Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Jak jste vybírali jména pro své děti?

Jak jste vybírali jména pro své děti?

Čekáme s manželem naše první dítko a v podstatě od chvíle, kdy jsem zjistila těhotenství, přemýšlíme, jak to naše miminko pojmenujeme. A pořád se nemůžeme shodnout. Zatím se nám nepodařilo vybrat ani jedno, které by se líbilo nám oběma.

Možná si to moc komplikujeme, nevím. Skutečně to vypadá, že výběr jména pro naše dítě je pro nás nepřekonatelným problémem.

Čekáme holčičku, alespoň dle ultrazvuku, nicméně vybrat musíme jméno i pro chlapečka. Víc jsme ale zaměřeni na to děvčátko. Mně se líbí Anastázie, Rebeka, Sandra, Andrea. Když jsem tato jména před manželem vyslovila, chytil se za hlavu a rezolutně prohlásil, že jen přes jeho mrtvolu.

A hned přišel se svými návrhy: Jana, Hana, Helena, Alena, Lucie, Tereza. To jsem se zase orosila já, protože: Jana, Hana a Helena se mi absolutně nelíbí. To jsem škrtla rovnou. A u těch dalších, nemůžu si pomoci, mám ta konkrétní jména spojená s určitými lidmi. Alena byla moje spolužačka na základce, neskutečně nafoukaná a protivná holka, Lucie byla zase na střední ze všech nejhloupější a všem pro smích. Tereza by mi tolik nevadila, ale jmenuje se tak dcera mého bratra a nepřipadá mi vhodné, aby se ta naše jmenovala stejně.

Tak jsme s manželem zkoušeli další jména a prakticky u každého se něco našlo: Daniela se jmenovala jeho bývalka, se kterou se ve zlém rozešel, Anna je zase moje prateta, věčně zakaboněná, na všechno a na všechny nadávající. Iveta – tam mám paralelu s Ivetou Bartošovou, to prostě nedám, Natálka se nám líbí oběma, ale je jich dneska už nějak moc.

A takhle bych mohla pokračovat do nekonečna i v chlapeckých jménech. Já vím, že nakonec se na některém jméně shodneme a asi s ním nebudeme mít žádný problém. Jen mě tak při té „kovbojce“, kterou zrovna řešíme, napadlo, jakým způsobem vybírají jména pro své dítě ostatní.

Taky máte určitá jména spojená s některými lidmi a jejich negativní vlastnosti tomu jménu přisuzujete? Jak jste hledali a podle čeho jste se řídili při výběru jmen pro své děti?

Monika


19.9.2013   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 63   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak jste vybírali jména pro své děti?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-69
Verera
Verera - 21.9.2013 19:52

Ala: Hm, po nás teda druhé jméno v porodnici nechtěli, papír jsme přinesli až k porodu a bylo tam jen jméno pro holku. A snad to ani moc neprohlíželi.

A docela mě potěšilo, že když sestra slyšela jméno dcery, která se náhodou jmenovala stejně jako ona, spontánně vyhrkla: " No to už jsme tu dlouho neměli. " Takže se mi to běžné jméno, ale ne v nové generaci snad docela povedlo. smajlik - 68

Předtím u syna si nepamatuju, jestli jsme něco vyplňovali, ale přesně si pamatuju, že jakmile se malej narodil, doktor se zeptal, jak se bude chlapeček jmenovat, takže i kdyby bylo v papírech cokoli, stejně by napsali jméno, které jsme řekli.

 
Petruša
Petruša - 21.9.2013 10:55

Jaguška: smajlik - 2

 
Jaguška
Jaguška - 21.9.2013 7:43

Já jsem měla jasno od dětství. Líbilo se mi jméno Jana, nevím proč. Měla jsem slepici Janu a když ji děda zabil, tak jsme ji, my děti, nejedly. Manžel byl Jan, tak když se narodila holka nebylo co řešit. Mám Janu. Manžel to věděl, že se jmenuje po slepici a ne po něm. Ona to ví také.

 
marukralova
marukralova - 21.9.2013 7:12

my máme Joža a malého Joža, akurát, že malý Jožo má už cez dva metre, ale vždy bude malý Jožo

 
Petruša
Petruša - 20.9.2013 18:13

Ala: aha, díky za odpověď smajlik - 2 Jen mi to přišlo zvláštní, napsat něco co na 100% nechci...ale jo, ono je to vlastně logický že když jste věděli že se to pak dá v pohodě změnit, tak prostě jen tak "plácnout" to jméno které vás napadlo, zrovna toto jméno se nabízelo...jen jsem se s tím nikdy nesetkala, tak mě zajímala ta "pohnutka" smajlik - 2

 
Ala
Ala - 20.9.2013 14:08

pro Petruša - 19.9.2013 19:45
protože NĚJAKÉ jméno jsem do papírů napsat musela, chtěli to. Na můj vkus nějak brzy. Jestli to bylo 2 nebo 4 týdny před termínen – již si to nepamatuji. Věděli jsme že je to jen pro nemocnici, že oficiálně se to píše až do žádosti o rodný list pár dní po porodu. Muž nesouhlasil s Vojtěchem, věděli jsme co nechceme, tedy muž věděl co nechci já, stále doufal, že to bude druhá holka. Tak až když viděl, že je to fakt kluk, tak si vybral ze zbylých jmen jméno, se kterým jsme souhlasili oba. Ale zkomplikovali jsme vydání očkovacího průkazu. Ale sestry to braly v pohodě, nikdo nás v porodnici kvůli tomu neterorizoval.

 
ASTRUSKA
ASTRUSKA - 19.9.2013 23:42

Nedala bych NIKDY jméno co už je v rodině..moje segra má syna a jmenuje se stejně jako syn naši sestřenice a stejně jako náš bratranec...sejdeme se v létě u našich a je to pekelný..3x stejné jméno...nemám ráda jména po rodičích a ani po prarodičích...starej Jarda, velkej Jarda,malej Jarda...smajlik - 76.
Moje dcera se jmenuje po nějaké slečně,ketrou jsem zahlédla kdysi dávno na table ve výloze.... slečna..Žaneta..já měla vybranou Élišku..tak mám Žanetu..další dítě je syn Maxmilián-měl být Filip...Maxíček-psala nějaká maminka na netu-já se zamilovala a Maxík mu sedí na 100% a druhý syn je Vendelín....jedno říjnové ráno jsem zapla PC a v úvodu se ukázala věta..dnes má svátek Vendelín...říkám si "to je zvláštní jméno"...no nic...večer dorazil manžel,já natěšená že mu pěkně povím o jméně a on mě předběhl a říká,že dnes má krásný jméno svátek...zírala jsem s otevřenou pusou...no a za měsíc se nám Vendelínek narodil...jen tak mimochodem zakladatel našeho městského divadla se také jmenoval Vendelínsmajlik - 58 Budil.
Kamarádka se opičila se jménem Žaneta po nás,ale jsou v Praze,takže je to úplně jednosmajlik - 12 a má jseště druhou dceru-dvojče a ta je Žofie...Žany a Žofi...no a kdyby vykoukla holčička místo Maxe i Vendelínka,byla by to Žofinkasmajlik - 64smajlik - 5
Všechna jména jsou krásná...já měla MILOVANOU babičku Helenkusmajlik - 43 a druhou Aničku...mamka i ségra jsou Jany a teď jsem se sešla s holčinou co má 15ti měsíční Janičku...docela mě to překvapilo,že ji dala..tedy ona ji nedala,při porodu byla přítomna babička a čekalo se,že se vyrodí chapeček a ono ne, ona tam holčička,tak babi prostě rozhodla, že malá bude Janička...krásná holčička,které jméno skvěle sedí!!smajlik - 69

 
Petruša
Petruša - 19.9.2013 22:29

Kozoroh18: lidi si holt vždycky něco najdou smajlik - 65

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 19.9.2013 22:21

tornado-lou - to určitě někdo řekne.

já jsem slyšela, ,,to je tvoje, nekecej, to vozíšsmajlik - 84 holce´´

nebo, máte třetí holku jóó a ksicht

 
Petruša
Petruša - 19.9.2013 21:34

tornado-lou: jj, přijde to určitě

 
tornado-lou
tornado-lou - 19.9.2013 21:12

Petruša: on to jeste nikdo nevi:-) takze zatim byly jen reci ze sme sileni ze mame 3. Od babicky, ktera mela sama 3 deti a od kamosky, ktera je ze 3 deti. Ale hadam, ze to prijde - tak konecne holcicka, konecne se povedlosmajlik - 42
talenka: my mame hebrejske a recke :-) musim jeste zjistit, jestli je ta ludmila ruska nebo obecne slovanska.

 
TULI
TULI - 19.9.2013 21:09

manzel si pral po mamince .... AGATU ....
ale mame 2 kluky ....
pro kluky jsem vybrala ja - takove mezinarodni - aby ho mohli vyslovit jak v IT tak v Cesku ...

jo - a kdybych mela 2 holky - tak jedna urcite ta AGATA a druha bud Monika a nebo Veronika

 
Petruša
Petruša - 19.9.2013 19:45

Ala: a proč jste psali Jiřího když jste věděli že to nechcete?

 
Petruša
Petruša - 19.9.2013 19:36

tornado-lou: tak holčička smajlik - 2 A já ti tipovala zase chlapečka smajlik - 2 Ale umim si představit ty reakce okolí ve smyslu jakože konečně do třetice holka co? smajlik - 63

 
Petruša
Petruša - 19.9.2013 19:32

Almega: já třeba žádnou namyšlenou Andreu neznám.... ale ve výsledku je to tak, jak píše i Monika a má to hodně lidí, že některá jména prostě s někým spojuje

a já dala mladšímu synovi jméno které většinou vede žebříčky "dávanosti" a ve školce je jedinýsmajlik - 68
a taky bych, jak tu zaznělo, vyškrtla jména příbuzných a třeba dětí kamarádů apod.
určitě bych si napsala ten svůj seznam top 10 (např) a totéž i manžel a třeba se někde shodnete

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-69
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57097.
Archiv anket.