Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Jen pár mincí aneb Výčitky kvůli žebrákovi?

Jen pár mincí aneb Výčitky kvůli žebrákovi?

Ráda bych znala názor ostatních na situaci, do které jsem se nejednou dostala. Mnozí z vás myslím máte podobnou zkušenost.

Byli jsme s manželem nakoupit v supermarketu. Žádný velký nákup, jen klasika v podobě pečiva, ovoce, sodovky, pár sušenek dětem a něčeho k večeři. Když jsme mířili s nákupním vozíkem k našemu autu, všimla jsem si cizího chlápka, který se k nám podezřele přibližoval. Podotýkám, že byla sobota dopoledne a já se už viděla u sporáku, jak rychle připravuji oběd. Říkám si, čas rychle utíká a já nemám náladu poslouchat všelijaké pouliční prodejce, chci rychle domů (nejsem fanda nakupování) a mít alespoň sobotní odpoledne volné po celotýdenním pracovním maratonu.

Začali jsme uklízet potraviny do auta a dotyčný spustil přednášku o tom, že není žebrák, ale že je venku a dnes měl jen jednu polívku (kde si ji uvařil, to neříkal), na víc zatím nedostal. Jestli nemáme nějakou tu korunu navíc, kterou bychom mu mohli věnovat, a všechny ty dojemné řeči kolem. Projev měl opravdu srdceryvný a působivý, na chlapa jak horu až moc. Na první pohled nejevil známky žádného postižení, nemoci nebo čehokoli, co by ho odsuzovalo k žebrání. Na druhou stranu životní příběhy nejsou vidět a kdoví, čím takový člověk prošel. Možná opravdu nemůže najít práci (nedá mi to a přemítám – obchoďáky přeci nabízejí brigády například na doplňování zboží atd.), nebo nechce? Když jsem o tom tak uvažovala, uvědomila jsem si, že ho tady nevidím poprvé. Nejednou jsem měla to potěšení se rozhodnout, zda obdarovat malým obnosem, či ne.

Byla jsem v rozpacích, jak se zachovat. Promítla jsem si, jak při nakupování vybírám takové potraviny, které mi rozpočet pro čtyřčlennou rodinu dovolí, a potom urostlého chlapa, který má obě ruce a nohy, jak žebrá na ženské pár drobných.

Přistihla jsem se, že mám snad kvůli tomu „nezvanému“ výčitky, že my si ten chleba vezeme v košíku a on ne. Je to tak správné? Jaký na to máte názor vy a jak se v takové situaci zachováte? Platí tady pořekadlo „bez práce nejsou koláče“, nebo „dej a bude ti dáno“?

Dandenka


6.2.2009   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 61   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jen pár mincí aneb Výčitky kvůli žebrákovi?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-61
mája3
mája3 - 4.7.2009 19:19

byla jsem v kostele v Olomouci a přistoupila ke mně paní s prosbou,že by se potřebovala normálně vyspat a vykoupat,jestli bych jí nedala peníze,že je jí to trapný,ale co má dělat.Vzpoměla jsem si na slova řádové sestřičky,že pokud chci dát,ať to udělám a nepátrám co s tím dotyčný(á) udělá.Prostě dar a hotovo.Dala jsem paní dvě stovky(jsem v důchodu a pracuji,když to zdraví trošku dovolí).Ta za mnou po pár vteřinách,ať jí dám ještě 100.Jsem tím úplně vyléčena z tohoto způsobu obdarování.Ale,když je mi to líto,vzpomenu si na slova a prostě jsem měla volbu a ona ji měla také.Jinak obdobně jako většina podpořím pastelku,ale nesmí mne žádat 10 lidí za dopoledne,většinou podpořím psí útulky kvalitníma granulkama.Jinak moc obdivuji Iljanku,to me prostě nenapadlo.

 
DANDYNA1
DANDYNA1 - 13.6.2009 10:56

ahoj na příslový dej a bude ti dáno se klidně vybodni je to holí nesmysl mi jsme s manželem kolikrát už pomohli rádoby kamarádům nechali je u sebe na čas bydlet našli jim práci zařídili doklady půjčili peníze a výsledek ? na nájem nám nikdy nikdo nepřispěl peníze nám nevrátili a ještě se nás snažili okrást dělat dobrý skutky se vyplácí jen ve zlém ale né v dobrém a co se mě tíče je mi fuk jestli někdo i známí nemá práci kde bydlet nebo má doma deset hladovech dětí já už nikdy pro nikoho nehnu ani prstem nikdy jsme se ani toho blbýho poděkování nedočkali vždycky nás jen někdo využil a já už s tím končím

 
Lotynka
Lotynka - 10.4.2009 22:21

jakýpak výčitky, s tím se vůbec netrap. Jednou mi říkal můj kamarád, že taky potkal ,,žebráka" , kamarád mu peníze nedal, měl koupenou plněnou bagetu tak mu ji dal, on jí samozřejmě nechtěl. Podle mě to žebrák ani nebyl, pokud sem žebrák dám zavděk i rohlíkem. Ostatní chtěj peníze jen na chlast.

 
mashanka
mashanka - 10.2.2009 16:27

To je chyba, mít výčitky z člověka, který je v situaci, do které jsi ho nedostala ty. Já jsem se párkrát v podobné situaci zachovala tak, že jsem mu nabídla jídlo nebo že s ním dojdu ke stánku a koupím mu, na co si ukáže - neměl zájem - chtěl peníze, aby měl na chlast

 
dadka
dadka - 9.2.2009 7:22

Jaképak výčitky? Nedávám. Když jim chcete dát rohlík nebo něco na jídlo, nechtějí. Mají to na chlast nebo cigarety. A pokud je zdravý, ať jde makat.Pokud někdo chce pracovat, tak práci najde.

 
Denis
Denis - 8.2.2009 23:13

Už je to delší dobu, v metru na Hradčanské žebrala ženská kolem 50. Když se jí řeklo, že pro ni máme práci, odpověď byla , jestli nejsme blbý, že ona si takhle vydělá víc. Bylo jí odpovězeno něco hodně peprného, proto nedávám!!!
A mladýmu zdravýmu chlapovi už vůbec ne!!!

 
Nessy
Nessy - 8.2.2009 17:03

No, většinou nedávám. A i když už, tak podle situace. Určitě si koupím třeba srdíčko, které přispívá dětem, ale pokud ke mě přijde někdo, kdo nevypadá, že by nebyl práce schopen, tak nedávám. Jednou mě sice přemluvili dva výrostci, že jim ukradli peníze, ale to jsem byla sama "blbý" kuře, tak jsem jim uvěřila. Ovšem v zápětí mi to tak nějak došlo a docela jsem těch peněz litovala...

 
hlavička
hlavička - 7.2.2009 15:14

Já bezďáky a žebráky nepodporuju.Pracuji,i když teď mám částečný důchod v supermarketu,chodím o berlích a když je před obchodem vidím jak žebrají-a pak jdou a koupí si krabičku vína nebo piva,tak mi z nich je špatně.A většinou vypadají zdravě,tak by mohli někde pracovat.Ale oni ne,žebrají,jsou špinaví a smrdí.Někdy máme strach abychom od nich něco nechytli-z těch špinavých,ušmudlaných peněz.Vím,že o jednom se říkalo,že má žloutenku.

 
Cárka
Cárka - 7.2.2009 15:05

Taky žebrákům nic nedávám a výčitky kvůli tomu nemám.Jednou jsem četla rozhovor se ženou, která žebrala. Přiznala, že když je slabý den, tak si vyžebrá asi 1500,- ,ale když se daří jednou tolik i víc.A já jim mám přispívat z důchodu?smajlik - 66

 
iljanka
iljanka - 6.2.2009 17:46

taky žebrákům a podobným loudilům nic nedávám. Jsem babka důchodkyně a na jednu babku důchodkyni už tři roky posílám peníze v adopci na dálku ("Důstojný život") . Předtím jsem měla tři roky v adopci na dálku jednu holčičku. Myslím, že to stačí. Mně taky nikdo zadarmo nic nedává.

 
vranoj
vranoj - 6.2.2009 16:14

Žebrákům nic nedávám. A bez výčitek. Já si musím vydělat každou korunu a dneska nemám ani ty blbé přídavky na děti.

 
Almega
Almega - 6.2.2009 14:46

V úterý jsem byla v Praze,potřebovala jsem chvíli čekat na rodinu,tak jsem si sedla do McDonaldu na Václaváku.Měla jsem s sebou knihu,tak jsem se začetla,najednou slyším za sebou u stolu,jak někdo říká "nemáte drobný"?No obcházel tam nějakej polocikán a loudil.Na mě si nedovolil,asi skrz tu knihu.Tak to už je fakt síla.

 
denda04
denda04 - 6.2.2009 14:19

Zaffira: smajlik - 47co chtěji na chlastsmajlik - 98 já je totiž nikdy neviděla jinak něž s pivem nebo vínem a cigareta tak to je normalsmajlik - 36

 
Zaffira
Zaffira - 6.2.2009 14:09

chlapa bych poslala do pryč. Kdo si práci chce najít, tak ji najde, zejména chlap. Tihle žebráci většinou stejně chtěj prachy, nabídku že jim někdo koupí chleba a mlíko odmítnout, takže o co jde.

 
denda04
denda04 - 6.2.2009 14:07

JarkaP: SOUHLAS máš pravdu smajlik - 47 taky koupim sem tam časopis, myslím Prostor pak dám Liga proti rakovině ,, i SNS pošlu ,ale žebrákům nééééé

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-61
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127336.
Archiv anket.