Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Očkování dětí. Škodí, nebo prospívá?

Očkování dětí. Škodí, nebo prospívá?

České zdravotnictví na sebe může být pyšné v několika oblastech, ve kterých již tradičně patří k těm nejlepším na světě: kromě nízké dětské úmrtnosti je to například i dobře propracovaný a organizačně zajištěný systém očkování dětí. To, co zdravotníci obvykle považují za přednost a výhodu, označují však někteří rodiče za trik společností obchodujících s vakcínami a především za hrozbu pro svoje děti. Stále častěji se i v České republice objevují rodiče, kteří očkování pro své děti odmítají.

 

Doporučení versus povinnost

V zemích západní Evropy jsou očkování proti dětským nemocem většinou jen „doporučená“, i když je podstupuje velká většina populace. Naproti tomu v České republice je celá řada dětských očkování označována jako povinná, a někteří rodiče se proto bojí postihu, pokud své dítě očkovat nenechají. Proočkovanost proti klasickým dětským nemocem je také z tohoto důvodu u nás jedna z nejvyšších.

Rodičům ve skutečnosti nehrozí žádný právní postih v případě, že své dítě nenechají „povinně“ očkovat. Musí však své rozhodnutí doložit písemně dětskému lékaři a jejich dítě, pokud vakcinaci nepodstoupí, může mít problémy například s přijetím do školky nebo na některé společné dětské akce.

 

Proč se rodiče bojí očkování?

Přestože očkování proti dětským nemocem od svého zavedení zachránilo nespočet dětských životů, někteří rodiče z něj paradoxně mají obavy. Možná to není překvapivé v době, kdy nová doporučená i povinná očkování přibývají jak houby po dešti a mnozí rodiče se pak ptají: neslouží moje dítě jen jako prostředek k výdělku pro nadnárodní výrobce vakcín, kteří se ze zdravotnického systému zkrátka snaží vytěžit co nejvíc, a riziko infekčních nemocí proto uměle zveličují?

V souvislosti s obavami rodičů z očkování a jeho odmítáním se v některých západoevropských zemích i v nedávné minulosti objevily epidemie nebezpečných dětských nemocí, které způsobily smrt několika dětí a většinu rodičů vždy opět přesvědčily o tom, že bezpečnější je nechat své potomky očkovat. Kontroverze však budou očkování (zvláště ta dětská) pravděpodobně provázet už navždy.

 

Velké očkovací kauzy nedávné historie

 • Očkování a autismus – v roce 1998 byl v prestižním odborném časopise Lancet publikován článek, který na základě několika případů dával do zřejmé souvislosti očkování dětí a vznik autismu, poměrně vzácného a vážného psychického postižení. I když se později vynořila celá řada informací, která závěry článku naprosto znevěrohodnila (a článek byl o více než deset let později časopisem formálně stažen), stačila tato studie vyvolat obavy rodičů na celém světě. Především ve Spojených státech proto i dnes mnozí rodiče odmítají očkovat své děti právě kvůli obavám z autismu a vztah mezi očkováním a autismem je stále tématem vzrušených debat.
 • Švédsko: pravé neštovice a černý kašel – na počátku 70. let vypukla ve Švédsku epidemie pravých neštovic, které v té době ještě nebyly zcela vymýcené. Příčinou byly protesty rodičů, kteří z náboženských i zcela praktických důvodů odmítali své děti nechat proti tomuto onemocnění očkovat. O několik let později se ve Švédsku pro změnu přestalo očkovat proti černému kašli, a většina dětí proto v té době toto onemocnění běžně prodělala, naštěstí většinou bez fatálních následků.
 • Velká Británie: černý kašel – v 70. a 80. letech minulého století se veřejné mínění obrátilo proti očkování proti černému kašli také ve Velké Británii a proočkovanost populace postupně poklesla. Teprve po několika úmrtích na toto onemocnění se opět zvýšila na dnešních přibližně 90 procent.
 • Nizozemsko: zarděnky – v letech 1999 až 2000 zemřely v Nizozemsku tři děti na zarděnky a několik desítek jich bylo v kritickém stavu hospitalizováno. Epidemie propukla především mezi členy určité náboženské skupiny, která tradičně odmítá jakékoliv očkování.
  • MUDr. Helena Janíčková

   Odborník uLékaře.cz

   Zdroj: www.ulekare.cz

   Převzatý článek


   30.4.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 8   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

   Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

    

   Diskuse ke článku - Očkování dětí. Škodí, nebo prospívá?

   Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
   luxirie
   luxirie - 3.3.2014 6:24

   Ahoj, já našla všude recenze na kalob, jsou to prý kapky, ale nevěřím tomu, že by dětem jakékoli kapky chutnaly, aspo´ˇn pokud jsem stihla vypozorovat. Vyzkoušej STOPKAŠEL pro děti je od jednoho roku, ale pokud je prcek mladší zeptej se lékaře, My ho mohli užívat dříve. Dětem chutná a je to sirupek z bylinek. Jinak s ničím jiným zkušenost nemáme. Tak ať se brzo uzdravítesmajlik - 2

    
   Anet85
   Anet85 - 3.3.2014 6:20

   Pokud by to bylo možné dala bych přednost né lékům ale něčemu přírodnímu. Nachci ničím tak malý organismus rozhodit.

    
   Anet85
   Anet85 - 3.3.2014 6:19

   Vím že to nemá nic s očkováním jen jsem tu nikde nenašla aktuální diskuzi. Chtěla bych se zeptat co milé maminky používáte na kašel, jakéhokoli typu. Rýmu už mám vychytanou jen u dětí kolem 1 roku je to problém.Díky

    
   mashanka
   mashanka - 1.5.2013 13:36

   Ono to není jem o rozumu, ale hlavně o výdělku distribučních firem s léčivy dneska ...
   Podle mě všeho moc škodí - ať už očkování proto každému prdu nebo odmítání všech očkování. Dala bych svoje dítě dnes očkovat jen proti tomu, proti čemu je očkované dítě toho doktora - ten ví své (když jde ovšem o jeho dítě)

    
   kubikm
   kubikm - 30.4.2013 23:37

   ještě poslední...
   třeba právníkům do jejich práce nikdo nekecá
   proč doktorům? proč tedy ti doktoři 6 let studují, když každá "od plotny" má víc rozumu?

    
   kubikm
   kubikm - 30.4.2013 22:30

   pro kluky jsou nebezpečné příušnice...ale na to asi nic není

    
   kubikm
   kubikm - 30.4.2013 22:29

   a zarděnky pro dívky...a čípek děložní pro pubošky...

    
   kubikm
   kubikm - 30.4.2013 22:27

   myslím, že za komančů to bylo vychytané..tak s tou úrovní souhlasím
   neočkovala bych třeba proti planým neštovicím...s tím už si imunita poradí...

    

   Sponzori

   Prohledej


   Výherci v soutěžích

   Anketa

   Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

   Zpíváte si občas doma?

   Celkem hlasovalo 126730.
   Archiv anket.