Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Existuje ideální věk na mateřství?

Existuje ideální věk na mateřství?

V posledních letech jako by se mezi ženami rozhořel boj na téma mateřství. Matky obtížně chápou ty, pro něž je mateřství cosi jako naplnění nejhrůzostrašnějšího snu, a naopak. Mladé maminky si pochvalují vitalitu, dostatek energie a některé si myslí, že když se matkou stane žena starší pětatřiceti let, její dítě je odsouzeno k nudnému dětství v područí vyhaslé, přespříliš starostlivé maminky.

Jenže život neřídí žádné modely ani všelijaké předsudky. Některé jsou mezi lidmi velmi oblíbené, jelikož podle nich je všechno předem jasné. Každá jsme jiná, každá máme odlišné priority, názory, dispozice.

Zeptala jsem se několika žen ze svého okolí. Ačkoli jsou naprosto rozdílné, jedno mají společné: se svým životem jsou spokojené a neměnily by.

Tereza, 25 let, maminka dvouletého Tomáška

„Když jsem zjistila, že jsem těhotná, zaskočilo mě to. Dítě jsem chtěla, ale později. Bála jsem se, jak všechno zvládnu, a přiznám se, že mi bylo líto i svobody, kterou ztratím. S postupujícím těhotenstvím jsem se ale na miminko těšila čím dál víc a dnes si neumím představit, že bych Tomáška neměla. Sportujeme, cestujeme, žijeme aktivně, i když samozřejmě všechno musíme přizpůsobit jemu. Nemám pocit, že bych o něco přišla. Naopak.“

Majka, 39 let, maminka půlročního Tadeáše

„Nikdy jsem nebyla vyloženě mateřský typ. V době, kdy moje spolužačky rodily jako na povel, jsem se modlila, aby mě něco takového taky nepotkalo, a poctivě jsem polykala antikoncepční pilulky. Ve třiceti jsem se vdala a v názoru na rodičovství jsme se s manželem shodli. Ani jeden z nás se netoužil rozmnožovat. Jenže pak se mi přehoupla pětatřicítka a já se nepoznávala. Přišlo to jako blesk z čistého nebe, po dítěti jsem začala neuvěřitelně toužit. Muž byl chvíli vlažnější, ale nakonec ´podlehl´. Teď jsme oba šťastní rodiče a nechápeme, proč jsme tak dlouho otáleli.“

Kristýna, 47 let, bezdětná

„Když mi bylo dvacet, bylo téměř povinností každé dívky v tomto věku vdát se a co nejdříve přivést na svět potomka. Já byla ještě v pětadvaceti svobodná a bezdětná a okolí mě považovalo za starou pannu. Bylo mi to jedno. Po dítěti jsem netoužila a všechny řeči o tom, že jednou budu litovat, ale to už bude pozdě, mi šly pěkně na nervy. Dnes je mi 47 a musím říct, že nelituji. Nemyslím si, že bych o něco zásadního přišla. Jsem šťastně vdaná a žiju tak, jak mi to vyhovuje.

Blanka, 33 let, čtyři děti

„Takhle velkou rodinu jsem neplánovala, ačkoli po dítěti jsem toužila už na střední škole. Kamarádky si ťukaly na čelo, ale já jsem si nemohla pomoct. První syn se mi narodil v jednadvaceti a druhý deset měsíců poté. Otěhotněla jsem ještě v šestinedělí. Tenkrát to byla pěkná honička, protože starší ještě nechodil a k tomu novorozenec. Nijak zvlášť mi to však nevadilo. Byla jsem utahaná, ale brala jsem to tak, že se s tím musím porvat. Když byl mladšímu synovi rok a půl, otěhotněla jsem potřetí. Plánovaně. Moc jsme si přáli holčičku a to se nám vyplnilo hned dvakrát, protože se mi narodila dvojčátka. Teď už jsou všechny děti z nejhoršího vypiplané a je to fajn.“

Myslím, že podobně by se dalo pokračovat donekonečna. Každá jsme jiná a jeden jediný univerzální recept na zaručeně šťastný život neexistuje.

Na závěr jsem připravila stručný výběr „vražedných vět“ o ženách a mateřství. Kterou z nich slýcháte nejčastěji? Případně – používáte je také? Klidně můj výčet ještě doplňte o své oblíbené perly.

 • Mít dítě je ženské poslání.
 • Kdy budete mít druhé?
 • Tři děti! Nezbláznila ses?
 • Jen nech být. I tobě jednou zatikají biologické hodiny.
 • Nejsi na dítě moc mladá (stará)?
 • Až zjistíš, že bys dítě chtěla, bude možná pozdě.
 • Meryl


  12.9.2012   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 121   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

  Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

   

  Diskuse ke článku - Existuje ideální věk na mateřství?

  Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
  Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-123
  tornado-lou
  tornado-lou - 14.9.2012 15:04

  loupák: smajlik - 34
  Nessie: opravdu už nechci rýpat a hádat se, ale argument My sme na tom taky vyrostli. mě osobně moc důveryhodný nepřipadá. ale to už je fakt všechno . jinak se nám nemoci zatím chválabohu vyhýbají, nejhorší co nás potkalo, byly ty rýmičky. zaplaťpánbůh. Hlavně že sou děcka zdravý. dokud sou zdravý, tka je všechno v pohodě. jdu s děckama ven, udělalo se pěkně smajlik - 31

   
  Nessie
  Nessie - 14.9.2012 13:58

  tornado-lou: No vidíš, a můj mladší (teď čtyřletý) se kojil cca 2 měsíce s příkrmama, pak už jen UM a za celý 4 roky byl asi 4x nemocný, ATB měl jen jednou. Já jsem kojená byla, jak jsem psala níž a celý dětství jsem prokašlala a prorýmovala....co z toho vyplývá? Vůbec nic - jen to, že kojení prostě není všemocný a mateřský mlíko to nezachrání. Na to, jestli dítě bude bývat často nemocný, jestli bude nebo nebude alergik, jestli bude nebo nebude tlusté má vliv daleko víc faktorů než jen to jestli je kojené.
  Nemám nic proti kojení a nic mi po tom není, jestli ostatní matky kojí měsíc, 2 roky nebo vůbec. Vadí mi jen ten fanatismus okolo toho...nesnáším fanatismus v jakékoli podobě.
  A nevím sice, jak steré máš děti, ale ano - přijde mi to opravdu takové legračně moderní...smajlik - 68 Já neříkám, že teď je všechno špatně a dřív bylo všechno dobře - já se snažím používat vždycky vlastní selský rozum. Takže si vyposlechnu, jak se děti např. krmily dřív - hodně si toho taky pamatuju z dětství, přečtu si co nejvíc informací, jak se to má dělat teď a pak se na základě vlastní úvahy rozhodnu, co je asi tak nejrozumnější a co mi bude vyhovovat. Nebudu dítě kojit ani krmit na požádání, protože mi víc vyhovuje pevný režim a protože mám taky na starosti jiné věci než jen dítě a ty věci nikdo za mě neudělá, pokud já budu celý den polehávat a posedávat s dítětem u prsu. Všichni jsme vyrostli na pribiňáku a krupicové kaši, takže nevidím ždánej důvod, proč by na tom nemohly vyrůst i mé děti - jen proto, že teď někdo vymyslel, že je to e-e. Na druhou stranu ani jedno moje dítě do dvou let neznalo žádnou čokoládu, bonbony, lízatka a podobné srágory a u nás doma se to vůbec moc nejí.
  Ale to je jen tak na okraj. Znovu opakuju - nemíním nikoho přesvědčovat o ničem a netvrdím, že jen ten můj jedinej způsob je ten správnej. Ale mě vyhovöval maximálně a když se mě někdo zeptá, jak si představuju, že se dítě naučí v noci spát (čímž tato diskuze začala), tak mu poradím, co se osvědčilo mě. To je vše - ať si to každej dělá doma, jak umí.

   
  loupák
  loupák - 14.9.2012 13:53

  tornado-lou: smajlik - 80beru to jako humor,vím,že už mě nějakej ten pátek ze SŽ znášsmajlik - 42smajlik - 34....smajlik - 31

   
  tornado-lou
  tornado-lou - 14.9.2012 13:23

  Nessie: Nevím, čemu říkáš moderní a pokroková matka. Děcka mám v látkových plínkách, od narození chodí na nočníček, nosím je v šátku, spí se mnou v posteli, kojí se na požádání, bio sice nejí, ale instantní kaše a pribináčka zatím neměly a čokoládu taky ne. Dudlíka ani jeden nechtěl, což připisuju právě tomu, že potřebu sání a kontaktu uspokojily kojením. Je ti to dost moderní?
  A nevím kde bereš ty "moderní matky co hystericky kojí do pěti let" když podle české pediatrické společnosti jen 23% matek kojí po šestém měsíci věku.
  a pokud jde o vliv kojení na nemocnost, tak pochopitelně není všemocný, ale od té doby co se starší odstavil byl 3m samá rýmička, kašlíček furt dokola. dokud se kojil, tak ani ťuk. jinak je zaplať pánbůh zdravej.
  loupák: Měli byste si pořídit druhý, jedináček bude rozmazlenejsmajlik - 42

   
  loupák
  loupák - 14.9.2012 12:04

  Nessie: nemá to cenu,každá asi vidíme ve svém okolí co chceme vidětsmajlik - 58...smajlik - 54

   
  Nessie
  Nessie - 14.9.2012 10:32

  loupák: Ano, je to věčný téma - já mám zase naprosto opačnou zkušenost - všechny děti, které teď znám jako kamarády mladšího syna a kteří byli kojeni nejméně do roku (ale i do dvou let), tak byli a jsou nemocní mnohem častěji než můj kluk - v zimě prakticky pořád. Já jsem jako mimino kojena byla, byla jsem v jednom kuse na hromadě, musela jsem dokonce do ozdravovny, měla jsem i 2x zápal plic. Sestru mamka kojit nemohla ze zdravotních důvodů a nebyla ani z poloviny tak často nemocná jako já.
  O čem to vypovídá??Podle mě o tom, že se vliv kojení na zdraví a na pozdější stravovací návyky strašně přeceňuje - ano, nepopírám, že je to určitě zdravé a přirozené, ale proboha - není to všemocné a ten úžasně zázračný vliv je silně diskutabilní. Když už jsme teda u toho stravování, tak podle mě má mnohem větší vliv jednak dostatek pohybu už od malička, pak genetické předpoklady a pak stravovací návyky celé rodiny. Krátce řečeno - rodina obtloustlých peciválů, kterým pohyb nic neříká a cpou se denně sladkým a tučným prostě bude mít s největší pravděpodobností tlustý dítě, i kdyby ho matka oddaně kojila do 3 let. smajlik - 64

   
  loupák
  loupák - 14.9.2012 8:52

  Nessie: no vidíš,to jsou tvoje postřehy,já mám zase v baráku dvě sousedky,který ani jedna nekojila víc jak 6 týdnů a děti mají imrvére nemocný,antibiotika měly už ve 3 měsících věku a jsou to všechno alergici a pěkně obtloustlí oproti našemu synkovi nebe a dudysmajlik - 26

   
  loupák
  loupák - 14.9.2012 8:47

  Nessie: smajlik - 54teda tady to furt jedesmajlik - 68já to tušilasmajlik - 80...........já si ale nestěžovala,že jsem se dva roky nevyspala,jenom jsem to konstatovala,vím přesně proč jsem se nevyspala,a taky vím,že jsem mohla dítěti narvat do flašky kaši,aby spal celou noc,jenomže jak už jsem psala,jsem velký fanda kojení a protože jsem věděla,že dítě chceme jedno,chtěla jsem to taksmajlik - 87smajlik - 60,mě zase naopak kojení uspokojovalo,ořvala jsem to,když malej sám v 23 měsících odmítl prsosmajlik - 26
  tornado-lou: jak jsem psala níže,kojení a nekojení věčný téma na hádání,proto jsem se do toho nechtěla pouštětsmajlik - 42smajlik - 68
  PEGG: smajlik - 61tak tak

   
  Nessie
  Nessie - 14.9.2012 8:43

  tornado-lou: Ha, ha - ty seš přesně ta moderní, pokroková matka, že?smajlik - 68 S radostí bych ti poslala fotku svého 19-letého syna, kterého jsem opravdu od 5 měsíců krmila kaší (nacpávala, jak ty říkáš), jídlo jsem vůbec nějak hystericky neřešila, prostě jedl normálně a dnes studuje na sportovní škole, dělá zápas, je svalnatý, vysportovaný a na těle nemá ani gram tuku - tolik k tomu zadělávání na noční přejídání a problémy s váhou smajlik - 68
  Zatímco dnes, jak tak koukám okolo sebe, matky hystericky řeší stravu, děti se kojí pomalu do 5 let, pribiňák je to největší zlo, rohlík v půl roce - no to je pomalu vraždění, všechno musí být bio a k pití jenom voda - a děcka jsou obézní už ve školce a alergií nám utěšeně přibývá smajlik - 68smajlik - 68
  To jenom tak na okraj k tomu blahodárnému vlivu kojení, které je samozřejmě naprosto všemocné. Kurňa - tak proč je každý druhý dítě alergik a na ZŠ je polovička děcek obtloustlých?? smajlik - 68 Já jsem kojení moc nedala, ale obě děcka jsou štíhlý, svalnatý (ten malej samosebou přiměřeně věku smajlik - 68).

   
  PEGG
  PEGG - 14.9.2012 8:00

  Děvčata nehádejte se, smajlik - 61každá máte kus pravdy. Buďme rádi, že ty děti vyrostou a nejsou to starosti trvalé. Bohužel někdy si na ty starosti člověk vzpomene s nostalgií, protože na 100% platí rčení: "Malé děti=malé starosti, velké děti=velké starosti" smajlik - 61

   
  tornado-lou
  tornado-lou - 14.9.2012 7:23

  Asi se neshodnem. Mě zase připadá jako zlozvyk, napat pětiměsíční dítě kaší z flašky, tak že se přecpe a ani se nehne. zakládá se tím na noční přejídání, problémy se stravu a tak. A o kojení bych určitě neprohlásila, že je to zlozvyk at je dítě starý jak chce.

   
  Nessie
  Nessie - 13.9.2012 21:54

  tornado-lou: O dvouletým dítěti, které se budilo co hodinu v noci psala loupák - reagovala jsem na ni. A prostě mě nikdo a nic nepřesvědčí, že dvouleté dítě má tak akutní a silnou potřebu jídla nebo kontaktu, že se musí v noci co hodinu budit - ne, to je prostě naučený zlozvyk, který se dá odbourat stejně jako cokoli jiného - jde to težce a s křikem, ale jde to.
  A já nehödlám nikomu kecat do toho, jestli chce spát s dítětem v posteli třeba do tří let a celou noc si nechat ožužlávat prso - každýho věc. Já mluvím za sebe - něco takovýho bych nesnesla, už proto, že bych se takto vůbec nevyspala. A kojení, mezi námi, mě zas teda nepřišlo jako taková bomba, abych musela mít dítě přisátý na prsu prakticky nepřetržitě smajlik - 66
  Já vůbec nechci nikomu do ničeho kecat a dávat nějaký nevyžádaný rady - ani omylem. Reaguji vždycky jen na to, když si někdo stěžuje, že se v noci vůbec nevyspí, že už několik let nespí a jak to má udělat, aby se vyspal - a pak se dozvím, že se třëba dvouleté dítě budí několikrát za noc na kojení. A když nabídnu řešení, tak se dozvím, že to nejde, že ho nejde nechat křičet a že je to moc drsný - a že ono to vlastně tak moc nevadí, vlastně je to v pohodě.No když je to v pohodě, tak super -.ale proč si pak ty ženy stěžují, že se nevyspí, že ano??? Tak buďto to vadí a pak se to snažím nějak řešit nebo to nevadí a pak si nestěžuju smajlik - 76

   
  tornado-lou
  tornado-lou - 13.9.2012 19:56

  Nessie: Souhlasím s tím, že se dítě nebudí hlady. může mít žízeň a to se dá řešit lahvičkou s vodou. Ale když má dítě potřebu kontaktu, tak je to potřeba, ne zlozvyk a proto bych mu ho neodpírala. kdoví proč to potřebuje.
  a bavily sme se o dítěti okolo 10m.
  A to s tím dudlíkem by se dalo snadno otočit. Když může celou noc dudlat dudlík, proč by nemohl dudlat prso?
  A klidně se u toho můžu vyspat. Lehnu si, děcko se přitulí, cucne si, pomazlí se, já spím, pak se odkutálí.

   
  Nessie
  Nessie - 13.9.2012 16:01

  tornado-lou: Zvláštní, že dudlík ve dvou letech za zlozvyk považován je, ale kojení třeba 8x za noc ne - přitom je to stejné. To mi prostě hlava nebere smajlik - 66

   
  Nessie
  Nessie - 13.9.2012 15:59

  tornado-lou: No nezlob se, tak pokud DVOULETÉ dítě se budí v noci co hodinu a dožaduje se kojení, tak to zlozvyk prostě JE. To mi nikdo nevymluví. Dvouleté dítě je naprosto schopné vydržet nejíst, nepít a spát celou noc - a mazlit se s ním můžu celý den. Tady nemluvíme o novorozeněnti, ale o dvouletém dítěti. Pokud tobě připadá normální 2 roky se ani jednu noc nevyspan víc než hodinu v kuse, tak mě to teda normální ani přirozené nepřipadá a udělal bych tomu rázně přítrž. Nají se večer a ráno a na mazlení máme celý den. V noci se prostě spí - a čím dřív se to dítě nauří, tím líp pro všechny.

   

  Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-123
  Sponzori

  Prohledej


  Výherci v soutěžích

  Anketa

  Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

  Zpíváte si občas doma?

  Celkem hlasovalo 125889.
  Archiv anket.