Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Naděje pro nastávající maminky: test plodu z krve matky

Naděje pro nastávající maminky: test plodu z krve matky

Dvacet tisíc těhotných žen ročně v České republice podstoupí vyšetření plodové vody, které odhalíDownův syndrom a další vrozené vady. Testale provází půl- až jednoprocentní riziko potratu. Vyšetření je navíc nepříjemné a pro těhotné ženy psychicky náročné. Řešením je nová, neinvazivní metoda vyšetření z krve matky, kterou nově  nabízí v České republice Asociace center pro lékařskou genetiku ve spolupráci s klinikou Gennet.

V České republice každý rok otěhotní více jak 100 000 žen. Z toho zhruba pětina žen se rozhodne po tzv. triple testu, který odhaluje některé rizikové faktory, podstoupit genetické vyšetření odběrem plodové vody. To končí v cca. 1% případů potratem, což je v absolutních číslech zhruba 200 případů ročně.  Vyšetření odběrem plodové vody se nejčastěji provádí v 16. týdnu těhotenství.

Nové genetické vyšetření, které přichází na český trh, se provádí vyšetřením z kapky krve matky, je absolutně bezrizikové a neinvazivní. Jeho výhodou je i včasnější zjištění komplikací plodu, provádí se již od 12. týdne těhotenství. MUDr. David Stejskal, vedoucí lékař Centra lékařské genetiky a reprodukční medicínyGennet k tomu dodává: „Jsme rádi, že můžeme pacientkám nabídnout nový typ vyšetření, který přispěje k jejich klidu a neohrozí plod. Vzorek krve se posílá do laboratoří v Hong Kongu a během jednoho týdne se nastávající matka dozví výsledky.“

Test je možné podstoupit po genetické konzultaci s lékařem zejména při zvýšeném věku matky nad 35 let, nebo při obavách o osud gravidity při zvýšeném riziku ze screeningu.

Vyšetření nabízí v České republice Centra lékařské genetiky. Základní cena testu je 13 950,- Kč a test není prozatím hrazen ze zdravotního pojištění.


PRENASCAN:

Projekt PRENASCAN Asociace Center lékařské genetiky ČR (www.aclg.cz) zavádí do klinické praxe neinvazívní prenatální test trizomie (NIFTY) chromozomů č. 21 – Downova syndromu, č. 18 – Edwardsova syndromu a č. 13 – Patauova syndromu.Citlivost PRENASCANU je u těchto vad blízká citlivosti přímého vyšetření buněk plodové vody nebo placenty. Diagnostika další, vzácnější trizomie chromozomu č. 13 (Patauův syndrom) je obtížnější stejně tak jako diagnostika vad pohlavních chromozomů (například Turnerova syndromu). Efektivita metody je v těchto případech odhadována podle dosud publikovaných prací asi na 95%.


Více informací naleznete na: www.prenascan.eu a na www.aclg.cz

Redakce


4.12.2012   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Naděje pro nastávající maminky: test plodu z krve matky

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Santé
Santé - 4.12.2012 18:08

Tak poslední řádky jsou fakt výsměch - já jsem byla u obou kluků na odběru plodovky, nervy to byly, ale prostě 13 tis mi doma neleží volně na to, abych mohla jít na tohle vyšetření (já už jsem vlastně baba skoro v přechodu, tak mi to může být jedno, ale pálka je to pořádná) smajlik - 26

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 149449.
Archiv anket.