Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Bezpečný domov pro alergika: jak na to

Bezpečný domov pro alergika: jak na to

Pokud jste vy, váš partner nebo děti alergici, je nutné tomu přizpůsobit prostor, který obýváte. Neznamená to ale, že je nutné mít doma čtyři holé stěny a žít v neútulné sterilitě. Stačí se nad vybavením domácnosti jen trochu zamyslet.

Postel

Riziko: V matracích a peřinách se drží roztoči.

Řešení: Deky a polštáře naplněné peřím vyměňte za materiály umělé, které je možné prát na 60 °C. Existuje typ povlečení, které nepropouští roztoče dovnitř, přitom je ale prodyšné. Nevýhodou takových materiálů je však cena. Proto pokud do nich nechcete investovat, perte alespoň povlečení každý týden. A nezapomeňte – v ložnici je ideální teplota na spaní 19 °C a vlhkost kolem 50 %.

 

Záclony a závěsy

Riziko: Bývají plné prachových částic a roztočů.

Řešení: Veškeré látky, které máte na oknech, nahraďte žaluziemi. Pokud opravdu toužíte po textiliích, vyberte takové, které lze snadno prát, minimálně na 60 stupňů. Tato teplota roztoče již zabíjí.

 

Koberce

Riziko: Jsou to lapače roztočů a prachu.

Řešení: Lepší je podlaha bez koberců, která se snadno zamete a setře. Pokud si byt bez nich nedokážete představit, budete muset hodně často vysávat. Pořiďte si proto výkonný vysavač, nejlépe s HEPA filtrem – starší spotřebič prach spíše zvíří a situaci alergikům ještě zhorší.

 

Čalouněný nábytek

Riziko: Daří se tu roztočům a drží se v něm prach.dítě

Řešení: Vyberte nábytek dřevěný nebo kožený, který se snadno udržuje. Čalouněné kusy čistěte pravidelně přípravky proti roztočům.

 

Poličky

Riziko: Usazuje se na nich prach.

Řešení: Věci dávejte do zavřených skříněk, např. prosklených, nebude se tak na nich nic usazovat. Minimalizujte zbytečné „lapače“ prachu – různé ozdoby, suvenýry a další. Poličky často stírejte vlhkým hadříkem, abyste nevířili prachové částice.

 

Topení

Rizika: Ústřední topení vysouší vzduch, při topení dřevem a uhlím se hodně práší.

Řešení: Nezbytný je častý úklid, používejte vlhké hadříky ke stírání prachu, aby se zbytečně nevířil. Od suchého vzduchu vám pomohou zvlhčovače.

 

Domácí mazlíčci

Rizika: Srst domácích zvířat je častý alergen, především chlupy koček a psů.

Řešení: V bytě, kde žije alergik, by zvířata neměla být vůbec. Pokud si takový život nedokážete představit, odepřete mazlíčkům alespoň vstup do ložnice. Často vysávejte a zametejte, vhodné jsou čističky vzduchu, které sníží množství zvířecích alergenů ve vzduchu v místnosti.

 

Pokojové rostliny

Rizika: Zalévání rostlin zvyšuje vlhkost v bytě, což vyhovuje roztočům a plísním.

Řešení: Z ložnice alergika všechny květiny odstraňte. Ty, které vám v bytě zůstanou, pravidelně otírejte nebo sprchujte, aby se na nich nehromadily nečistoty.

 

Plyšové hračky

Rizika: Jsou to lapače prachu a roztočů.

Řešení: Omezte plyšové hračky svých dětí na minimum, nahraďte je plastovými, gumovými nebo dřevěnými, které lze snadno omýt. Ty, které vaše dítě užívá permanentně, pravidelně nechávejte přes noc v mrazáku. Tím zabijete roztoče a poté je z plyšáka dostanete vypráním.

(vesa)

Zdroj: www.bez-alergie.cz

Převzatý článek


13.3.2012   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bezpečný domov pro alergika: jak na to

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
mam-ča
mam-ča - 13.3.2012 11:47

Jo, a nejlepší způsob jak se nestat alergikem je, od ranného dětství vyrůstat mezi zvířaty na venkově. Není nutno přímo sdílet chlívek s prasetem.smajlik - 58
Mám v příbuzenstvu dítko, co vyrůstá "na stavbě". Sem-tam při hraní na hromadě písku zbodne nějakou žížalu či pomalejšího brouka, a zdraví z něj přímo stříká.
Zatímco jeho stejně starý bratranec vychovávaný ve sterilním prostředí, proočkovaný všemi dostupnými drahými očkovacími látkami značky "Proti všem", je stále zdravotně na hromádce.smajlik - 26

 
mam-ča
mam-ča - 13.3.2012 11:39

Linda: Od doby, kdy jsme odstranili koberce (luxování 1x týdně) a nahradili snadno stíratelnou podlahovou krytinou, se každý den ! v rozích hromadí chuchvalce prachu a kočičích chlupů. Jasně, že luxuju a vytírám. Ale bylo to jednodušší s těmi koberci.

 
Linda
Linda - 13.3.2012 9:59

Verera: nejsem odbornik, pouze alergetik. Vidim sama kdyz jsme meli v puvodnim byte koberce, vysávala jsem kdyz jsem videla drobecky. Dneska mám drevenou podlahu a i kdyz drobecky nevidim vidim u zdi nebo pod sedackou chuchvalce prachu - logicky vysávám casteji. Driv se usadily v koberci a byly tam a dychala jsem je buh vi jak dlouho, dneska je 2x tydne vyluxuji. Ale jinak kdyz se zamyslim vidim tvoji pointu smajlik - 16. Podle me neni dobre vytvorit sterilni prostedi bez prachu, ale naucit telo nejak se sprachem szit. Jak netusimsmajlik - 26.

 
Verera
Verera - 13.3.2012 9:47

Co se týče rad pro alergiky, už delší dobu mi vrtá hlavou jedna věc. Všechny rady směřují k tomu, odstranit všechny lapače prachu. Jasně, chápu miliony věciček, které se špatně udržují.

Ale podle mého laického názoru fungují lapače prachu tak, že se na nich usazuje poletující prach, některé ho i zadržují, jako třeba koberce a textílie.

Pokud tedy odstraníme lapače prachu, ale ne samotný prach, co ho tedy lapá? Když se nemá prach kde usadit, tak pořád víří místností a alergik ho dýchá, ne? Není lepší mít tam ty lapače a ty prachu průběžně zbavovat?

Pokud dítě běží po podlaze bez koberce, víří okamžitě cokoli, co se na ní usadilo (denně několikrát vytírat je nereálné). Zatímco pokud je na ní koberec, pro prach je mnohem obtížnější se dostat do vzduchu. smajlik - 15

A vůbec nikde jsme neobjevila fundované rady,,jak omezit množství prachu, který do místnosti pronikne,případně tam vzniká . Rozhodně nikde není jako hlavní věc potřeba pořídit čističkuvzduchu (nevím jestli by to pomohlo, ale něco takového fungujícího bych považovala za základ)

 
Linda
Linda - 13.3.2012 8:15

Svete div se rady alergetikum ,které maji hlavu a patu smajlik - 47. Mela bych k nemu sice pár vyhrad, ale to jsou drobnosti - napriklad pokojové kvetiny neni treba rusit, ale poridit si treba orchideje nebo kaktusy, ktere se zalevaji jednou za tyden / dva i více a ne mit samé vodenky. Stejne tak domáci zvire nemusi byt srstnaté a pératé, taková zelva nebo nejaká kobylka v terarku jsou naproto bezpecné. A kdyz uz to musi mit srst a 4 nohy tak koupat, cesat venku, nestrkat nos do srsti a v pripade silné alergie mit pro alergetika vyhrazenou mistnost, kam zvire nikdy nesmi (=loznice, detsky pokoj).

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.