Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nástup do první třídy očima odborníků

Nástup do první třídy očima odborníků

Přestup z uzavřenějšího prostředí rodiny do většího kolektivu, ať už jde o první třídu nebo mateřskou školu, bývá považován za jedno z rizikových období v životě dítěte. „Často není problém jen v tom, jak tuto změnu ponese dítě, ale také, jak ji zvládnou rodiče, kteří své obavy, například jak jejich potomek uspěje v kolektivu, následně na dítě přenesou,“ potvrzuje zkušená dětská psycholožka Programu H Plus PhDr. Jana Procházková.

První třída přitom zásadním způsobem ovlivňuje vztah dítěte k celému školskému procesu. Jak jej tedy správně připravit? „Důležité je dítě před nástupem do školy nestrašit, co všechno bude muset zvládnout, ani jej příliš nepřeceňovat větami typu: Neboj, stejně budeš ze všech nejlepší…. Zkrátka, aby nenastupovalo do kolektivu s nereálnými představami. Pozitivní roli v tomto období sehrává školka. Děti, které nechodí pravidelně do školky, mají handicap – neznají vnější svět, nejsou zvyklé na jiný řád a jiné autority než z rodiny, pravidelný kontakt s vrstevníky, na to, že musí vycházet s někým cizím. Tyhle sociální návyky nezískají v rodině, mezi sourozenci, to je jiný vztah,“ upozorňuje PhDr. Jana Procházková.

Rodiče mohou dítěti vstup do vzdělávacího systému usnadnit nebo naopak zkomplikovat i tím, jakou mu vyberou školu. Doktorka Procházková radí nepodlehnout nabídkám, kterými se školy snaží přitáhnout nové žáky, aby pak dítě nemuselo každý den vstávat v šest ráno a dojíždět hodiny do vzdálené školy jen proto, že je tam větší nabídka kroužků nebo výuka angličtiny už od první třídy. „Podle mých zkušeností se děti do 3. třídy, odkdy je angličtina už povinná, nenaučí nic jiného než slovíčka, takže jde spíše o lákadlo pro rodiče. Pokud rodiče mohou vybírat, nechť volí podle toho, jaké má zájmy a schopnosti jejich dítě, ne podle sebe. A především podle toho, jací jsou na škole učitelé. Právě pan učitel, paní učitelka jsou v tomto věku pro dítě nejvyšší autoritou, jsou-li kvalitní, dokáží děti motivovat, pomoci začlenit se do kolektivu, upevňovat vztahy mezi dětmi, což je v především v první třídě důležité.“

nástup do první třídyVarovnými příznaky, že dítě přes veškerou snahu učitelů i rodičů adaptaci na školní prostředí nezvládá, mohou být změny v jeho chování, noční děsy a vlastně jakékoliv psychosomatické příznaky – bolest hlavy, břicha, zvracení, teploty bez jiné příčiny. V takovém případě je zapotřebí vyhledat odborníka, dětského psychologa. Příčinou problémů může být i to, že někteří rodiče nerespektují názor odborníků a do první třídy pošlou i dítě, kterému byl doporučen odklad školní docházky. „Rodiče by měli zapomenout na vlastní ambice a neklást na dítě přehnané nároky. Pokud lékař nebo psycholog doporučí, že je lepší nástup do kolektivu odsunout, je dobré poslechnout a dítě zbytečně nefrustrovat,“ zdůrazňuje PhDr. Jana Procházková.  S tím jednoznačně souhlasí i logopedka Programu H plus MUDr. Dana Kutálková. „Může se stát, že dítě narozené v červnu se ve třídě potká se spolužáky narozenými v únoru, kteří jdou do školy po ročním odkladu, je to věkový rozdíl 16 měsíců… Mladší dítě pak má i při lepším intelektu výrazně horší podmínky pro úspěšnost. Nástup do školy v každém případě znamená velkou změnu způsobu života i nároků na dítě, proto by mělo být připravené. Například špatná výslovnost může komplikovat vztahy v kolektivu, být zdrojem posměchu, mindráků, stresu i chyb v psaní, protože dítě píše tak, jak si diktuje. Malá slovní zásoba, slabé vyjadřování zase omezuje možnost uplatnit to, co dítě ví. Pozor je třeba dát i na riziko zhoršení koktavosti spojené se začátkem školní docházky.“

 

 

Program H plus, s.r.o.

Kartouzská 3274/10

150 00 Praha 5

www.programhplus.cz

Redakce


27.7.2011   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 13   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nástup do první třídy očima odborníků

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Patkova
Patkova - 22.1.2022 16:54

Tohle je přímo sada, kterou jsem kupovala tady https://www.baagl.cz/skolni-set-zippy-sport-ii/ . Mají tam však mnohem větší výběr. Mají tam i moc pěkné jednotlivé věci. Třeba boxíky na svačinu tam mají také opravdu hodně krásné.

 
Dokoupilova
Dokoupilova - 21.1.2022 14:26

Tak to je opravdu dobrá cena, pokud jste to sehnala za 2200 korun tohle všechno. Mohu se zeptat, kde jste to sehnala? Kde se na to mohu podívat?

 
Patkova
Patkova - 20.1.2022 11:54

Já jsem pro svého syna koupila rovnou set, kde je školní aktovka, penál, box na sváču, sáček na tělocvik a školní desky. Koupila jsem sadu, kde je aktovka vhodná od první třídy s ergonomicky tvarovanou a nastavitelnou zadní částí. Celé jsem to v té sadě sehnala jen za 2200 korun.

 
Dokoupilova
Dokoupilova - 18.1.2022 1:03

Můj syn letos bude nastupovat do první třídy a strašně se divil, že nedostal o Ježíška aktovku. Trochu jsem to podcenila, protože spousta kluků ze školky už aktovku dostalo. Nicméně on má v březnu narozeniny, tak bych mu chtěla udělat radost. Jak vybíráte školní batoh vhodný pro prvňáčka?

 
Kaca
Kaca - 27.7.2011 20:00

mám obě děti narozené v červnu, dcera šla do školy normálně v 6ti letech a není vůbec znát, že je skoro nejmladší ze třídy. Syn je hodně dětský na svůj věk, povahou, zájmy i vzrůstem, ale beru, že jsou mu teprv 4, uvidíme, jak se bude vyvíjet, 2 roky je dlouhá doba a leccos se může hodně změnit.... a prostě to nechám na odborníkovi (psycholožce u zápisu) aby posoudil, jestli na to v šesti mít bude, nebo ne... je narozený opravdu až na konci června, byl by skutečně nejspíš nejmladší v ročníku. Já sama z vlastní vůle ho nebudu cpát ani do jednoho řešení násilím, pokud by měl doporučený odklad, nechám mu ho, ...prostě uvidíme :)

 
Zvědavka
Zvědavka - 27.7.2011 18:13

Angua: Tak to jsi mě pobavila, jak každý ztracený rok znát? Co jako ztrácí? A zrovna na VŠ ??? smajlik - 20
To má vliv fakt v té první, nanejvýš druhé třídě, ale potom je to už úúúúplně jedno.

 
Světlonoska
Světlonoska - 27.7.2011 13:45

Dickie: smajlik - 58To je individuální,každé dítě je jiné,některé je zralé i v5ti,nekterému by stačilo v 7mi,když to přeženusmajlik - 55muj syn do školky nechodil,šel až do školy a vše bylo v pohoděsmajlik - 95

 
loupák
loupák - 27.7.2011 13:22

Mám syna narozeného v červnu a přiznávám,že jsem mu chtěla dát odklad právě proto ,,aby si prodloužil dětství,, jak se říkásmajlik - 72...jsem ráda,že jsem poslechla psycholožku co byla u zápisu a která mi doporučila,abych ho do školy dala,že už je zralí,protože by další rok ve školce v podstatě šel někam zpátky....zrovna má první třídu za sebou a je šikovnej a i když je nejmladší ze třídy,rozhodně tím netrpí,naopak se s tím chlubí prý ,,jsem malej,ale šikovnej,,smajlik - 42smajlik - 68

 
Angua
Angua - 27.7.2011 12:51

Dickie: Souhlas. Nemyslím si, že je správné dávat zdravému, normálně vyspělému a zvídavému dítku odklad jen kvůli tomu, že se třeba narodilo v červnu. Hlavně když potom chce jít na VŠ, tak je každý "ztracený" rok znát. Zvlášť v případě holek. Syn je narozený v červnu, druhé dítko bude přelom srpen/září. Pokud budou "školně zralí", tak pošupajdí do školy rovnou v těch 6 letech. Samozřejmě, že pokud na to nebudou mít, tak za každou cenu je tam cpát nebudu.

 
Zvědavka
Zvědavka - 27.7.2011 12:49

Nika1: JOJO najdou se neskutečné krávy.
My s jednou takovou taky bojujeme. A to pak můžeš řešit odklady jak chceš, jak netrefíš na prima učitelku, je děcko stejně stresované.
Je to jen o lidech a těch prima učitelek jsem bohužel zažila s mýma dětma jen velmi málo.

 
Dickie
Dickie - 27.7.2011 11:19

Světlonoska: víš, ono je to složitější. u zdravého dítěte někdy kolem toho šestého roku nastane období, kdy začne toužit po informacích, začne se ptát, nasávat jako houba... tohle období se nesmí propást, v tu chvíli má nastoupit do školy. Pokud to prošvihneš a necháš dítě ještě rok ve školce, "aby si prodloužilo dětství", bude se ve školce nudit a ve škole se pak bude nudit taky, protože je "přenošený".
Zase nedávat odklady vůbec je opačnej extrém, to by zase do školy šly děti, které k tomu nasávání informací ještě nedošly a ty by se tam trápily, u těch je lepší počkat, ale současná móda odkladů pod heslem "však si ještě povinností užije dost" mě děsí

 
Světlonoska
Světlonoska - 27.7.2011 9:25

Na školu a výuku mam svuj názor,jistě je lepší dát odklad,dítěti to prospěje,však si stejně ve škole pobude 9rsmajlik - 63smajlik - 76smajlik - 98

 
Nika1
Nika1 - 27.7.2011 7:32

Jojo, paní učitelka z 1. a 2. třídy mi zadělala na pěkné trauma ze školy. Nejhorší je, že ta .... stále učí. Dala mi pětku už v říjnu z prvních písmenek (nechápala jsem co je diktát), v pololetí velkou dvojku (ta se dávala největším outsiderům), vodila po třídách, že lžu, ačkoliv to nebyla pravda. Mamka byla dlouhodobě v léčebně a otec se prostě nezajímal. Každou neděli jsem brečela a ráno nemohla ani jíst. Naštěstí další učitelé od 3.třídy byli super a kupodivu jsem pak už měla jen samé biče nebo vyznamenání. V životě bych nedala svoje dítě, aby ho učila jen 1 hodinu.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77190.
    Archiv anket.