Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Neplodnost očima okolí: Kdy už budete mít dítě?!

Neplodnost očima okolí: Kdy už budete mít dítě?!

S neplodností se v dnešní době potýká každý sedmý pár. I když toto téma ve společnosti není již úplně tabu, stále se o něm nemluví dostatečně. Často tato potíž dokáže – právě i díky nahlížení okolí – velmi negativně ovlivnit život postiženého páru.

 

Plodnost ženy v historii

Dlouhá staletí byla a částečně i dnes je příčina neplodnosti přisuzována ženě. Vnímání ženy neschopné otěhotnět má v historii i současnosti několik aspektů:

  • náboženský,
  • ekonomický,
  • kulturní,
  • demografický.
    • Hodnota plodnosti se měnila se změnou aktuálních potřeb společnosti a tím, co bylo zrovna považováno za normu. V polovině 19. století měla žena průměrně šest dětí a plození bylo považováno za její hlavní úkol. Nicméně do tohoto období se datuje i první vzestup hnutí propagujícího kontrolované početí. Zvláště pro chudé bylo tehdy množství dětí spíše přítěží. Naopak v zemích třetího světa s vysokou úmrtností dětí a prakticky nedostupnou lékařskou péčí je vysoká plodnost považována za přínos. Skutečná situace žen tedy byla a je často jiná než normy prezentované společností. 

       

      Dnešku vládne čekání 

      • S narůstajícími možnostmi seberealizace stále více párů odsouvá založení rodiny do pozdějšího věku – zatímco v 70. letech byl průměrný věk rodičky okolo dvaceti let, dnes se blíží třicítce.
      • S tím souvisí postupné snižování plodnosti a následně delší doba potřebná k otěhotnění, ať už spontánně, nebo za pomoci medicíny.
      • Už samotný fakt problému s početím a množství s tím souvisejících lékařských procedur je velkou zátěží pro psychiku bezdětného páru, k tomu se pak ještě navíc přidává mediální a společenský tlak okolí. 
        • Nepříjemná atmosféra

          Neschopnost počít dítě ještě stále není vnímána jako nemoc, nýbrž jako jisté selhání. Mít dítě je považováno za společenskou normu. Navíc okolí o neplodnosti svých známých obvykle neví a pak je nevědomky zraňuje. Například bezdětná žena okolo třicítky se pravidelně potýká s dotazy na dítě, často bývá obviňována z kariérizmu a sobectví. Přitom je možné, že se již roky neúspěšně snaží otěhotnět, ale jelikož se s tímto intimním problémem nikomu nesvěří, stává se terčem pomluv a dohadů. Pokud se naopak odhodlá okolí svěřit, je vystavena soucitným pohledům.

           

          Bez předsudků

          Problematický je i postoj veřejnosti k metodám umělého oplodnění a dárcovství vajíček, spermií či embryí. Obecně ale lze říct, že se zvyšující se mediální osvětou se stává veřejnost těmto metodám čím dál více nakloněna. Většina párů plánujících potomka si nepřipouští, že by se problém s početím mohl týkat i jich, dokud nejsou postaveni před realitu. Pak bohužel zjistí, že Češi jsou k neplodným párům stále poměrně netolerantní.

           

          (kov)

          Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

          Převzatý článek


          29.1.2013   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

          Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

           

          Diskuse ke článku - Neplodnost očima okolí: Kdy už budete mít dítě?!

          Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
          Anakolut
          Anakolut - 29.1.2013 14:02

          annie: Naprosto souhlasím, taky mě to nadzvedlo ze židle.

           
          Anakolut
          Anakolut - 29.1.2013 14:00

          Almega: To je snad literatura faktu? Vm, že to psala podle skutečných zážitků, ale to není to vědecký výzkum. A četla jsem ji. Četla jste knihu psycholožky Konečné Na cestě za dítětem, ketrá je odbornicí na léčbu psychiky neplodných párů? Vychází z odborných zdrojů: není vědecky, ani statisticky dokázáno, že po adopci, dojde k otěhotnění. podobně třeba píše i Sobotková v Psychologii rodiny.

           
          Anakolut
          Anakolut - 29.1.2013 13:59

          Almega: To je snad literatura faktu? Vm, že to psala podle skutečných zážitků, ale to není to vědecký výzkum. A četla jsem ji. Četla jste knihu psycholožky Konečné Na cestě za dítětem, ketrá je odbornicí na léčbu psychiky neplodných párů? Vychází z odborných zdrojů: není vědecky, ani statisticky dokázáno, že po adopci, dojde k otěhotnění. podobně třeba píše i Sobotková v Psychologii rodiny.

           
          annie
          annie - 29.1.2013 13:50

          Almega - četla, dostala jsem ji k vánocům.
          Nevím jestli typický, ale jeden z mála.
          Trošku odstrašující případ, co se týká adopce dětí z problémových rodin...

           
          Almega
          Almega - 29.1.2013 13:22

          Četli jste Terezu Boučkovou??? Typický případ....

           
          annie
          annie - 29.1.2013 13:19

          Almega - takové ty kecy, že "je důvod proč ti dva spolu děti nemají..." mě hezky nadzvedává ze židle!
          Proč teda spolu mají dítě dva alkoholici? Tam je nějaký vyšší důvod? Asi aby pak dítě utěšeně vyrůstalo v domově, že? smajlik - 36
          Jsem na toto fakt alergická, podobně nás "podporovali a podrželi" tcháni.
          V pětadvaceti jsme chtěli miminko, nešlo to - tchánům jsme to řekli, žádné podrobnosti, jen to že dítě chceme, nejde to a děláme jisté kroky a obcházíme vyšetření.
          A co oni na to? "když nemůže zabřeznout koza, vymění se cap, asi je důvod, proč spolu nemůže, rozveďte se a udělejte si dítě jinde..."
          Na ránu. Místo podpory takový kopanec a ještě od nejbližších.
          Nakonec jsem po 4 letech otěhotněla - přirozeně.
          A těch keců : kdy už, a proč ne, no, až budete chtít, tak to nemusí jít... jsem byla naposlouchaná až až. Nejsem člověk, co bych s kdekým na rohu probírala svoji plodnost....
          Proti přírodě je i chemoterapie, transplantace, transfuze, píchání si inzulinu a milion dalších věcí, tak proč se tím nikdo nezabývá, ale hodně lidem /obzvláště těm "dětným" na první pokus/ umělé oplodnění vadí.

          Anakolut - jj, o té adopci jsem taky četla - snad jen v 5 procentech případů žena, která adoptuje dítě, otěhotní...

           
          Anakolut
          Anakolut - 29.1.2013 13:11

          Almega: Jak jít proti přírodě? Pokud třeba někomu praskne vejcovod a nemá ho ho, tak bez IVF jen těžko otěhotní. Co je na tom proti přírodě? To je jako neléčit rakovinu. Příroda to chtěla, tak ho necháme na pospas přírodě a necháme hu umřít? Jo a otěhotnění po adopci je jeden z největších mýtů neplodnosti. Statisticky nikdy nic takového nebylo prokázáno.

           
          Almega
          Almega - 29.1.2013 10:44

          Dnes se se vším nadělá....Dříve měly ženy haldy dětí,četla jsem nedávno knihu,tam měli 12 dětí,7 holek a 5 kluků,počítala jsem to :paní od 21 let do 47 let měla přibližně každý druhý rok dítě...Dnes je to úplně nemyslitelné...Jsem toho názoru,že by se nemělo jít proti přírodě,možná je tam důvod,proč ti dva spolu dítko nemají.A taky kolikrát taková určitá "chtěnost"za každou cenu je překážkou...Pak si ti lidé dítě adoptují a za rok-dva se najednou narodí jejich...

           
          Jaguška
          Jaguška - 29.1.2013 9:37

          Mám známou fyzioteraupku v Mochově, která léčí neplodnost metodou paní Mojžíšové. - Moje dcera také nemohla dlouho přijít do jiného stavu. Pak jsme na chalupě předělávali vodovod a dcera se střídala se svým manželem u sbíječky. Všechno se v ní setřáslo a srovnalo a za 9 měsíců se narodil chlapeček a za dva roky po něm ještě holčička (ta už bez pomoci sbíječky). Byla to podobná metoda jako ta paní Mojžíšové. Všechno v těle uvolnit a srovnat.

           

          Sponzori

          Prohledej


          Výherci v soutěžích

          Soutěže na Soutez.cz

            Anketa

            Covid

            Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

            Celkem hlasovalo 77046.
            Archiv anket.