Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Manžel přetěžuje naši dceru

Manžel přetěžuje naši dceru

Máme desetiletou dceru a se začátkem školního roku řešíme už tradičně stejný problém: Kolik zájmových kroužků je pro takhle staré dítě akorát? Manžel tvrdí, že čím více bude dcera zaměstnaná, tím méně hrozí, že se v pubertě chytne nějaké party. Podle něj je důležité vytvořit dětem už od malička správné návyky a vzbudit v nich zájem o něco užitečného.

Souhlasím s ním, ale mám pocit, že letos to už trochu přehnal. V loňském školním roce chodila dcera na flétnu a do tanečního kroužku, myslím, že to bylo tak akorát. Dvě odpoledne v týdnu měla vyhrazená pro tyto aktivity.

Jenže letos to vypadá tak, že má v podstatě celý týden „zabitý“. Taneční kroužek skončil, tak manžel rozhodl, že ho dcera musí mít nahrazený nějakou jinou pohybovou aktivitou. A aby toho nebylo málo, přihlásil ji na basketbal, kde jsou tréninky dvakrát týdně – vždycky v pondělí a ve středu od tří do půl páté. Než se vysprchuje a dostane děvčátkodomů, je už skoro šest.

Ani v jiné dny to není o moc lepší. V úterý chodí na flétnu od půl čtvrté do půl páté a ve čtvrtek do místní Lidové školy umění na dvouhodinový keramický kroužek. Od tří do pěti.

Jediné, co měla volné, byl pátek a já doufala, že už to tak zůstane. Ale teď přišel manžel s tím, že by byla možnost, aby dcera chodila každý pátek od půl třetí na hodinu francouzštiny, cizí jazyk navíc se jí prý neztratí a jedná se “jen“ o hodinu týdně.

Nesouhlasím s tím. Mám dojem, že už toho je na jedno desetileté dítě až až. Dcera to přijímá tak nějak trpně, bojí se otci vzepřít. Občas si jen posteskne, že nemá čas na kamarádky, se kterými by chtěla po škole trávit víc času.

Jsme v tomto ohledu s manželem ve velkém rozporu. Kdyby bylo na mně, zařídila bych dceři maximálně tři zájmová odpoledne, ale nejspíš jen dvě. Pro desetileté dítě mi to připadá tak akorát. Mám obavu, aby se to, jak to má nastavené nyní, nějak neprojevilo na její psychice.

Jaký je váš názor na množství zájmových kroužků pro děti? Považujete za správné, aby měly nějakým vyplněné doslova každé odpoledne od pondělí do pátku?

Jiřina


23.9.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 55   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Manžel přetěžuje naši dceru

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-55
Nofar
Nofar - 27.2.2013 10:43

Tri odpoledne je akorat. Dite musi mit cas i na odpocinek, hru a pratele.

 
Minea
Minea - 2.2.2011 0:36

Já měla dvakrát až třikrát týdně karate, to samé koně, pak keramiku, tenis,aj, tanec a atletiku s gymnastikou (to jenom okrajově, ne závodně). Máma mě s kamarádkou vyzvedávala z atletiky a vozila na karate, neměla jsem čas se převlékat, tak jsme to stíhali po cestě. Narvat se v zatáčkách do kimona, byl zážitek, na který dodnes ráda vzpomínám. Myslím, že mi tím dali možnost cítit se dobře téměř v jakémkoli prostředí. Přijdu na ples a nesedím, jdu v noci domů a nebojím se, kluci si jdou zaběhat a berou mě s sebou. Nevím o to, že by mě nějaký trenér přetěžoval a učení v páté třídě není zase tak těžké. jsem moc ráda, že jsem se toho mohla tolik naučit v době, kdy na to byl čas (až bude dělat přijímačky na vysokou už to nedožene). A kamarádi? O víkendech jsme pořádali pijamové párty jakým není rovno. Pokud jde o to, nechytnout špatnou partu, pak mě prostě nezajímali lidé, kteří jen vysedávají v hospodě a nic reálného neumí, nemají cíle ani plány, když jsem měla na každém kroužku prima lidi, kterým o něco jde.

 
Riki
Riki - 25.9.2010 9:27

No jo, každý den je moc. smajlik - 42 Ovšem, pokud si vzpomínám, mí synci chodili v pondělí na sportovní hry, v úterý do skauta, ve středu na florbal, ve čtvrtek na informatiku, a v pátek většinou odjížděli se skautem na víkendové výpravy, návrat v neděli večer. Ovšem to všechno si vybrali sami a dobrovolně, do skauta se přihlásili vlastnoručně, aniž by se mě vůbec zeptali, co já na to, a chodili na ty aktivity radostně, těšili se tam, ne že to trpně přijímali, jako výše zmíněná holčička. V tom je asi zásadní problém, ono se to toho dá stihnout hodně, když člověk chce a baví ho to, když tatínek nalinkuje, je to holt slabší. Zkusit tatínkovi vysvětlit, že i sociální kontakty s vrstevníky jsou důležité pro správný rozvoj dítěte, a aspoň to jedno volný odpoledne vybojovat.

 
Majdali
Majdali - 24.9.2010 17:34

Tedy .. já nevím, ale nechtěla bych se narodit takovým "aktivistickým" rodičům ))-: .... to jaké má dítě návyky a jestli chce něco dělat není přeci jen o kroužcích stejně tak jako jestli se chytne party ... možná spíš právě o tom jestli žije v "pohodě" .... nás naši nikdy nenutili ... kam jsme chtěli tam jsme šli - skaut .. karate apod. .... ale "nutit" dítě do kroužků, tak aby nemělo kamarády, aby bylo vyčleněno z kolektivu, aby nemělo čas "pro sebe" ve věku kdy si mají hrát na "policajty a zloděje, honit se, lítat po hřišti, lézt po stromech..." ... to mi přijde nehoráznost ... pokud dítě chce fajn, ale 4x nebo dokonce 5x týdně "nucených prací" - domácí úkoly pomalu v noci .... fuj, tam bych fakt jako dítě být nechtěla .... díky mami, že jsi byla NORMÁLNÍ smajlik - 44

 
Verera
Verera - 23.9.2010 22:21

Ale tak zase někam lehce popostrčit proč ne. Ve městě toho moc nenalítá a sedět u počítače taky není to pravé, a jsou děti, které by nejraději nedělaly nic jiného, ale musí se významně podílet na rozhodování.

 
TULI
TULI - 23.9.2010 21:52

ijaku: presne tak .... kdyz nikam chodit nechce , tak nemusi .... my vyrustali na vesnici a do zadnych krouzku nechodili .... ale skoro porad venku s deckama - kolo , plavat , sankovat , hrat ruzne hry....

 
Verera
Verera - 23.9.2010 20:42

Stanik: Já taky říkám naučit, ne že to má v 10 letech umět. Ale pokud je pořád zvyklá, že musí dělat to, co se jí řekne a její názor až tak nikoho nezajímá, tak těžko předpokládat, že se z ní úderem dospělosti stane zdravě sebevědomý člověk, který se dokáže rozhodovat a nést následky svých rozhodnutí.

Měla by mít možnost se rozhodovat přiměřeně věku, což myslím, že volba kroužků je. Rodiče jí mají vysvětlit co který obnáší, to si ona asi ještě úplně nepředstaví a pokud to chce zkusit ,a le není si jistá , může se zaplatit pololetí. Potom už nejsem proti občasnému mírnému nátlaku, pokud dítě přemůže lenost, jbylo to jeho rozhodnutí, tak ať se učí obětovat trochu pohodlí. Ale ne pokud se jí nikdo neptá , někam ji přihlásí a třeba ji to vůbec nezajímá.

 
ijaku
ijaku - 23.9.2010 19:53

Syn chce hrát na bubny, přihlásili jsme ho do LŠU na bicí. Chce hrát šachy, chodí do šachů, chce hrát florbal, chodí do florbalu. Kdyby nechtěl chodit do žádného kroužku, nechodil by do žádného. smajlik - 26

 
rychlonožka
rychlonožka - 23.9.2010 17:22

Dcera známých měla na základce rodiči vybraných hodně kroužků, aby se neflákala a nechytila se party. Jejich starší dcera totiž rodinné vztahy vyřešila tím, že úderem 18 let odešla z domova. Asi aby se to neopakovalo. Kupodivu to jejich mladší stíhala tak, že se učila na 1 a 2, zatímco naše dcera s pár aktivitami, které si sama zvolila, na 2 a 3. Koukali na nás skrz prsty. Myslela jsem si o tom svoje, protože ta jejich holka je podváděla a lhala jim, kudy chodila a my to věděli. Na náznaky nereagovali a pokud došlo na lámání chleba, obviňovali rodiče kamarády, kamarádky, a naši dceru taky. Byla jsem docela ráda, když se cesty holek rozešly střední školou. Zatímco naše holka si svoje známky musela vydřít, a byla zvyklá, že její studium je její věcí, jak s tím naloží, ta druhá, zvyklá, že jí to leze do hlavy samo, to flinkala všelijak. Třeba jí i tu školu vybrali rodiče, nevím. Protože byla zvyklá, že rodičům se lže a kdyby něco, obviní druhé a ne ji, řádně ze základky vedenou jedničkářku, pokračovala ve svém stylu podvodů a lhaní tak, že musela odejít ze čtvrťáku. Kantoři na to totiž neskákali a požadovali od ní odpovědnost za to, co dělá. Její lhaní prohlédli, poklesky neomlouvali. Dneska nemá ukončené střední vzdělání. Můj názor na popsaný problém je takový, že každé dítě si má kroužek po poradě vybrat samo a rodiče mají poradní hlas. Jako máma bych dítě bránila a hájila - smutné, že proti vlastnímu otci. promluvila bych s oběma. Co dcera skutečně dělat chce a ať si táta, má-li potřebu každodenní aktivity, chodí v pondělí hrát fotbal, v úterý na počítače, ve středu na angličtinu, ve čtvrtek do keramiky a v pátek do hudebky. Taky bych mu je vybrala a taky bych to s ním myslela dobře. Třeba aby neměl roupy na koukání po ženských!

 
Snapeová
Snapeová - 23.9.2010 15:55

Dceři je čerstvě 10 let. Má dva kroužky v týdnu. Oba ve škole - zdravovědu a keramiku. Myslím, že jí to vyhovuje a je spokojená a já taky :-) Rozhodně bych ji nenutila dělat kroužky, které nechce a nebaví ji.

 
Lubar
Lubar - 23.9.2010 15:19

Já sama přívržencem příliš mnoha kroužků nejsem, ale na druhou stranu v nich taky dítěti nechci bránit. Takže po loňských třech kroužcích - sportovky, rehabka a předškoláček a mém vyčerpání na konci roku z věčného stíhání něčeho načas, si moje dítě letos poručilo ty kroužky hned čtyři... dva zůstávají z loňska, navíc chce skauta a plavání. Nicméně poučena loňským rokem už to všechno plánuji ne tak, abychom hlavně byli brzo doma, ale aby se mi to dobře organizovalo se spaním mladšího dítěte, abych ho nemusela násilím budit a tak... Takže se místo ve čtyři budeme vracet domů v půl šesté, v půl sedmé. Do toho ještě musíme dělat speciální úkoly, cvičit logopedii, no, jako trénink na první třídu je to docela dobrý, ale jinak ... Zkoušela jsem synovi některé kroužky rozmluvit, ale on nechce, chce prostě chodit všude a čím víc toho má, tím je radši.

 
teahot
teahot - 23.9.2010 15:08

Stanik: V 10 letech už děti většinou vědí co je baví a co ne.do kterého kroužku by chtělo chodit a který považuje za ztrátu času. Myslím, že tady vázne převážně komunikace a, že otec je přesvědčený, že on to ví nejlépe. A ještě něco, to že to otec myslí s dcerou dobře a chce pro ní jen to nejlepší , ještě neznamená, že to pro ní je opravdu to nejlepší a i tenhle otec může být otcem tyranem.

 
Kočkomilka
Kočkomilka - 23.9.2010 15:04

Mě by vůbec nenapadlo dětem určovat,kam mají chodit.Na začátku školy donesly seznam aktivit ve škole a na Domě dětí. Vybrali si,co chtěli.Syn se pak od primy věnoval jen tenisu,3xtýdně+zápasy o víkendu. Holčičce je 10, jednak se asi taínka bojí,což je špatně,ale za chvíli přijde menstruace,povyroste, zblázní se hormony a jak to tělíčko bude všechno zvládat? Neznám trenéra basketu,který by ze svěřenců nechtěl vyždímat maximum.Úplně to vidím,jak holka usíná večer nad úkoly,v pátek je na pokraji sil, usíná ve francoužštině a víkend prospí.A tatínek ji vláčí po doktorech,že je nemocná.
Party se nechytí dítě, které má dobré rodinné zázemí,nebojí se doma mluvit o svých problémech a má "zažraná" nějaká pravidla co se smí a nesmí.A stejně-co je to za dětství a mládí bez kamarádů?

 
mashanka
mashanka - 23.9.2010 14:31

Překvapuje mě to tvoje : "Kdyby bylo na mně". Copak není ? Copak ty nejsi její rodič ? Já s tebou souhlasím - navíc, dítě není kašpárek ani loutka, má právo se také vyjádřit. Obzvlášť desetileté.
Radila bych spiknutí nebo z malé vychováte stejnou loutku, jako jsi ty

 
Almega
Almega - 23.9.2010 14:27

Někdy si dospělí malujou,jak jejich dítě to dotáhne dál a výš než oni sami kdysi v něčem....a to je špatné,pokud to to dítě opravdu hodně nebaví a nemá k tomu žádné vlohy....

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-55
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.