Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte nárok?

Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte nárok?

Očekávání nového přírůstku do rodiny je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Tato radost s sebou nese však i komplikace, a to převážně ve chvílích, kdy se nastávající maminky snaží zorientovat v legislativě a zjistit, na jakou výši příspěvku během mateřské a rodičovské dovolené budou mít nárok. A po zjištění měsíční podpory rozhodně trable nekončí!

 

Mateřská a rodičovská není totéž!

V posledních letech se příspěvky od státu související s porodným, mateřskou a rodičovskou dovolenou několikrát změnily. Z toho důvodu málokterá „těhulka“ tuší, podle jakých kritérií si může vypočítat svou budoucí „výplatu“. „Přídavky po dobu mateřské dovolené (peněžitá pomoc v mateřství) nepřipadají ze zákona všem ženám. Nárok na ně mají maminky, které jsou v den nástupu na mateřskou dovolenou v zaměstnaneckém poměru a předchozích 270 kalendářních dní řádně platily zdravotní pojištění,“ říká Mgr. Jana Skalková, specialistka z HR oddělení společnosti ČSOB a dodává: „Rodičovská dovolená pak navazuje na tu mateřskou a o její délce rozhodují rodiče sami. Nejčastější je délka do 3 let věku dítěte. Rodičovský příspěvek pobírají všechny ženy (popř. muži). V případě, že nesplní rodička podmínky pro výplatu mateřské, začne pobírat rodičovský příspěvek ihned po maminkanarození dítěte. Jeho výše koresponduje s délkou rodičovské dovolené.“ V letošním roce se změna nejpodstatněji dotkla porodného. Nárok na něj má pouze prvorodička. Předpokladem však je, že příjmy rodiny nepřevyšují 2,4 násobek životního minima (cca 14 000 Kč čistého příjmu).

 

Drahá záležitost

Výživa dítěte není z finančního hlediska nejlevnější záležitostí. Peníze, které rodič dostane od státu, ani zdaleka nepokryjí náklady, které jsou spojené s výchovou, výživou a celkovým rozvojem dítěte. Podle statistiky OECD je Česká republika jednou ze zemí, která má velmi nízký podíl pracujících žen, matek dětí ve věku do 6 let. Současně je u nás nízká návratnost žen na původní pracovní pozice. Ještě aby ne! Vrátit se po 3 a více letech k některým oborům není jednoduché, leckdy spíše nemožné. Mateřství v ČR tak staví ženy do sociální izolace, ta se projevuje i na snížení jejich životní úrovně. Problémem je, že málokterý zaměstnavatel nabízí maminkám (a tatínkům) volbu zapojit se do pracovního procesu i při rodičovské dovolené.

Zpátky do práce…

Málokterá z maminek zvládá výchovu dítěte s úsměvem na tváři po celou dobu trvání rodičovské dovolené. V určitou chvíli se leckterý rodič ztratí v záplavě plenek a hraček a zatouží po kolektivu svých bývalých kolegů. A proč si tedy nenabít pomyslné baterky v práci mezi pohodovými lidmi, kde si k tomu můžete ještě přivydělat?

ČSOB Program pro maminky a tatínky

Čím dál více firem udržuje se zaměstnanci spojení po celou dobu rodičovské dovolené, což je výhodné pro obě strany. Rodič neztratí kontakt s prostředím, ve kterém pracoval, a zaměstnavatel nepřijde o zkušenou ženu (muže). Odpadne mu tak složité zaškolování navrátivších se maminek a tatínků do časem pozměněného prostředí firmy. Například společnost ČSOB nabízí svým zaměstnancům možnost zapojit se do ČSOB Programu pro maminky a tatínky. Maminky (a tatínci) si tak mohou zvolit, kdy se do práce, byť jen na částečný úvazek nebo v podobě pružné pracovní doby, vrátí. Rodiče jsou tak po celou dobu své nepřítomnosti informováni o dění ve firmě, kdykoliv se mohou na zkrácený úvazek zapojit do pracovního procesu a stát se součástí menších projektů společnosti. Velikou výhodou je i možnost sebevzdělávání po celou dobu nepřítomnosti ve firmě, kariérní posun tak nemusí být rodičovskou dovolenou přerušen.


Slovníček pojmů 

Mateřská dovolená

  • souvisí s porodem a péčí o narozené dítě
  • trvá 28 týdnů (u dvou a více dětí 37 týdnů)
  • nastoupit musí rodička nejpozději 6 týdnů před porodem
  • vypočítává se z průměrné mzdy (70 % denního vyměřovacího základu)
  • maximální výše mateřské je 28 890 Kč / měsíc

Rodičovská dovolená

  • následuje po mateřské dovolené
  • o rodičovský příspěvek si musí rodič zažádat na Úřadu práce – Odbor státní sociální podpory do konce trvání mateřské dovolené
  • délku rodičovské dovolené si rodič určuje sám (max. však do 4 let dítěte)


Redakce


14.2.2011   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte nárok?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
martina a prťata
martina a prťata - 16.2.2011 19:34

Zavolej na soc. podporu - možná máš čas volit do 28.2. Je tam nějaké překlenovací obdodí do konce února, ale nevím na koho všeho to platí.

 
maminna
maminna - 16.2.2011 12:02

tak přivýdělek nezakázaly, to se omlouvám za omylnou informaci

 
maminna
maminna - 16.2.2011 11:08

tenhle stát je na ......co se tady děje to je neskutečný, já chápu že neznalost zákona mě neomlouvá, ale měli by mít slitování aspon s těma dětma, protože tohle odnášejí hlavně pak oni, při té naší čertici nemam čas skoro na nic , ani koukat na zpravy ...a najednou jsem zjistila že mi přišlo na učet 3800 kč ...no chce se mi brečet, malý neni ještě ani rok, a co s ní mam dělat když to z téhle částky neutáhnu a přivýdělek zakázaly???? ty s náma teda zametaj, je mi z nich zle!!!!

 
martina a prťata
martina a prťata - 15.2.2011 20:35

Myslím, že v tomto článku chybí dost podstatná informace. Pokud matka nemá nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) může požádat o rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte. V tom případě nemá možnost volby a od ukončeného 9 měsíce věku dítěte dostává RP (rodičovský příspěvek) ve výši 3800,- Kč a to do 4 let věku dítěte. Ovšem pokud otec dítěte má nárok na PPM mají možnost volby RP na 3 roky (7600,- měsíčně). Je to komplikovanější, ale jde to. Po šestinedělí otec dítěte musí nastoupit na PPM (třeba na sobotu a neděli, aby to nemělo vliv na jeho pracovní dobu) Nechá si od SSZ (správy soc. zabezpečení) potvrdit od kdy do kdy a v jaké výši PPMku pobíral. Zajdou na státní soc. podporu, kde matka dítěte ukončí RP a na RP (většinou na měsíc) nastoupí otec. V tom období provede volbu (3 roky) a po měsíce zase RP převede na matku dítěte - volba již byla provedena a zůstává. Technicky se pro matku ani otce nic nemění - o dítě se stará dál matka a otec chodí do práce. To vše musí stihnout do 9. měsíců věku dítěte. Taky bych doporučovala, aby matka kontaktovala zdrav. pojišťovnu a SSZ a domluvit se s nimi - zde nevím jak to funguje.

Je tu možnost i volby na 2 roky.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77182.
    Archiv anket.