Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Nutíte děti, aby se v závěru prázdnin učily?

Nutíte děti, aby se v závěru prázdnin učily?

Vždycky, když začínaly prázdniny, byla jsem jako dítě úplně ohromená těmi nekonečnými dvěma měsíci volna. Měla jsem pocit, že to je něco jako „nekonečno“. Na konci srpna jsem ale byla vržena do kruté reality a pochopila jsem zákonitosti běhu času a také to, že nic netrvá věčně. Měla jsem štěstí, že prázdninových radovánek jsem si mohla užívat až do úplného konce a nikdo mě nikdy nenutil, abych ty poslední sladké dny trávila opakováním nebo biflováním.

Všichni mí spolužáci takové štěstí neměli. Dokonce jsme měli ve třídě jednoho, jehož ambiciózní rodiče z něj patrně plánovali vychovat budoucího nositele Nobelovy ceny. Ačkoli patřil k premiantům třídy, měl i v době dvou letních prázdninových měsíců rozplánováno, který den a jak dlouho se bude učit. Přesný rozvrh, který musel dodržovat, zahrnoval nejen průběžné opakování, ale také studium tzv. v předstihu. Učebnice, které jsme na konci roku vyfasovali a které během července a srpna dlely zahrabány hluboko v útrobách dětských pokojů, v jeho případě nezahálely. Učil se dopředu, prý aby byl na následující náročnější školní rok dobře připraven.

Jiné děti sice byly ušetřeny tohoto zrůdného celoprázdninového šprtání, pouze v posledním týdnu se jim rodiče snažili trochu přitáhnout otěže a trvali na každodenním, alespoň krátkém samostudiu.

„Pamatuji si, jak jsem to nesnášela,“ vzpomíná Petra. “Zatímco jiné děti se ještě proháněly venku a chodily na koupaliště, já musela plnit úkoly, počítat, opakovat si gramatiku a pak to rodičům předkládat ke kontrole. Nevadil mi začátek školního roku, ale ten ukradený poslední prázdninový týden jsem nesla vždycky velmi těžce.“   

Inu, rodiče jsou různí. A možná, že některé děti se alespoň trochu učit potřebují. Většinou to ovšem bývá tak, že jsou do učení nuceny ty, které se zvládnutím probírané látky nemívají problémy.

 

Zeptala jsem se naší čtenářky Lenky, která učí na druhém stupni základní školy, jaký je její názor:

"Nejsem zastánce nuceného opakování o prázdninách typu: "Teď si tady sedneš a dokud to nespočítáš, ani se nehneš!" I děti mají právo na odpočinek. Pokud rodiče cítí, že dítěti opakování prospěje, měli by je zařadit, ale hravou formou.
Trocha procvičování neuškodí malým školáčkům, aby nedopadli jako můj manžel, který o prázdninách mezi první a druhou třídou zapomněl číst.
Na druhém stupni se na opakování o prázdninách nespoléhám. Osnovy na to pamatují a v podstatě celé září děti opakují učivo z minulého roku.
Na co by ale podle mého rodiče malých i velkých školáků dbát měli, je postupné obnovování režimu na konci prázdnin. Pokud dítě přiletí 31. srpna od moře a 1. září nastupuje do školy, musí to být obrovský šok. Takže trochu aklimatizace na "školní režim" vstávání, usínání apod. neuškodí. Stejně jako neuškodí projít cestu ke škole a znovu upozornit na všechna rizika, která na ní děti mohou potkat."

 

 

Jaký je váš názor? Učili jste se o prázdninách? Nutíte vaše děti, aby trávily během letních mesíců nějaký čas i studiem?

Meryl


15.8.2012   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 29   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nutíte děti, aby se v závěru prázdnin učily?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
Petruša
Petruša - 16.8.2012 20:05

Lissie: já bohužel chodím spát pozdě (i když teď už je to lepší, protože ale zase ráno dřív vstávám, tak to vyjde nastejno), ale dřív se mi nechce a taky si chci užít chvilku ticha když odejdou spát děti smajlik - 68 A taky musim ještě před spaním číst smajlik - 2
Matiku mi můžou dávat jen sčítání, odčítání, násobení, dělení smajlik - 68

 
Lissie
Lissie - 16.8.2012 10:13

Petruša: No jo, čtení super, od toho mě museli odtrhávat, abych něco do té šokly dělala jného. Ale matika - když jsem měla nebo mám něco vypočítat, tak v hlavě úplně vzduchoprázdno, i když se snažím, jako kdyby mi chybělo kus mozku, asi zrovna toho, kde je matematické myšlenísmajlik - 68. S tím spaním už mě to trochu přešlo, když mám nervy, tak spím špatně, ale jinak cítím, že to tělo je na hodně spánku pořád nastavené a potřebovalo by ho, tak chodím dost často brzo spát.

 
Petruša
Petruša - 15.8.2012 22:25

Lissie: ty jsi přesně jak já. Miluju čtení, neumim matiku (teda násobilku jsem ještě uměla, matika mi šla normálně do 5.tř) a jsem spáč smajlik - 4

 
Petruša
Petruša - 15.8.2012 22:21

Verera: tak to docela závidim, syn čtení nesnáší, měli o prázdninách přečíst libovolnou knihu od Sekory a pak napsat o čem to bylo...no musela jsem ho nutit, dvě kapitoly jsem mu odpustila, pak mi to musel vyprávět a nějak jsem mu to nadiktovala a jsem ráda že jsme se toho zbavili smajlik - 68

jinak já sama jsem se o prázdninách učit nemusela a syn taky nemusí (ale loni byla sranda, nedodělali prac. sešit z matiky, zbývala půlka. MYsleli jsme že si to může dodělat kdo chce, tak jsme to nedělali a první den přišel s tím, že durhý to mají odevzdat. 3/4 toho jsem mu napsala já levou rukou aby to nebylo poznat, málem mi upadla smajlik - 68 )

 
TULI
TULI - 15.8.2012 21:01

ja se o prazdninach nikdy neucila, ale v IT - je normalni - teda aspon ve skolach - kde chodili moji kluci - od 1. tr az do 8.tr ....ze si museli koupit na prazdniny neco jak velky sesit- knihu .... kde bylo vzdy nejake opakovani z toho predesleho skol. roku .... trochu matiky, trochu italstiny , trochu angliny ...ale stejne jim to prej nikdy ucka po prazdninach nekontrolovala ...smajlik - 64 ale konecne uz i mlady jde na stredni skolu smajlik - 42

 
Pentlička
Pentlička - 15.8.2012 18:03

Nikdy jsem si o prázdninách neopakovala a ani svoje děti jsem k tomu nenutila. Přežili jsme to všichni ve zdraví a máme i VŠ.

 
Lissie
Lissie - 15.8.2012 14:25

Linda: Možná jí už v té třídě na tom původním oboru někdo nesedl, tak chce jinam. No, však hlavně ať je spokojená.
Mě to přijde jako blbost, učit se s dětmi o prázdninách. Tedy pokud alespoň průměrně prospívají, jinak jen při velkých problémech. Je fakt, že já v první třídě hodně špatně četla, tak si mě o velkých prázdninách vzala do paprády babička a každý den jsem musela číst. Slzy mi občas tekly, když moje sestra lítala venku s našimi kamarádkami a já louskala čítanku. Tu jsem mimochodem za ty prádiniy přečetla celou. Ale opravdu se to vyplatilo, v druhé třídě jsem byla ve čtení mezi pár nejlepšími a vlastně mi to zůstalo, stala se ze mě náruživá čtenářka. Taky se to pak myslím, projevilo i v psaní. A když to tak vezmu, ovlivnilo to nakonec i to, čím se živím. Taky jsem byla (a jsem) slabá v matematice, tak mě babička x týdnů nutila procvičovat násobilku. V tom už takový úspěch neslavila, naučila jsem se tím stálým opakováním příklady z paměti, takže jsem uměla, ale pak mi to někdo položil obrácěně nebo v jiném pořadí a byla jsem nahranásmajlik - 68.
Jinak tedy mi přijde děsné nutit děti dřív vstávat, aby si zvykly. Ono si některé zvvykne a pak se mu v září vstává lehce? Ještě tak cca týden před začátkem dohlédnout, aby nějak extrémně neponocovalo, ale jinak by mi přišlo kruté budit je brzo jako do školy, když si můžou přivstat. Pamatuju si z dětství, jak to pro mě bylo děsné, když mě o víekndu budili dřív než jsem se probudila sama. Byla jsem velký spáč, tak to pro mě bylo nepochopitelné. A toto ještě o prázdninách, to fakt ne.

 
Verera
Verera - 15.8.2012 12:31

Linda: Tak to teda taky nevím, jak je v tom zásadní rozdíl. Většinu předmětů budou mít asi stejnou, jen v tom 3D bude možná víc kreativity. Tak hlavně ať ji to baví.

 
dadka
dadka - 15.8.2012 12:22

Nikdy jsme děti nenutili,aby sekoncem prázdnin začaly už učit. Jedině snad malou násobilku...tu jsme promrskávali cestou po lese, nebo jen tak.

 
Verera
Verera - 15.8.2012 12:20

Haninka: To jsem na tom stejně. Dcerka, namlsaná historkami staršího bratra, se nejvíc těší na to, jak si ve škole bude dělat srandu z učitelů, bude mít teď mnohem širší výběr než v 5. třídě. smajlik - 76

Ovšem bratr jí rozumně poradil, aby s tím počkala aspoň měsíc, až se ukáže jaká je šikovná a chytrá, pak že jí to začne víc procházet. smajlik - 80

No hlavně že děti drží při sobě.

A syn se tuhle začátkem srpna zamislel a pak poněkud vyděšeně řekl : " Já jsem asi divnej, těším se do školy." A honem přemýšlel, jak se téhle nežádoucí touhy zbavit.

 
Tygřík
Tygřík - 15.8.2012 11:24

inini: Ne, nejsi blázen. Nebo možná jo, ale to jsme potom dvě smajlik - 31 Matiku jsem milovala vždycky, takže nejlepší dárek na dovolenou pro mě byly kromě knížek i takové ty vyplňovací sešity na matematiku. Naši mě od toho museli odtrhovat, ať se jdu aspoň do toho moře někdy vykoupat smajlik - 68 Jinak číst jsem uměla ještě před nástupem do 1.třídy a každý den aspoň půl hodiny čtu dodnes, takže s tím taky problém nebyl. Naši mě do toho nikdy nenutili, prostě mě to bavilo a baví pořád.

 
Haninka
Haninka - 15.8.2012 11:22

loupák: já to vím na 100% - těším se víc než synek! Zrovna tak se netěším na školu smajlik - 85 Teď jde do 6.třídy, tak to bude "záhul" smajlik - 80

 
catcat
catcat - 15.8.2012 11:19

Maminka byla učitelka a tak poslední týden musela do práce. Tím nás s bráchou odtáhla z chaty,, že taky potřebujeme zcivilizovat. No nevěřily byste, jak je těžké po 2 měsících pochopit, že ze 4. patra v paneláku fakt nemůžu vyběhnout hned ráno ještě v pyžamu vensmajlik - 68 To bylo vždy největší učen na konci prázdninsmajlik - 42

 
loupák
loupák - 15.8.2012 10:43

Haninka: 9:11 :smajlik - 47já to říkám pořád,že na prázdniny se těším možná víc než synek,mám 2 měsíce bez straostísmajlik - 94...už se nám to bohužel krátísmajlik - 85...jen ať si dětičky užívají volna,nás naši taky nikdy o prázdninách nenutili do učení,proto mám na prázdniny ty nejkrásnější vzpomínkysmajlik - 60smajlik - 47 a v září budou stejně všechno opakovat,však oni se zase do toho honem rychle dostanou,jako když člověk přijde do práce po dovolený,taky se ani nenaděje a zapadne zase do starých kolejísmajlik - 26

 
orinka
orinka - 15.8.2012 10:26

ono z takového učení není vůbec žádný užitek, protože dítko se nesoustředí na učení ale na to, jak má pokažené prázdniny. Nikdy jsem to nedělala a ani mně to nikdo nedělal.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.