Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Očkování dětí. Škodí, nebo prospívá?

Očkování dětí. Škodí, nebo prospívá?

České zdravotnictví na sebe může být pyšné v několika oblastech, ve kterých již tradičně patří k těm nejlepším na světě: kromě nízké dětské úmrtnosti je to například i dobře propracovaný a organizačně zajištěný systém očkování dětí. To, co zdravotníci obvykle považují za přednost a výhodu, označují však někteří rodiče za trik společností obchodujících s vakcínami a především za hrozbu pro svoje děti. Stále častěji se i v České republice objevují rodiče, kteří očkování pro své děti odmítají.

 

Doporučení versus povinnost

V zemích západní Evropy jsou očkování proti dětským nemocem většinou jen „doporučená“, i když je podstupuje velká většina populace. Naproti tomu v České republice je celá řada dětských očkování označována jako povinná, a někteří rodiče se proto bojí postihu, pokud své dítě očkovat nenechají. Proočkovanost proti klasickým dětským nemocem je také z tohoto důvodu u nás jedna z nejvyšších.

Rodičům ve skutečnosti nehrozí žádný právní postih v případě, že své dítě nenechají „povinně“ očkovat. Musí však své rozhodnutí doložit písemně dětskému lékaři a jejich dítě, pokud vakcinaci nepodstoupí, může mít problémy například s přijetím do školky nebo na některé společné dětské akce.

 

Proč se rodiče bojí očkování?

Přestože očkování proti dětským nemocem od svého zavedení zachránilo nespočet dětských životů, někteří rodiče z něj paradoxně mají obavy. Možná to není překvapivé v době, kdy nová doporučená i povinná očkování přibývají jak houby po dešti a mnozí rodiče se pak ptají: neslouží moje dítě jen jako prostředek k výdělku pro nadnárodní výrobce vakcín, kteří se ze zdravotnického systému zkrátka snaží vytěžit co nejvíc, a riziko infekčních nemocí proto uměle zveličují?

V souvislosti s obavami rodičů z očkování a jeho odmítáním se v některých západoevropských zemích i v nedávné minulosti objevily epidemie nebezpečných dětských nemocí, které způsobily smrt několika dětí a většinu rodičů vždy opět přesvědčily o tom, že bezpečnější je nechat své potomky očkovat. Kontroverze však budou očkování (zvláště ta dětská) pravděpodobně provázet už navždy.

 

Velké očkovací kauzy nedávné historie

 • Očkování a autismus – v roce 1998 byl v prestižním odborném časopise Lancet publikován článek, který na základě několika případů dával do zřejmé souvislosti očkování dětí a vznik autismu, poměrně vzácného a vážného psychického postižení. I když se později vynořila celá řada informací, která závěry článku naprosto znevěrohodnila (a článek byl o více než deset let později časopisem formálně stažen), stačila tato studie vyvolat obavy rodičů na celém světě. Především ve Spojených státech proto i dnes mnozí rodiče odmítají očkovat své děti právě kvůli obavám z autismu a vztah mezi očkováním a autismem je stále tématem vzrušených debat.
 • Švédsko: pravé neštovice a černý kašel – na počátku 70. let vypukla ve Švédsku epidemie pravých neštovic, které v té době ještě nebyly zcela vymýcené. Příčinou byly protesty rodičů, kteří z náboženských i zcela praktických důvodů odmítali své děti nechat proti tomuto onemocnění očkovat. O několik let později se ve Švédsku pro změnu přestalo očkovat proti černému kašli, a většina dětí proto v té době toto onemocnění běžně prodělala, naštěstí většinou bez fatálních následků.
 • Velká Británie: černý kašel – v 70. a 80. letech minulého století se veřejné mínění obrátilo proti očkování proti černému kašli také ve Velké Británii a proočkovanost populace postupně poklesla. Teprve po několika úmrtích na toto onemocnění se opět zvýšila na dnešních přibližně 90 procent.
 • Nizozemsko: zarděnky – v letech 1999 až 2000 zemřely v Nizozemsku tři děti na zarděnky a několik desítek jich bylo v kritickém stavu hospitalizováno. Epidemie propukla především mezi členy určité náboženské skupiny, která tradičně odmítá jakékoliv očkování.
  • MUDr. Helena Janíčková

   Odborník uLékaře.cz

   Zdroj: www.ulekare.cz

   Převzatý článek


   30.4.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 8   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

   Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

    

   Diskuse ke článku - Očkování dětí. Škodí, nebo prospívá?

   Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
   luxirie
   luxirie - 3.3.2014 6:24

   Ahoj, já našla všude recenze na kalob, jsou to prý kapky, ale nevěřím tomu, že by dětem jakékoli kapky chutnaly, aspo´ˇn pokud jsem stihla vypozorovat. Vyzkoušej STOPKAŠEL pro děti je od jednoho roku, ale pokud je prcek mladší zeptej se lékaře, My ho mohli užívat dříve. Dětem chutná a je to sirupek z bylinek. Jinak s ničím jiným zkušenost nemáme. Tak ať se brzo uzdravítesmajlik - 2

    
   Anet85
   Anet85 - 3.3.2014 6:20

   Pokud by to bylo možné dala bych přednost né lékům ale něčemu přírodnímu. Nachci ničím tak malý organismus rozhodit.

    
   Anet85
   Anet85 - 3.3.2014 6:19

   Vím že to nemá nic s očkováním jen jsem tu nikde nenašla aktuální diskuzi. Chtěla bych se zeptat co milé maminky používáte na kašel, jakéhokoli typu. Rýmu už mám vychytanou jen u dětí kolem 1 roku je to problém.Díky

    
   mashanka
   mashanka - 1.5.2013 13:36

   Ono to není jem o rozumu, ale hlavně o výdělku distribučních firem s léčivy dneska ...
   Podle mě všeho moc škodí - ať už očkování proto každému prdu nebo odmítání všech očkování. Dala bych svoje dítě dnes očkovat jen proti tomu, proti čemu je očkované dítě toho doktora - ten ví své (když jde ovšem o jeho dítě)

    
   kubikm
   kubikm - 30.4.2013 23:37

   ještě poslední...
   třeba právníkům do jejich práce nikdo nekecá
   proč doktorům? proč tedy ti doktoři 6 let studují, když každá "od plotny" má víc rozumu?

    
   kubikm
   kubikm - 30.4.2013 22:30

   pro kluky jsou nebezpečné příušnice...ale na to asi nic není

    
   kubikm
   kubikm - 30.4.2013 22:29

   a zarděnky pro dívky...a čípek děložní pro pubošky...

    
   kubikm
   kubikm - 30.4.2013 22:27

   myslím, že za komančů to bylo vychytané..tak s tou úrovní souhlasím
   neočkovala bych třeba proti planým neštovicím...s tím už si imunita poradí...

    

   Sponzori

   Prohledej


   Výherci v soutěžích

   Anketa

   Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

   Zpíváte si občas doma?

   Celkem hlasovalo 92599.
   Archiv anket.