Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Dcera chce porodit postižené dítě. Jaký je váš názor?

Dcera chce porodit postižené dítě. Jaký je váš názor?

Hned v úvodu předesílám, že v žádném případě nemíním mé dceři nijak zasahovat do života a přesvědčovat ji o svém názoru. Je dospělá, a to, s čím se potýká, musí vybojovat především ona sama. Ale jelikož se jedná o velice závažnou záležitost, zajímaly by mne názory ostatních žen. Jak by vzniklou situaci řešily ony.

Moje dcera čeká své druhé dítě. Má už dvouletou holčičku. Nedávno podstoupila vyšetření z odběru plodové vody a u miminka byly zjištěny vývojové vady. Tedy jedna vada, ovšem velmi zásadní. Srdeční. Pokud se děťátko narodí, bude muset v podstatě okamžitě podstoupit závažnou operaci s nejistým výsledkem.

Všemi v rodině to velmi otřáslo, nejhůře to, pochopitelně, nese dcera. Zvažovali s jejím manželem další kroky, co udělat a rozhodli se, že dají miminku (je to opět holčička), šanci. Utěšují se, že třeba se po narození zjistí, že to není tak vážné a po případné operaci bude moci děťátko žít plnohodnotný život. V podstatě se na tuto eventualitu upnuli a o té horší variantě vůbec nechtějí diskutovat ani se o ní bavit.

Já jsem z toho, jako babička, rovněž velmi smutná, je to v každém případě tragédie. Jenže já nejsem ta, která je těhotná, dokážu o celé věci uvažovat reálněji. Samozřejmě dceřino rozhodnutí respektuji a ať to dopadne jakkoli, jsem ochotna jí být všemi možnými způsoby nápomocna. Ale přiznám se, že jejich rozhodnutí z velké části moc nechápu, byť jsem schopná mu z citového hlediska rozumět.

Dcera si vůbec neumí představit, jak moc jim může vážně nemocné dítě změnit život, nejen jim, ale i jejich malé holčičce, která už je na světě. I ona bude kvůli nemocnému sourozenci mít různá omezení. Nikdo si nedokážeme představit, co všechno bude narození a péče o to malé nemocné miminko, obnášet. Zda mu operace pomůže, zda nebude nějak hůře postižené a nebude vyžadovat stálou péči i v dospělém věku.

Je to hrozné, takto uvažovat, já vím. Samotné je mi z toho velmi úzko. Ale rozumem si říkám, zda by nebylo „lepší“ to těhotenství ukončit a časem se pokusit znovu. Přebolelo by to, dcera by si poplakala, ale tak jako mnoho jiných, by se s tím postupně srovnala. Pokud přivede na svět postižené dítě, o které se bude muset do konce života starat, bude to, podle mne, mnohem horší.

Jak jsem psala, dcera se o této variantě nechce vůbec bavit, je upnutá na možnost, že se srdeční vada podaří vyřešit a holčička bude normálně zdravá a soběstačná. Když jsem s ní chtěla na toto téma zavést hovor, utnula to hned v počátečních náznacích.

Nikam ji netlačím, rozhodnutí je na ní. Přesto mi to vrtá v hlavě a mám obavu, aby se nerozhodla špatně a pak toho třeba celý život nelitovala.

Jaký je váš názor na takovou situaci? Kdy žena ví, že čeká postižené dítě a přesto se rozhodne přivést ho na svět? Šly byste v tomto případě na potrat, nebo byste si dítě za každou cenu nechaly?  

Karla


7.3.2013   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 99   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dcera chce porodit postižené dítě. Jaký je váš názor?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-101
Grei
Grei - 3.5.2013 14:57

Jsem těhotná a v 3. měs. mi doktoři řekli, že je naše miminko možná Down. Plodovou vodu jsem odmítla. V 16. týdnu nakonec testy vypověděly na Downa 1:50000. S první holčičkou mi doktoři 2 dny před porodem řekli, že nemá ani 2kg, že bude dlouho v inkubátoru a možná budeme rádi, když neumře a narodí se alespoň živá,i když postižená. Máme doma krásnou zdravou tříletou dcerku. Porodní váha 2,6 kg. Inkubátor neviděla, problémy naprosto žádné...po tomhle všem už si do svého těhotenství kecat nenechám. Přivedu na svět chlapečka (snad v srpnu, jak má být) a s doktory nevyjednávám! Chápu dceru, nechte ji, ona je matka a ví, co dělá. Zodpovědnost bude v budoucnu stejně na ní a ona si to dobře uvědomuje. Pokud bude miminko tak moc nemocné, že brzy zemře, nebude to ona, kdo o tom rozhodla, ale příroda. Myslím, že je to snesitelnější, než žít celý život s tím, že ZABILA svoje dítě...

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 9.3.2013 17:38

pippi.dlouha.puncocha

vada je srdeční

 
pippi.dlouha.puncocha
pippi.dlouha.puncocha - 8.3.2013 11:04

Jsem ráda, že Karla není moje matka. Její dceři a děťátku přeji hodně štěstí. Z článku není vůbec jasné, o jakou vadu se jedná, takže se k tomu těžko můžeme vyjadřovat.

 
pippi.dlouha.puncocha
pippi.dlouha.puncocha - 8.3.2013 10:46

Jsem ráda, že Karla není moje matka. Její dceři a děťátku přeji hodně štěstí. Z článku není vůbec jasné, o jakou vadu se jedná, takže se k tomu těžko můžeme vyjadřovat.

 
pippi.dlouha.puncocha
pippi.dlouha.puncocha - 8.3.2013 10:45

Jsem ráda, že Karla není moje matka. Její dceři a děťátku přeji hodně štěstí. Z článku není vůbec jasné, o jakou vadu se jedná, takže se k tomu těžko můžeme vyjadřovat.

 
arsiela
arsiela - 7.3.2013 23:13

lajika: čistě teoreticky může dojít k poškození mozku,dítě je x hodin v narkoze,poté minimálně 24 hodin umělý spánek.takže zas taková prča pro mozek to není.Ale co znám za těch pět let desítky dětí s různou srdeční avdou,tak k tomu nedošlo ani u jednoho.Samozřejmě se musí počítat s tím,že po sále se dítě nerozvíjí tak rychle jako vrstevníci,například se začne přetáčet o měsíc později než uváděj tabulky.Ale není to,že by to nedohnal.

 
lajika
lajika - 7.3.2013 21:59

Dilema bych pravděpodobně prožívala, kdyby moje nenarozené dítě mělo diagnostikováno těžké mentální postižení. V případě, že by se jednalo o srdeční vadu, vůbec bych o ukončení těhotenství neuvažovala - operace může dítěti buď život vzít - což je ta horší varianta, ale je to totéž, co bych "preventivně" udělala já, kdybych těhotenství ukončila, nebo život zachránit a nevidím důvod, proč by pak dítě nemělo žít plnohodnotný život. Nejsem odborník, ale domnívám se, že i kdyby dítě by třeba bylo v některých ohledech omezeno, nesmělo by se třeba vystavovat větší fyzické námaze, těžko by z něj mohla operace srdeční vady udělat bytost zcela neschopnou samostatné mentální existence. Nevím, jestli bych se dokázala postarat o dítě, které budu muset ještě ve dvaceti letech (a dál) krmit a přebalovat a ono mě pravděpodobně ani nepozná, ale nevidím důvod, proč bych se neměla dokázat postarat o dítě, které prodělalo srdeční operaci. Ovšem - problému nerozumím a mohu se, v míře případného postižení, mýlit......

 
mashanka
mashanka - 7.3.2013 21:01

Jinak tedy ještě jednu věc .... všem by to možná ovlivnilo život, kdyby dítě bylo postižené, ale nejvíc a nejradikálněji JEMU, pokud by to těhotenství ukončili. Na cestě je KONKRÉTNÏ jedinec ... pokus někdy příště, to by už byl někdo jiný ... jako brát děti jako kusy ... nevím - já to vnímám jinak

 
mashanka
mashanka - 7.3.2013 20:59

Názor ... myslím, že pokud se rozhodli dítěti dát šanci, je dobře, že o té horší variantě vůbec nechtějí diskutovat ani se o ní bavit.

Proč by taky měli, dokud nenastane - prostě dali šanci a uvidí se.

Chápu je

 
Petruša
Petruša - 7.3.2013 19:05

myslím si (píšu myslím si, protože je možné že v reálu bych se rozhodla jinak)n že pokud bych čekala dítě postižené nějakou "menší" vadou, rozhodně bych si ho nechala. Kdyby to byla vada velká, dítě bylo na přístrojích apod. tak bych volila UPT

v případě dcery z článku bych si mimčo na 100% nechala

 
arsiela
arsiela - 7.3.2013 18:21

karlo sem maminkou chlapečka s těžkou srdeční vadou.Vzhledem k tomu,že sem se dozvěděla o tom,že naše miminko má težce nemocné srdce v 30 tt nebylo už co řešit.ny ní je našemu chlapečkovy 5 let,bohužel se k srdci přidružili další vady(což není pravidlo abyste se neděsila).Když se ohlednu zpětně,tak nakonec ta srdeční vada ho omezuje nejméně.Má za sebou tři operace.Rozhodně to není procházka růžovým sadem,nebudu počítat kolik nocí sme probrečela,kolik beznaděje bylo při čekání na sál a čekání na chodbě motolského kardia.Nicméně za jedním si stojím,kdybych se měla rozhodnout znovu du do toho opět.V současné době je v ČR kardiochirurgie na špičkové světové úrovni a dokáží se operovat velmi těžké vady.Pokud vše dopadne dobře(pevně věřím že určitě ano)tak může vaše vnouče žít naprosto normální život s minimem omezení.Pokud chcete můžete se mrknout na www.srdicakri.cz chodí tam i skoro dospělé slečny,dospělý pán,všichni po různých zákrocích a všichni žijí celkem normální život.Moc vám přeji aby vaše vnouče všechno zvládlo a jejcih rodičům pevné nervy.Srdíčkové děti jsou tootiž neuvěřitelní bojovníci,kteří si svůj život umí vybojovat naprosto neuvěřitelně.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 7.3.2013 17:41

píšete to tu některé moc pěkně, proč nejít

smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45

smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 7.3.2013 17:19

nikoho jsem nečetla
když byla na plodové vodě, tak to by jí asi dělali umělý porod.
V době minulé ležela v porodnici, na pokoji pod kapačkou mamina. Byla jsem mladá neznalá. Dostávala vyvolávačku, nějak to na ni špatně působilo, trpěla neskutečnýmy bolestmi, bylo vidět, že i lékaři již byli bezradní. Vyšetřovali ji před náma, pak už nás poslali ven. Pani bylo opravdu velmi zle a jak ji převáželi na sál tak když ji sestra vyrvala cévku ona zasténala ještě ji vynadala.
Asi za 2 dny přišla na pokoj paní, povídá to jsem já co jsem tu ležela. Taková pěkná ženská, před troska. Říkala, že z nějaké nemocnice dovezli nějakou kapačku a pak se to podařilo, trvalo to asi 2dny celkem. Rozmlouvali mě těhotenství, že mám problémy s ledvinama a málem jsem nevydržela ten umělý porod.
Tu něco poradit je velmi složíté, asi bych dceru podpořila v jakém koli rozhodnutí.
Když půjde na přerušení tak si to bude do konce života vyčítat, zda opravdu miminko mělo takovou vadu, bolestivé to bude jako porod. (vyjde něco živého) Když porodí je tu nějaká naděje, ale i to smutné, ale bez výčitek, protože tu šanci mu dala.

 
YXH
YXH - 7.3.2013 16:03

Cinderella: Vis beru to podle sebe, byla jsem v podobne situaci, a nepreju to nikomu. Asi jsem mela stesti, protoze dalsi dcera se narodila vporadku a bez problemu. Otehotnela jsem brzo po zakroku.
aluskas: Myslim ze mas pravdu, ale da nam to namet k povidani. smajlik - 64

 
aluskas
aluskas - 7.3.2013 15:40

no já myslím, že ty příběhy píše nějaký pisálek :-), takže myslím, že žádné rozuzlení není :-) sem tam možná jsou skutečné, ale většinou spíše jen "inspirované"

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-101
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127554.
Archiv anket.