Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Může babička nařezat svému vnukovi?

Může babička nařezat svému vnukovi?

Strašně jsem se naštvala na tchyni, až tak, že jsem manželovi zakázala, aby k ní vodil našeho syna. Podle nich obou (manžela a tchyně) jsem hysterka a měla bych se rychle uklidnit.

Jenže já nemůžu. Ona totiž vztáhla ruku na naše dítě a podle mne je to už opravdu moc. Něco takového si přece nemůže dovolit? Pravda je, že naše vztahy nebyly nijak srdečné nikdy. Ale tak nějak jsme se vzájemně respektovaly. Po narození Davídka se napětí mezi námi stupňovalo. Tchyně je z těch, které všude byly nejméně dvakrát t a od všeho mají klíče. Bydlí nedaleko od nás a vzájemný kontakt byl tedy velmi častý.

Kecala mi do všeho. Jak často krmím, proč mu už nedávám tohle nebo tamto, jak to, že ještě nechodí na nočník. Zpočátku jsem se s ní i hádala, pak jsem se naučila pouštět to jedním uchem dovnitř a druhým hned ven.

Teď jsou Davídkovi čtyři roky a tchyně patrně dospěla k názoru, že naše výchova je nedostatečná, že ho špatně vedeme a začala se snažit působit na něj dle svých vlastních výchovných zásad. Pokud jsme u toho byli i my s manželem, držela se zpátky a omezila se pouze na připomínky. Vyvrcholilo to až minulý víkend.

Byla jsem pozvána za svědka na svatbu své kamarádce, takže jsme syna dali k tchyni na celý víkend (poprvé) a s manželem odjeli. Celý víkend proto, že svatba se konala na druhém konci republiky.

V životě by mě nenapadlo, že tchyně udělá to, co udělala. Hned jak jsme si pro Davídka přijeli, našli jsme je oba v podivném rozpoložení. Malý se tvářil nafouknutě a tchyně byla hodně naštvaná a odměřená. Zeptala jsem se, co se stalo a Davídek mi řekl, že ho babička seřezala vařečkou. Vařečkou! Chápete to? Když jsem se zeptala, proč, řekl mi, že nechtěl jíst oběd.

Pěkně se ve mně uvařila krev a hned jsem se šla zeptat tchyně, zda je pravda, co syn říkal. Naprosto bez jakéhokoli uzardění řekla, že ano, že si to zasloužil. Prý ho několikrát volala ke stolu a když konečně přišel, začal se ošklíbat, že to jíst nebude a plival jídlo zpátky do talíře. Tchyně ho prý několikrát upozornila, ať to nedělá, pohrozila mu vařečkou a když neposlechl, skutečně mu nařezala.

Hodně jsem se na ni naštvala. Samozřejmě, že Davídek z toho byl v šoku, protože my tělesné tresty vůbec nepoužíváme a ona to ví. Vůbec nechápu, jak si mohla něco takového dovolit. Tak když nechtěl jíst, měla ho poslat od stolu a nechat ho vyhládnout až do svačiny. Ale řešit to výpraskem?

No, pohádaly jsme se. Jen my dvě, manžel mlčel a vůbec do tohohle sporu nezasahoval. Tím mě pěkně naštval, jakoby se své mámy bál. Naše hádka neskončila vůbec dobře, kluka jsem sbalila a odjeli jsme s tím, že už ho nikdy neuvidí, když neví, jak se má babička chovat ke svému vnoučeti.

Doma pak následovala hádka s manželem, vyčetla jsem mu, že nebyl schopen zaujmout nějaké stanovisko a zachoval se jako bačkora. A on mi zase řekl, že jsem hysterka, že jsem z komára udělala velblouda a to mé prohlášení, že babička už vnuka nikdy neuvidí, jsem hodně přehnala. Vůbec není schopen pochopit, že první, kdo něco přehnal, byla ona.

Já vím, že tomu kontaktu mezi synem a jeho babičkou ve skutečnosti stejně nezabráním a až to trochu „zapadne“, patrně se zase začneme stýkat. Ale zajímalo by mne, jak se na to díváte vy z pohledu jak maminek, tak babiček. Je podle vás normální, když babička seřeže vnouče vařečkou? A ještě kvůli takové pitomině?

Marcela


15.8.2013   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 179   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Může babička nařezat svému vnukovi?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
labi33
labi33 - 13.4.2018 3:32

ja když byl na prázdninách u babičky,a něco jsem provedl,tak jsem dostal taky nasekáno na zadek

 
labi33
labi33 - 2.10.2017 13:48

ano můžou dát babičky i tety na zadek,je to rodina a pokud to dítě hlída tak ho mám na starost,a pokud neposlechne tak by měla trestat,horší by bylo kdyby to udělal cizí člověk

 
pavča
pavča - 24.8.2013 15:12

rychlonožka: neboj..hlady vm neumře... manžel byl taky nejedlík...a vyrostl z něho kusanec chlapa... prej začal jíst až v pubertě... a jak hezky to dohnal smajlik - 42

 
sharon
sharon - 24.8.2013 0:18

Danulu: možná by tvoje děti byly ještě rády za babku jako jsem jásmajlik - 68.....vnoučata tlouct nemusím, jídlo do talíře neplivou a nevztekají se, zase se chvástám , ale je to tak.....

 
sharon
sharon - 24.8.2013 0:16

Danulu: už jsem psala že je bití a bití.......a kolik pak bylo v 60sátých letech feťáků ???..........

 
rychlonožka
rychlonožka - 23.8.2013 16:28

Ne, Staniku, samozřejmě neplive ani nehází, nic takového, jenom jí hrozně málo a nejí všechno. Je to zoufalé koukat na to, jak i klidně jedno hlavní jídlo vynechá a zbylá sní pouze několika sousty. To naše prostě nemá vpodstatě celý den čas a smysl na jídlo. Musí se nabízet, lákat, motivovat, nestačí jednoduše podat na stůl v danou hodinu. Znalosti a vědomosti nadprůměrné, váha sotva podprůměrná. Pohybově zdatné, všechno je OK, ale to jídlo...na zabití.

 
pes
pes - 23.8.2013 11:20

Výchova po americku.Děti si dělají co chtějí,kolik už bylo případů,kdy dítě napadlo učitele či jiné dítě.Přiměřený tělesný trest nemůže nikomu ublížit.Možná za pár let budete dělat co vám syn řekne a budete ráda když vám nějakou nevrazí.

 
pavča
pavča - 21.8.2013 13:30

pokud babička hlídá syna, má právo si nastavit pravidla, i když tobě se nelíbí....... ona v tu dobu má za něho zodpovědnost....
když se ti to nelíbí, nemožeš po ní chtět, aby ho hlídala sama po delší dobu...

podle mě odsud pramení to, že se školky a školy plní nezvladatelnýma spratkama, co neposlechnou po dobrým ani po zlým...

 
Nika1
Nika1 - 19.8.2013 18:48

Mě by plival jídlo zpátky jen jednou. Byl by o hladu a pokud by to opakoval, tak ať třeba nejí celý den. Jsem mladá a přesto by mě dost svrběla ruka.

 
Verera
Verera - 19.8.2013 15:09

Já teda taky nejsem pro bití, cokoli, co někdo řeší bitím se dá vyřešit jinak a účinněji, třeba jen důsledností. Na moje děti teda plácnutí přes ruku nikdy neučinkovalo, ale pomohlo tak do roka a půl zamezení činnosti a potom nastavení pravidel a jejich dodržování. Jenže to babička o jednom víkendu nezvládne.

Pokud ale Davídek je rozjívené dítě zvyklé, že mu všechno projde, a babička z generace, kdy mírné tělesné tresty byly považovány za správný způsob výchovy a už pozapomněla, co na děti platí, nenapadlo ji jiné řešení na schválnosti kluka.

Termín seřezat z článku mi přijde nadnesený, v takovém případě by kluk nebyl načučený, ale ubrečený nebo vyděšený.

Osobně by se mi to nelíbilo, ale jednak bych zjišťovala co kluk dělal a za tohle by dostal vynadáno ať už si o trestu myslím co chci, a jednak bych babičku mimo doslech kluka upozornila, že bití neschvaluju za žádných okolností a poradila jí něco jiného účinného.

 
krasaka
krasaka - 19.8.2013 11:46

Danulu: smajlik - 61 jenže "mírné plácnutí" po nenechavé pacičce nebo přes tepláčky na zadek - to není žádné bití smajlik - 76 - a zapůsobí ihned /zvláště když třeba dva předchozí zákazy neměly účinek/ - pochybuji, že dítě kupř. od jednoho do tří let bude vnímat dlouhé vysvětlování a bude se tím řídit - a v tomto věku získává základy téměř všeho, pak už se jen piluje a vylepšuje /a hlavně vlastním příkladem vychovávásmajlik - 47/

 
Danulu
Danulu - 18.8.2013 23:51

Sharon takze podle tebe vrazi, fetaci atd. nikdy nebyli to je jen ta mlada generacem, hmm ta sama pisnicka tisice let stara od starsi generace. Ja jsem za jednou s Czeperkou. a jsem rada ze nemame takove babicky jako ty. ani nasi nas nevychovavli bitim, vis ono biti neni jedina ta spravna vychova, kdyz nebiju neznamena to ze nevychovavam naopak , je to vetsi drina , ktera stoji za to.

 
Verera
Verera - 18.8.2013 20:44

Prošla jsem to jen letmo, ale z mé zkušenosti - moje děti si velice dobře všímají, jaký mám já vztah ke kterým lidem a kopírují mé chování. Malé dítě rozlišuje pouze dobré a špatné, nic mezi tím, oni si ale servítky neberou. Takže tam kde dospělý ve společnosti nesympatické osoby jen kroutí očima dítě řekne vše naplno.

Takže Davídkovo chování mi připadá jako kopie chování matky. Pokud se v jeho přítomnosti o tchyni vyjadřuje všelijak, třeba o jejím vaření, (a evidentně jí nedělá problémy hádat se před dítětem) Davídek chce být pouze loajální a pokud maminka není přítomna, zastoupí ji v kritice. I kdyby babička vařila jako v Interhotelu, kluk to vyplivne, možná jen proto, že se mu stýská po mámě a tímto si ji přiblíží.

Řešení je v první řadě se uklidnit, poté, ať si myslí kdo chce co chce, o druhých se před dítětem bude vyjadřovat slušně a pochvalně nebo neutrálně (koneckonců to může dopadnout i hůř, pokud synek natruc neposlechne babičku, že má zastavit na přechodu), domluvit se předem, jaké výchovné prostředky jsou povoleny a jestli vůbec je ochoten při nich dítě někdo hlídat , cokoli si vyříkat pouze v nepřítomnosti kluka.

 
sharon
sharon - 17.8.2013 20:35

orinka: přesně......okopávala mladý stromeček....smajlik - 68

 
krasaka
krasaka - 17.8.2013 20:34

orinka: smajlik - 61tak jsme byli vychovávani my i naše děti a - kupodivu - na nikom to nezanechalo následky - přiměřený trest ihned je mnohem účinnější, nežli hodinové vysvětlovánísmajlik - 48 Když malý syn u babičky ze zvědavosti sahal do popelníků nebo hlíny v květináči, dvakrát ho napomenula - po třetí plácla po ručičce a už nikdy to nedělal, nevím, proč bych jí to měla zazlívatsmajlik - 26- nikdy mi nedělal scény v obchodě nebo na ulici,když jsem zrovna nerespektovala jeho názorsmajlik - 68 a to byl "benjamínek" mladší od sester o 8 a 14 let - dnešní výchovné metody absolutně nechápusmajlik - 76

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57097.
Archiv anket.