Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Prý čekám postižené dítě. Jak se mám rozhodnout?

Prý čekám postižené dítě. Jak se mám rozhodnout?

Zdravím všechny šťastné ženy. Ačkoliv bych nikdy nevěřila, že bych mohla žádat o názor, tak nyní se tak stalo.

Je mi 35 let a tak nějak nevím, jak se rozhodnout. Jsem bohužel docela dost nemocná – mám cukrovku. Kdysi dávno, před třinácti lety, jsem si vyslechla: „Slečno jste těhotná a rozhodně to dítě musíte dát pryč, protože bude 100% postižené.“ A já poslechla a nechala si vyplnit papíry na interrupci s tím, že si ještě zajedu na dovolenou a teprve po ní se zákroku podrobím.

Na dovolené se mi vše rozleželo v hlavě a já se rozhodla dítě si i přes všechna rizika nechat. Narodil se mi krásný, zdravý syn, kterému je dnes skoro třináct let.

čekám postižené dítěTeď je mi pětatřicet a stojím před stejným rozhodnutím. Jsem těhotná, mám za sebou všechny možné testy a vyšetření a podle lékařů není stoprocentně jisté, že se dítě narodí zdravé. Je velké riziko, že bude mít postižený mozek z důvodu mé cukrovky a častých hypo- a hyperglykemií.

Jsem už ve dvacátém týdnu, rozhodnout se pro ukončení těhotenství je pro mne velice těžké a navíc – pořád se mi vrací mé první těhotenství, které přes důrazná varování lékařů dopadlo skvěle a dítě se narodilo zcela zdravé.

Nevím, jak se mám rozhodnout. Moc ráda bych požádala o radu ženy, které měly dítě i navzdory těžké cukrovce. Zajímaly by mne jejich pocity a zkušenosti. Uvítám i nezávislé pohledy ostatních žen. Není mi vůbec lehko a rozhodnutí, které mám učinit, je velice těžké a bolestné. Všem moc děkuji.

Šárka


14.9.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 117   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Prý čekám postižené dítě. Jak se mám rozhodnout?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-117
Olgava
Olgava - 8.11.2010 11:21

Me teda zarazila veta....... podle lékařů není stoprocentně jisté, že se dítě narodí zdravé......

A to si nekdy je nekdo 100% jisty, ze se dite narodi zdrave ? To je prece cele nesmysl.
Amniocenteza dale prece zkouma geneticke vady, ne ?

 
Yitka
Yitka - 25.10.2010 0:30

Almega: a ty si myslis, ze zrovna ty prinasis nejaky prospech spolecnosti? Mozna, ze nejaky "dement" (jak nazyvas postizeneho cloveka) prinasi spolecnosti vic uzitku nez ty se svymi nazory...treba na tu "zodpovednost" cloveka.

 
Vlastí
Vlastí - 12.10.2010 19:48

Almega: v dnešní době zaměřené na výkon a situaci, kdy se snižuje úroveň, zvl. pak budoucí důchodci nemají moc hezké vyhlídky, je krajně nezodpovědné vědomě stárnout, být multimorbidní a sobecky tak zatěžovat státní zdravotnoctví a sociální síť!!!

 
luckacaky
luckacaky - 7.10.2010 2:51

mé těhotenství bylo v pohodě,i porod,kojila sem syna do 3,5let,nikdy nebyl nemocný.ale ve 4 letech vysoká horečka 39,tu jsme sice srazili,ale za týden opět 39 horečka,následovali testy,zvýšené jaterky,podezření na myopatii(sval.nemoc),tu nám nakonec potvrdili,z minuty na minutu jsem se dozvěděla že syn trpí smrtelnou nemocí,postupně odumírají svaly kosterní,dýchací a nakonec srdeční,má svalovou dystrofii,říkali že kolem 6 roku může přestat chodit.doma jsem na něj koukala když spal a hystericky sem brečela.byla sem na to sama(manžel nás opustil týden po této události).po rozvodu mě začal psychicky trápit skrz malého,začla sem brát antidepresiva.po půl roce sem se smířila se synovo nemocí a dělala sem vše pro to aby byl šťastný,také jsme pečlivě cvičili.dnes je mu 9 let a chodí do 3.třídy.cvičíme pořád 3krát denně Vojtovku,lázně a stále ještě chodí sice hůř ale chodí.máme sice pár omezení,i při obyč rýmě začne padat,jakmile nachlazení přejde je to zas o něco lepší ale Tomášek je i přesto šťastný.je to těžké náročné ale dá se to zvládnout.a už nejsme na to sami,mám skvělého přítele a taťku(jeho vlastní otec pro syna pár let nechodí) pro Toma.teď se mu chystáme pořídit sourozence.u dalšího syna je 50% riziko stejné nemoci,ale jdeme do toho,i s genetikem který nám po celou dobu těhot bude radit,pomáhat,dělat testy.já bych na potrat nikdy nešla.Šárce bych poradila jdi do toho,nech si to mimčo,budeme držet palečky ať se narodí zdravé.pak až někdy sem dej vědět jak ti to vše dopadlo,pa Lucie

 
Vendelina
Vendelina - 2.10.2010 15:24

Zkusila bych více poslouchat svou intuici a když vyšly výsledky negativně, tak bych to víc dále neřešila!!!!!!!!!!!!!!!

 
Almega
Almega - 1.10.2010 9:31

Schválně jsem si přečetla,jak to dopadlo...No v dnešní době,kdy se budou zastavovat a snižovat příspěvky na postižené,a bude to určitě do budoucnosti jen horší...tak je třeba mít zodpovědnost a nepřivádět na svět vědomě!! postižené děti! I tak už je genofond značně oslabený a následující generace budou řešit stále horší a horší problémy.Nevím,jak může nějaký hodně postižený člověk ještě třeba dement,přinést nějaký prospěch společnosti...Spíš je někde v ústavu a tam se o něj musí někdo starat a někdo to musí platit....Když se někomu stane úraz a stane se postiženým,tak je to něco jiného,než když se v těhotenství 100% prokáže nějaká závažná vada,matce se to řekne,ale ona si to přece "musí"nechat...No a pak má buď ona na hrbu doživotní péči nebo ústav....

 
arsiela
arsiela - 17.9.2010 5:29

Renee nejprve pro upřesnění,péče o jakkoli postižené dítě vůbec neznamená automatický nárok na jakoukoli dávku,vše záleží na náledě a osvícenosti pár úředníků a lékařů an posudkovém.To samé vůbec není pravda,že matky postižených dětí nepracují.Většinou chodí alespoň na půl úvazek,protože být celý život doma s postiženým dítětem se nedá.O tom,že lékaři netlačí nikoho do rozhodnutí po tartu - tak to je totál kravina.Mám dítě u kterého vadu srdce diagnostikovali v 30tt úvodní věta lékaře v FN zněla,probůh proč to nepoznali,mohla jste to dát pryč.To samé pak po porodu,,když je lékař schopný 24 hodin po porodu říct matce,že má žalovat lékaře,co nerozpoznal vadu,to svědčí o mnohém.Hlavně o názoru lékařů.
Bohužel Šárka vůbec enpíše o jaké postižení by se mělo jednat,zda o mentální,fyzické nebo kombinované.
Takže napíšu jen vlastní zkušenost mám syna s fyzickým postižením,kromě vady srdce nic víc v těhu nezjistili.Pak se časem ukázali další vady.Nebudu lhát,život s dítětem co má postižení není uplně to nej.Je tam řada omezení,pobyt v nemocnici,rozhodí to celou rodinu.O psychice rodičů enmluvě,jak já tak manžel užíváme antidepresiva.Ale zatím jsme nikdy nelitovala a stát před tímhle rozhodnutím znovu,tak si to dítě 100% nechám.
Přeju hodně štěstí.

 
Moirain
Moirain - 16.9.2010 19:45

Bohužel ten případ australských, britských a jiných hluchých partnerů je skutečný, programově pro IVF žádaly sperma hluchého dárce a pak předinmplatační diagnostiku, aby dítě bylo s co největší pravděpodobností hluché. Protože se považují za svébytnou kulturu a chtějí, aby tu kulturu převzal i potomek.

A blahopřeji Šárce, že to vypadá dobře, ačkoli budu podle zdejší atmosféry též zlá. Já se domnívám, že postavena do stejné situace, bych na potrat šla. Mám poměrně dost dobrou představu, co to znamená péče o tělesně a/nebo fyzicky postiženého člověka a vím, že na to fyzicky, ani psychicky nemám.

 
Petra+Dalísek+Petísek
Petra+Dalísek+Petísek - 15.9.2010 20:28

Šárko,držím palce!! Každý může napsat názor,ale to nejdůležitější je na tobě... Já bych si miminko určitě nechala!!!

 
Luciq
Luciq - 15.9.2010 15:42

já jsem před takovou volbou naštěstí nikdy nestála, proto nemůžu radit, fakt nevím, jak bych se rozhodla, jen vím, že to rozhodování je jiné u prvního a jiné u druhého dítěte
starat se o postižené dítě, které je jedináček je těžké, ale myslím, že relativně možné
starat se o postižené dítě, které má staršího sourozence je hrozně těžké, a nejhorší je to právě pro toho staršího sourozence, protože celý život se najednou točí jen kolem toho mladšího
autorce přeji, aby se rozhodla správně a svého rozhodnutí nelitovala smajlik - 45

 
Grainne
Grainne - 15.9.2010 9:49

Jarča*: já bych si tipla, že je to odvozeno od jednání lékařů. "Prý".....oni totiž zřejmě preventivně očekávají narození postiženého dítěte, protože je tu "prý" statisticky vyšší pravděpodobnost, ačkoliv tomu zatím nic nenasvědčuje.
My totiž máme skvělé prenatální statistiky, významně vylepšené tím, že rizikové plody bývají potráceny v době, kdy se statisticky nezahrnují do porodů, nýbrž do potratů.

 
Jarča*
Jarča* - 15.9.2010 9:38

Mně hlavně připadá zavádějící název článku. Prý čekám postižené dítě bych zaměnila za Možná čekám postižené dítě. Třebas by pak některé názory nebyly tak radikální.
Šárko, zatím se nic neděje, pokud ses rozhodla si dítě nechat, pořád je docela velká pravděpodobnost, že všechno bude O.K. Opatruj se a dej potom vědět, jak všechno dopadlosmajlik - 45smajlik - 61smajlik - 45

 
punh
punh - 15.9.2010 9:11

Bellana: věřím, že jde o skutečný případ, ale mě přišla hrozná věta: "dvě hluché australské lesby, které chtějí mít hluchou holčičku". Vždyť přece nikdo programově nechce mít postižené dítě. Moje známá nešla na amnio, protože měla strach a když se jí narodila postižená holčička, tak hned na porodním sále si vyslechla: "Máte co jste chtěla." smajlik - 76Jenže ona nechtěla postižené dítě, ale měla strach z komplikací po amnio.
Jinak smekám před každým, kdo se dokáže postarat o postiženého a nedá ho do ústavu. Ale vůbec neodsuzuju ani toho, kdo prostě má pocit, že tu náročnou situaci nezvládne a volí ústavní péči. Je to opravdu těžké a kdo to nezažil, neumí si to představit.

 
Grainne
Grainne - 15.9.2010 7:48

Bellana: víš, někdy se tomu taky říká "mluviti o provaze v domě oběšencově".
To jsou ty jemné nuance společenského chování.

Kopat příkopy, stát u pásu, nebo prodávat za pultem je taky náročné a vyčerpávající, málokdo by to volil dobrovolně, kdyby měl na výběr.
Tohle vyčerpání je spíš důsledkem postoje společnosti - minimální, nebo žádná podpora, tyto děti jsou vnímány jako "chyba v systému", koho by tedy nevyčerpávalo celoživotně se dívat na "vlastní chybu" a jako k chybě se k nim přistupuje, odmítne li matka potrat, nebo odložení do ústavu, společnost ji zavrhne s tím, ať si to tedy "vyžere".
To je odporný, necivilizovaný způsob bandy lovců mamutů, ti k tomu ovšem měli skutečně racionální důvody. Zřejmě se ještě musíme hodně a hodně posouvat dopředu v oblastech, které rozšiřují obzory za hranici vlastní peněženky a vlastní kuchyně.

 
Bellana
Bellana - 14.9.2010 23:26

punh: Jenže to je skutečný případ, starý několik let. Grainne mi ho jen připomněla. (A jen tak na okraj - měla jsem v rodině mentálně postiženého člověka, vím, co obnášela péče o něho. Nedali ho do ústavu a starala se celá rodina, ale nejvíc právě jeho matka. Byla vyčerpaná a sama by to nezvládla.)

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-117
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77194.
    Archiv anket.