... (zacinam mluvit jako starena... ) smajlik - 76smajlik - 34

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-79
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.